34 Het gezag van Prof. Fruin is ingeroepen tegenover dat van Dr. Heeringa. Prof. Fruin heeft echter nimmer de eenige door mij geciteerde opmerking van Dr. Heeringa tegengesproken dat nl. reeds voor het samenstellen van een inventaris historisch onderzoek, en wel onderzoek van de bestuursinrichting, noodig is „De strijd voor of tegen de „wetenschap" is waarlijk niet nieuw", zoo luidde verder eene der tegenwerpingen. Het komt er hier op aan wat men onder „wetenschap" verstaat. Onze en elke andere vakwetenschap leidt of kan leiden tot volledige wetenschap, tot het kennen van het kennen ('ij vórjaig vfjg votfaecog, Aristoteles). Omgekeerd kan de philosophie de vakwetenschap verheffen en adelen. Beteekent dit nu, dat een „nieuw" programma wordt voorge staan? Het beteekent eene aansporing om, met behoud en verdere uitwerking van het oude, beproefde, programma, eene nieuwe afmeting aan ons streven toe te voegen. Enavdyaye sig vó fld&og2), dit woord geldt ook voor ons. Op ons gelijkgerichtzijn kwam en komt het aan. Daarom waren Handleiding en Archiefwet zoo belangrijk als doeleinden. Laat ons de traditie voortzetten, niet afbreken, maar ons tevens bezinnen op wat wij doen, om zoo het peil van ons dienstwerk te verheffen en ons zelf te leeren vinden in het andere, teneinde te komen tot het besef en het beleven van de vrijheid. A. MEERKAMP VAN EMBDEN. Naar aanleiding van de verhuizing van het Haarlemsche gemeente-archief. Het Haarlemsche gemeente-archief verhuist. Niet langer zal het geborgen zijn in het oude Raadhuis, waar het al eeuwen lang ver bleef, maar thans de voordeelen van een modern depót gaan genieten, zij het ook wederom in een oud gebouw. Niet alle archivalia der gemeente hebben altijd hun bewaring op het Raadhuis gevonden. Zeer belangrijke stukken, privilegiën, octrooien, enz. werden in de 17e eeuw zorgvuldig opgeborgen in een ijzeren kist op de sacristie in de Croote kerk. Men had zelfs de voorzorg genomen de 4 sleutels, 1 van de sacristie en 3 van de kist, te ver deden over de 4 burgemeesters, zoodat de toegang tot dit deel van het archief zeer moeilijk was. Ned. Archievenblad 1929/30, blz. 167, i°, 1930/1, blz. 61. 2) Lucas 5 4. Gemeentelijke archiefbewaarplaats (voormalige

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 23