70 71 Verbeteringen. Gemeente Deventer. De archivaris der gemeente Schoonhoven, de Heer GERH. LUGARD |R., neemt tevens, bij afwezigheid van den gemeente-archivaris van Deventer Mr. B, VAN 'T HOFF, het archivariaat daar waar met den titel van adjunct-archivaris. Gemeente Maastricht. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen Dr. A. KESSEN met ingang van 1 Juli 1935 definitief tot archivaris-bibliothecaris benoemd. Gemeente Roermond. De gemeenteraad heeft besloten tot opheffing van de betrekking van gemeente-archivaris, die eerst twee jaar geleden aldaar was gecrëeerd. De gemeente-archivaris de Heer CONSTANT Pl|LS is alzoo op wachtgeld gesteld. In de Nieuwe Koerier van 4 januari 1936 komt van „Speurder" een zeer waardeerend artikel over den afgetredene voor. Koloniale archieven. Landsarchief te Batavia. Als opvolger van Dr. GODEÈ MOLSBERGEN, die in de loop van dit jaar repatriëert, is aangewezen de ambtenaar ter Gouver nementssecretarie Dr. F. R. Verhoeven. Buitenlandsche archieven. Unie van Zuid-Afrik a. Van belangstellende zijde maakt men ons opmerkzaam op de volgende aardige louange, voorkomende in „D/ë Volksblad" van 30 November 1935: „Suid-Afrika se argiefwese is in alle opsigte byna net so goed as die van die Europese lande, en oortref in sekere opsigte self dié van die ouere lande. Dit is die mening van mnr. D. W. KrUGER, van die Pretoriase argief, wat pas uit die buitenland teruggekeer het, waar hy ondersoek ingestel het na die adrninistrasie en inrigting van die vernaamste argiewe in Europa en Engeland. Mnr. KRUGER het o.a. die Preussische Geheime Staatsarchiv in Berlyn, die hoofargief in München, die Algemene Ryksargief in Den Haag, en die Public Records Office in Londen besoek. „As ek Suid-Afrika se argiefwese met dié van Europa vergeiyk, dan kan ek slegs sê dat ons op daardie gebied nie in die minste agteruit hoef te staan vir Europa nie," het hy gesê. „Die inrigting en adrninistrasie van ons argiewe is besonder doel treffend, en selfs 'n oningellgte kan sy weg baie maklik daarin vind. In 'n paar Europese argiewe kon ek slegs met groot moeite regkom, hoewel ek nie 'n onin- geligte is nie. In Suid-Afrika volg ons dieselfde beginsels as Europa, dog in baie opsigte pas ons daardie beginsels op doeltreffender wyse toe." Wat die internasionale verhouding tussen die verskillende argiewe betref, het mnr. KRUGER verklaar dat daar niks aan onderlinge samewerking ontbreek nie en dat daar steeds in die rigting van toenadering gewerk word, veral met die oog op die wederkerige beskikbaarstelling van navorsingsdokumente. Ook het mnr. KRUGER gewaag van die steeds toenemende belang stelling in Europa vir die Suid-Afrikaanse argiefwese en die groot mate van same werking wat reeds daar bestaan. Mnr. KRUGER meen dat die fotografiese afdeling van die Kaapstadse argief in baie min argiewe van die oorseese lande sy gelyk het." Italië. Naar de Romeinsche correspondent van de News Chronicle gisteren aan zijn blad meldde, is de jongste uiting van Italië's verweer tegen de sancties een veldtocht tot besparing van papier. Aan alle ministeries en staatsinstellingen is gelast hun archieven na te zien en alle oude stukken, die verwijderd kunnen worden, naar de papierfabrieken te zenden. Voorts raadt men de bevolking aan zoo weinig mogelijk brieven te schrijven en in plaats daarvan, als het eenigszins mogelijk is, de telefoon te gebrui ken. N. R, Q Raadpleging van archieven. Commissie voor 's R ij k s Geschiedkundige Publicatiën. - In de Memorie van Toelichting bij de Rijksbegrooting voor 1936 is onder art. 143 als volgt te lezen: „Omdat de directeur van het bureau der Commissie voor s Rnks Geschied kundige Publicatiën tevens directeur van het Koninklijk Huisarchief is kan zijn wedde uit eerstgenoemde functie, overeenkomstig het vijfde lid van art. 1 van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijk Rijksambtenaren 1934, worden verminderd (van f 6300.-) tot f3000.-. In de Memorie van Antwoord komt bij hetzelfde artikel het volgende voor „De op dit artikel uitgetrokken jaarwedde van den Directeur van het Bureau der Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën is van f 6300.- teruggebracht tot f 3000. -Bij nadere overweging is ondergeteekende tot het inzicht gekomen, dat deze verlaging te ver zou gaan en dat billijkheidshalve de wedde op f3850. - moet worden gesteld. Het artikel wordt hiertoe als nog met f 850 verhoogd. St. Paulus Abdii te Oosterhout. - De bibliotheek van deze abdij is door den Minister geplaatst op de Lijst van instellingen, aan welke archivarissen verplicht zijn stukken ter raadpleging door het publiek toe te zenden. „Archief voor de vrouwenbeweging." Opgericht is de stichting „Internationaal archief voor de vrouwenbeweging". Het zal worden gevestigd lin het nieuw ingestelde „Internationaal instituut voor sociale geschiedenis te Amsterdam. Varia. Bedenkelijk gebruik van het woord archief. - In de bladen is thans weder deze gevaarlijke annonce te lezen „RAS EkSTEIN opbellen of schrijven als Uw oud archief moet worden opgeruimd en vernietigd. EKSTEIN'S papiervernietiging, Sint Laurensstraat 73, Rotterdam Afgesloten 15 Februari 1936. In de vorige aflevering Blz. 154, r. 7 v. o. te lezen :M. van der Waerden Blz. 156, r. 16 v. b. te lezen: Hoofdcommies, W. L. Poelmans (II). Blz. 158, r. 4 v. b. te lezen: Dr. W. S. Unger (I). Blz. 158, r. 6 v. b. te lezen: Mr. W. Le Mair (I). Blz' 164, r. 16 v. o. te lezen: M. H. A. Schrammen (II). te Maastricht. Blz. 18o', r. 2 v. b„ lees: 4 |uni 1426. - Men zie thans uitvoeriger het artikel van Mr. A. MEERKAMP VAN EMBDEN in het Archief Zeeuwsch Genootschap 1935.

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 42