80 Tehuis voor Archiefambtenaren. Gaarne maakt de ondergeteekende ook nu weer gebruik van de hem door den Redacteur van dit blad welwillend gegeven gelegenheid om met een enkel woord de aandacht te vestigen op het „Tehuis voor archiefambtenaren waar alle archiefambtenaren, met uitzondering van hen, die in den Haag of in een der aangrenzende gemeenten wonen, steeds van harte welkom zijn, wanneer zij hun vacantie in den Haag willen doorbrengen of daar om andere redenen moeten verblijven. De voorwaarden zijn voor 1936 vastgesteld overeenkomstig die, welke voor 1935 gegolden hebben, t.w. Logies met ontbijt gratis, diner f 1.- p. p„ koffiemaaltijd f 0.50 p. p., bad f 0.50. Voor hen, die dit nog niet mochten weten, zij hier nog eens medegedeeld, dat het Tehuis uiterst gunstig gelegen is in de onmid dellijke nabijheid van de Scheveningsche Bosjes en bij het Vredes paleis. Het heeft een paar gezellige zitkamers en eenige ruime slaap kamers en biedt daardoor plaats voor meer dan één familie tegelijk. Wie ervan gebruik wil maken gedurende de zomervacantie gelieve zich tijdig aan te melden bij ondergeteekende, die gaarne bereid is nadere inlichtingen te verschaffen. Zijn adres is: Oostduinlaan 2, Kamer 25; zijn telefoonnummer119360, toestel'127 of voor inter- locale gesprekken: Letters M. M. M. eveneens toestel 127. De Administrateur der Stichting: „Tehuis voor Archiefambtenaren" E. A. KUIPERS. Het tewerk stellen van werklooze intellectueelen aan archieven. In de toespraak waarmede de laatste Algemeene Vergadering van onze Vereeniging werd geopend had ik gelegenheid mede te deelen, dat het zich liet aanzien, dat eenige werklooze intellectueelen aan het Haagsche gemeente-archief te werk zouden worden gesteld. De vergadering bleek in deze mededeeling belang te stellen en men verzocht mij, indien de bedoelde maatregel zou worden genomen, hiervan in ons orgaan verslag te geven. Aan dit verzoek wordt hierbij voldaan en met genoegen, daar de tewerkstelling tot nu toe een succes is geweest, heilzaam zoowel voor den archiefdienst als voor de tewerkgestelden. Met ingang van 2 December 1935 werden door Burgemeester 81 en Wethouders van 's-Gravenhage zes werklooze „hoofdarbeiders na verkregen machtiging van den Minister van Sociale Zaken ter beschikking van den archivaris gesteld. Zulks geschiedde bij wijze van werkverschaffing. De uitkeering voor alle werkloozen werd verhoogd tot f 21 per week. Voor enkelen beteekende dit een vooruitgang van slechts f3.— per week, voor anderen echter van f7. Maar daar in elk geval het financieel gewin voor een volledige arbeidsweek van 39 uren niet groot is, ligt hierin reeds een selectie in de goede richting. Het zijn allicht de beteren, die bereid zijn voor zoo betrekkelijk geringe belooning de geheele week te arbeiden. De mij ter beschikking gestelde personen voelen allen den arbeid en de verlossing van den vloek der ledigheid als een zegen. Bepaald is verder, dat de sociale verzekering moet worden toe gepast en dat in de uit loonen en verzekering voortvloeiende kosten het gewone subsidiepercentage der Rijksbijdrage in de kosten van werkloozensteun zal worden toegekend. De benoodigde gelden komen ten laste van den post: kosten van werkverschaffing. Bij ongesteldheid vallen de te werk gestelden onder de ziektewet, maar men heeft aangenomen, dat zij niet bij de ongevallenverzekering behooren, daar een archief geen bedrijf kan worden geacht. De gedetacheerden zijn alle zes huisvaders met kinderen, hun leeftijd varieert van 27 tot 50 jaren. Een was vroeger bij de boek houdkundige afdeeling van Ford - hij was daar als jongen met den titel archivaris begonnen, maar was zóó geringen staat natuurlijk al spoedig te boven gekomen een was employé bij een petroleum- maatschappij geweest. Verder waren er een bouwkundig teekenaar, een teekenaar op een atelier van gebrandschilderd glas, een boek houdkundige kracht uit de tapijtbranche en tenslotte een handels reiziger. Het werk, waarmede dergelijke krachten belast kunnen worden, mag natuurlijk geen vakkennis eischen. Maar dergelijke arbeid zal aan de meeste archieven gemakkelijk te vinden zijn. Ik besloot vier der werkloozen voor het archief te bestemmen, één voor de historisch-topografische bibliotheek en één voor de prentenverzamelingDeze arbeidsverdeeling moest natuurlijk op het eerste gezicht en zonder gegevens geschieden. Zij is in ons geval toevallig goed geslaagd, maar er is natuurlijk niets tegen later bij nadere kennismaking de indeeling te wijzigen. Voor de vier met archiefwerk belasten werd de dagtaak in twee gedeelten gesplitst. Gedurende de morgenuren houden alle vier zich bezig met het vervaardigen van fiches voor den klapper op de

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 5