50 MEDEDEELINGEN VAN HET BESTUUR. Nieuw lid. - Het Bestuur heeft als nieuw lid aangenomen den Heer Dr. A. H. M. G. Kessen te Maastricht. Bericht van den Penningmeester. - Verzoek aan de leden om ter vereenvoudiging van de administratie uiterlijk l April a.s, de contributie over 1935/1936 ten bedrage van f7.50 te storten of te doen overschrijven op postrekening No. 272188 ten name van den Penningmeester van de Vereeniging van Archivarissen in Nederland. De contributies, die niet tijdig zijn overgemaakt, zullen met verhooging van f 0.21 incassokosten moeten worden geïnd. Mededeeling van de Commissie voor den Gemeen telijken Archiefgids. - Ter jongste vergadering van de Ver eeniging van Archivarissen heeft de Voorzitter in zijn openingsrede gerept van het werk onzer commissie en met name medegedeeld hoe wi| m diezelfde Septembermaand aan een vijftigtal beheerders van gemeentearchieven een circulaire hadden gericht met het verzoek om (aan de hand van een schema en een voorbeeld, beide conductoir) ons een overzicht te verstrekken van den inhoud van hun archief- depot, met opgaaf van inventarissen, beschrijvingen, annex verzame- 51 lingen en verdere vermeldenswaardigheden. De Voorzitter gaf daarbij uiting aan zijn droefheid, dat deze circulaire met haar bijlagen niet in het Archievenblad was afgedrukt. Het behoeft geen betoog, dat wij als loyale onderdanen hem gaarne reeds thans van zijn kommer hadden bevrijdde redacteur echter laat ons weten, dat hij, geprangd door ruimtegebrek, voor deze niet onlijvige schrifturen geen plaats heeft, doch wel bereid is voor een kort bericht over de ontwikkeling van ons ondernemen eenige regels af te staan. Wij omhelzen deze occasie met te grooter geestdrift, omdat dit ons eerste oogstbericht gunstig mag luiden en redelijke ver wachtingen wekt voor het uiteindelijk welslagen. Wij mochten reeds de gevraagde overzichten ontvangen van de archieven van Deventer, Dordrecht, Etten-Leur, Enkhuizen, Gouda, 's-Graven hage, Kampen, Maastricht, Middelburg, Oss, Oude water, Rh enen, Tholen, Tilburg, Utrecht, Veere en Zwolle. Met de overzichten van Rotterdam en Vlaardingen, die reeds vroeger door den druk aan de openbaarheid zijn prijs gegeven, en met dat van Schoonhoven, door ons ten exempel voorgehouden, vormen deze antwoorden voor ons doel een goed begin. Wij hebben dezen qualificeerenden term met de uiterste zorg vuldigheid gekozen. Wij noemen het begin goed, niet alleen, omdat het aantal der ingekomen berichten, lieflijke tolken van sympathie en hulpvaardigheid, bevredigend is, maar ook omdat zij, getrouwelijk volgend ons schema, die gelijkvormigheid vertoonen, die het mogelijk maakt, hen niet of nauwelijks gewijzigd in den Archiefgids op te nemen. En wij noemen dit goede een begin en willen het vooral niet als meer zien beschouwd. Als een begin kan het ons dankbaar en hoopvol stemmen, maar het schiet te kort om ons het gevoel te geven van voldaanheid of van verzadiging. Gelijk iedere schrede ten aanvang heeft het een onmiskenbare waarde, die nochtans latent is en eerst virulent kan worden, als verdere schreden ons voeren tot het eindpunt van den verzamelweg, sc. als ook de overige be heerders, die wij om hun onmisbare medewerking hebben gevraagd, aan onze roepstem het schrander oor leenen en hun overzichten inzenden, waartoe wij hen bij dezen ten krachtigste opwekken. Indien vóór Pascheri 1936 alle antwoorden mochten zijn binnen gekomen, zal onze Commissie ter aanstaande jaarvergadering een beredeneerd rapport over het volledig materiaal kunnen ten beste geven en een spoedige verschijning van dit deel van den Archiefgids in uitzicht stellen. Het is overbodig te zeggen, dat bij zulk een perspectief geen recht archivarishart onberoerd kan blijven. De Gemeentearchivarissen, Werkman, Drs. E. (I), chartermeester (adjunct-commies) bij het Rijksarchief in Groningen, te Ezinge. Wiersum, Dr. E. (I), oud-archivaris der gemeente Rotterdam, archivaris van het Hoog heemraadschap van Schieland, te Rotterdam, Eendrachtsweg 76. Wubbe, P. A A. M. (II), adjunct-commies aan het Rijksarchief in Noordbrabant, te s-hlertogenbosch. Papenhulst 26. Zanten Iut, Mej. Dra S. van (I), te 's-Gravenhage, F.lsstraat 38. Zeper, Dr. S. A. Waller (ll, oud-Rijksarchivaris in Friesland, en oud-inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in die provincie, te Leeuwarden, Groote Kerkstraat 10. CORRESPONDEERENDE LEDEN: Cuveiier, Dr. oud-Rijksarchivaris-Generaal in België, te Brussel, Kruisdagenlaan 45. Graham Botha, G Hoofd van het archiefwezen in de Unie van Zuid-Afrika, te Kaapstad. Keussen, Prof. Dr. H„ oud-archivaris der stad Keulen. Laer, A. F. van, archivaris van de Staat New-York, te Albany. Opogensky, Dr. |an, archivaris aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, te Praag k, Dr. A., archivaris aan het Staatsarchief van Estland, te Dorpat. Stem, Henn, oud-conservator aan de Archives nationaies en professeur aan de Ecole des Ghartes, te Parijs. Striedinger Prof. Dr. |vo, oud-archivdirektor aan het Beiersche Staatsarchief, te München Vittam, Prof. Giovanni, directeur van het Staatsarchief, te Milaan.

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 32