In memoriam Prof. Mr. R. Fruin. In den morgen van- Zaterdag 26 October 1935 is te s-Gra- venhage overleden Professor Mr. Robert Fruin Th.A.zoon. Het Bestuur heeft mij verzocht, den man, die gedurende een lange reeks van iaren een figuur van beteekenis is geweest in het Nederlandsche archiefwezen en in onze vereeniging, in dit blad te herdenken. Ik heb gemeend, die opdracht te moeten aanvaarden en ik acht het een bijzonder voorrecht, dit te mogen doen. Enkele biografische aanteekeningen mogen hier voorafgaan. Robert Fruin is geboren te Dordrecht 22 November 1857. Zijn vader Ds. Th. A. Fruin is daar van 1849—1871 predikant der Ned. Hervormde gemeente geweest. Deze is in 1878 te Rotterdam over leden, waar hij zich in 1871 als emeritus had gevestigd. De zoon heeft daar het Erasmiaansch gymnasium bezocht, is in 1877 student te Leiden geworden en aldaar 2 October 1886 tot doctor in de rechtswetenschap gepromoveerd op proefschrift „Overzicht der staats geschiedenis van het landschap Westerwolde"Hij begon zijn loopbaan bij het archiefwezen in het begin van 1888, toen de Gedeputeerde Staten van Utrecht hem belastten met de regeling van archieven van gemeenten en waterschappen. I December van dat jaar werd hij benoemd tot commies-chartermeester aan het Rijksarchief te Utrecht, waar Mr. S. Muller Fz. als rijksarchivaris fungeerde. Met ingang van 1 November 1894 is hij benoemd tot Rijksarchivaris in Zeeland, welk ambt hij heeft bekleed tot 16 November 1910. Hij is vervolgens hoogleeraar in de encyclopaedic van het recht en het oud-vader- landsche recht geweest aan de Universiteit te Amsterdam. 1 April 1912 trad hij op als Algemeen Rijksarchivaris, welk ambt hij tot 31 December 1932 heeft bekleed Fruin is lid onzer vereeniging geweest van onmiddellijk na de oprichting in 1891 tot aan zijn overlijden, behoudens dat hij gedu rende den tijd van zijn professoraat slechts buitengewoon lid kon zijn. Bij zijn aftreden als voorzitter in 1932 werd hij eerelid. In het bestuur heeft hij zitting gehad als redacteur van het blad van 16 Juni 1900 tot 6 juni 1906, vervolgens zonder functie, doch als waarnemend secretaris sedert het overlijden van Telting (5 Augustus Naar de uitvoerige mededeelingen over zijn afscheid als Algemeen Rijks archivaris, die onder den titel Een mijlpaal in de geschiedenis van ons archiefwezen zijn verschenen in den veertigsten jaargang van dit blad, blz. 90—111, zij ter aanvulling van het thans gebodene verwezen.

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 7