174 Het archief moet zeer belangrijk zijn en bestaat uit ongeveer 4600 „perkamenten ruim 2000 deelen met manuscripten van histo- rischen en Iiterairen aard en meer dan 200.000 documenten, waarvan het oudste dateert van het jaar 954 en het laatste van 1832. De middeleeuwsche documenten zijn van zoo groote beteekenis, dat de schrijver van „Die Stadt Rom im Mittelalter"Ferdinand Gregorovius, die de eerste geschiedschrijver was, wien toegang tot het archief werd verleend, er van getuigde: Wanneer eenmaal het archief Caetani openbaar zal zijn, moet men noodzakelijkerwijze de middel eeuwsche geschiedenis van Rome en van Napels op nieuw schrijven." 175 maken. Dr. Göbbels wijdde vervolgens uit over de eigen artistieke wetten van de film. Een gefotografeerde theater-operette is nog geen film. Maar als men de verborgen middelen van de filmkunst eenmaal ontdekt en in de hand heeft dan zal de Duitsche film, spreker was daarvan overtuigd, de wereld ook kunnen veroveren. Na de rede van den minister werden verscheidene films uit het archief vertoond. Algemeen Handelsblad, 5 Febr. 1935). Het archief der Caetani te Rome. In Januari heeft de overdracht plaats gehad van een der rijkste Romeinsche familiearchieven aan de Vaticaansche Bibliotheek: het archief der Caetani. Don Gelasio Caetani, Hertog van Sermoneta, die zelf een groot deel van zijn werkzaam leven aan de studie van het huisarchief wijdde en prachtig verzorgde publicaties in het licht heeft gegeven Caetanorum Genea/ogia 1920 en Regesta Chartarum, waarin in zes deelen de documenten van 954 tot 1500 in regesten werden uit gegeven) wenschte zelf, dat het archief ten eeuwigen dage onver deeld bewaard zou blijven en tevens gemakkelijk toegankelijk zou zijn voor studeerenden. Hij vroeg dus den Paus of deze het huis archief voor de „Vaticana wilde aanvaarden, doch nog voor diens beslissing viel kwam de geleerde te overlijden (23 Oct. 1934). Rome verloor in hem niet alleen een waardig vertegenwoordiger van een overoud geslacht en geleerde van naam, doch tevens een groot weldoener der armen en een vurig patriot. Daar een niet gering deel der eigendommen der familie Caetani behoorden tot de Pon- tijnsche moerassen was hij een der mannen die het meest heeft bijgedragen tot de drooglegging daarvan. Aan den wensch van den overledene werd door diens broeder, Don Roffredo Caetani, prins van Bassiano, die reeds sedert zijn prille jeugd aan beide armen en beenen verlamd is, gevolg gegeven, waardoor de overdracht in Januari kon geschieden. Onder de archivalia uit latere jaren is zeer belangrijk de cor respondentie van Mgr. Onorato Caetani met de encyclopaedisten en met verschillende 18e eeuwsche geleerden; voorts de onuitgegeven documenten over de opheffing der Societet van Jezus onder Paus Clemens XIV en de stukken over de verschillende in vroegere eeuwen aangewende pogingen tot drooglegging der Pontijnsche moerassen. Het archief der Caetani, dat in het grootsche zestiende-eeuwsche paleis in de „Straat der Donkere Winkeltjes" dat de familie Caetani sedert 1629 bewoonde niet al te ruim was ondergebracht, zal nu in de ruime zalen der „Vaticana" wel beter gehuisvest zijn. Het zal daar een plaats vinden in de zaal tusschen het Penning- cabinet en het Vaticaansche Prentencabineteen eereplaats. Alge meen Handelsblad, 29 Januari 1935). Het archief der Comédie frangaise, te Par ij s. De heer Couet, archivaris van de Parijsche Comédie frangaise werd onlangs geïntervieuwd in verband met zijn te herdenken gouden jubileum. Het archief is geborgen heel hoog in het Theatre Frangais, hetgeen helaas geen gunstige plaats is wanneer er eens onverhoopt brand mocht uitbreken. Bovendien zijn de localiteiten klein en zóó vol, dat er nog juist plaats is voor het bureau van den heer Couet, zijn stoel en een prullemand, welke laatste vrijwel niet door hem gebruikt wordt, daar de archivaris van het denkbeeld uitgaat, dat alles waarde heeft! Verder blijft er een klein gangetje over om den functionaris in de gelegenheid te stellen het vertrek te verlaten Het een met het ander maakt, dat de heer Couet liever geen be zoekers heeft, die dan ook wegblijven, onbekend als men is met de plaats, waar dit theater-archief is geborgen; het aantal jaarlijksche bezoekers beperkt zich dan ook tot een vier- of vijftal. Het was voor den man van de pers moeilijk de heer Couet aan het spreken te krijgen, waartoe hij een list moest gebruiken. Hij merkte n.l. op, „dat men geen halve eeuw te midden van zooveel schoons en kostbaars kan toeven zonder het ook werkelijk lief te krijgen". Dit schot was raak en hiermede kwam de heer Couet op zijn praatstoel, dadelijk opmerkende „vooral als men alles bijna in vlammen heeft zien opgaan". Dit gebeurde in 1900 toen er een groote brand in de Comédie woedde, waardoor het geheele archief in veiligheid moest worden gebracht. Wel bleven de vertrekken gespaard, doch de waterschade was aanzienlijk. Wat er allemaal voor rijkdommen in het archief der Comédie verborgen liggen? Het manuscript van „Harnani dat door Victor

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 13