52 en mede de (waarnemende) Rijksarchivarissen en de Provinciale Inspecteurs, aan wie wij thans ook de meergemelde circulaire hebben toegezonden en wier zaakkundige voorlichting ons van onschatbare waarde zal zijn, zullen zonder twijfel, prompt en knap, ons hun ant woorden als sappige vruchten in den commissorialen schoot werpen. Verslag van de vier en veertigste Algemeene Vergadering. De vergadering had plaats op Zaterdag 21 September 1935, te 10.30 uur, in Restaurant National te Arnhem. De voorzitter Dr. W. Moll opent de vergadering. De presentielijst wordt geteekend door 41 leden. De voorzitter brengt verslag uit over het afgeloopen vereeni- gingsjaar, welke rede, als naar gewoonte, hierachter is afgedrukt. Dr. A. J. VAN DE Ven brengt namens de commissie belast met het nazien van de rekening en verantwoording van den penning meester over 1934- 1935 verslag uit en stelt voor den penningmeester van zijn beheer te ontheffen. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel. De rekening 1934- 1935 sluit met een batig saldo van f442.02. In plaats van Dr. E. Wiersum en Dr. A. L. Heerma van Voss, die beiden niet herkiesbaar zijn, worden tot bestuursleden gekozen Mr. B. van t Hoff en Mr. A. Meerkamp van Embden. Aan het bestuur wordt overgelaten te bepalen, wie der gekozen bestuursleden 4 en wie 5 jaren zal zitting hebben. De vergadering herkiest Dr. L. W. A. M. Lasonder als redacteur van het Nederlandsch Archievenblad voor den tijd van 3 jaren. Als plaats waar de volgende Algemeene Vergadering zal worden gehouden wordt Dordrecht aangewezen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening over 1935-1936 worden benoemd Mr. J. J. Beijerman en Mr. H. C. Hazewinkel en tot plaatsvervangende leden Mej. Dr. A. C. Kersbergen en Dr. C. R. Vermaes. Bij de rondvraag komt Mr. le Cosquino de Bussy terug op het ten vorigen jare door hem te berde gebrachte inzake de maatregelen tegen wanbetalers van legesgelden. Mr. Haga betoogt de wenschelijkheid dat de Vereeniging pogingen in het werk zal stellen om de verwaarloozing en vernietiging van de nieuwere Rijksarchieven te voorkomen. Mr. VAN T Hoff vraagt inlichtingen over de tewerkstelling van werklooze intellectueelen aan het Gemeente-archief te 's-Gravenhage. Mr. Beijerman geeft in overweging de mogelijkheid na te gaan van de vaststelling van de begrenzing van de topografische atlassen. ie klokke 12 uur sluit de voorzitter de vergadering. 53 Na afloop der vergadering begaven de leden zich in twee auto bussen over Zevenaar en Didam naar Montferland, waar zij den koffiemaaltijd gebruikten. Vervolgens werd gereden naar het Huis Bergh, waar de heer j. H. van Heek het gezelschap ontving. Nadat Mr. A. P. van Schilfgaarde van het bordes af een overzicht gegeven had van de geschiedenis van het kasteel en zijn verzamelingen en de heer Van Heek hieraan nog eenige woorden had toegevoegd, bezichtigde het gezelschap onder leiding van genoemde heeren het kasteel, de archiefbewaarplaats en de omgeving. Na den rondgang verzamelden de leden zich in de hal van het kasteel, waar mevrouw Van Heek van Wulfften Palthe hen recipieerde. De voorzitter betuigde namens de Vereeniging zijn dank aan den heer en mevrouw Van Heek voor de hartelijke ontvangst en aan Mr. van Schilfgaarde voor de moeite, welke hij zich voor de regeling van den dag had getroost. Over Doesburg en Velp bereikten de deelnemers weer Arnhem. Mede dank zij het bijzonder fraaie herfst weer mocht deze tocht zeer geslaagd heeten. Met een gemeen- schappelijken maaltijd in Restaurant National werd de dag besloten. Toespraak van den Voorzitter. Dames en Heeren, Nu Uw Bestuur heden de vier en veertigste Algemeene Ver gadering onzer Vereeniging op een zoo vroeg morgenuur heeft samengeroepen is het zich bewust hiermede te zijn afgeweken van een sedert lang bestaande traditie. Want hoewel geenszins gedu rende het geheele bestaan der Vereeniging is toch een lange reeks van jaren, in elk geval sedert onze beide afdeelingen werden opgericht, steeds in het middaguur vergaderd. Reeds het vorige jaar heb ik U medegedeeld, dat het Bestuur overwoog de indeeling van onzen archiefdag te wijzigen. En er was een reden, die er ons toe bracht reeds dit jaar aan ons voornemen gevolg te geven, n.l. het feit dat de heer Van Heek ons hedenmiddag gastvrijheid wil verleenen op het ook uit archiefoogpunt zoo belangrijke Huis Bergh en dat voor een grondige bezichtiging daarvan een heele namiddag noodig is. Het spreekt van zelf, dat de tijd voor de afdeelingsvergaderingen bestemd dit jaar dus wat krapper moest zijn, maar hij is toch, meen ik, niet te krap genomen. Ook de Algemeene Vergadering zal heden over niet zooveel tijd kunnen beschikken als in vorige jaren wel eens noodig was. Ik kan nauwelijks aannemen, dat dit U zal verdrieten en daar onze agenda kort is, zal zij toch, naar ik vertrouw, rustig kunnen worden afgewerkt. Waar ik een beroep op U doe mogelijke

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 33