GERH. J. LUGARD Jr. De Archivberatungsstelle der Pruisische Rijnprovincie. 129 128 In een verslag over het jaar 1870 schreef de toenmalige (Alge meen) Rijksarchivaris o.a.„Het archief van Schoonhoven is vrij be langrijk; de charters berusten ter raadkamer in eene uitmuntend ingerigte kas op ramen van koperdraad, waar zij reeds gedeeltelijk in chronologische volgorde waren gerangschikt, wat nu zeker reeds met allen gedaan zal zijn. Het overige wordt boven op een paar kamers bewaard en was nog geheel ongeordend. Er bestaat een inventaris op last der regeering in 1790 opgemaakt en waarvan ook een afschrift in het Rijksarchief berust. Daarin zijn echter verscheidene onnauwkeurigheden ingeslopen, en het stuk is meer bijzonder ingerigt tot handleiding voor de kennis der stedelijke rechten; ook bevat het niet alles. Eene nieuwe inventarisatie is eene behoefte Deze nieuwe inventarisatie werd door den commies-charter meester bij het Algemeen Rijksarchief j. H. Hingman in de jaren 1875/6 2) ondernomen, waarover hij in het verslag van 1881 o.a. berichtte: „Was de verwarring, die hier heerschte, mij reeds bij den eersten maal gebleken, zij kwam eerst ten volle aan het licht, toen de verschillende planken waarop, en loketten waarin, het archief was geborgen, geleegd werden. Het is dan ook eerst nu dat ik in staat ben U HoogedelCestr. den inventaris van deze verzameling3) te kunnen overleggen.A) ln 1918 verscheen de „Inventaris van het oud-archief der stad Schoonhoven door jhr. Mr. Th. van Rheineck Levssius"5) en in 1925 het supplement daarop van schrijver dezes. Nadat ik, in den jaargang 1933/34 van dit blad, den lezer aan het voortbestaan van de Archivberatungsstelle te Diisseldorf heb doen twijfelen, kan ik thans weer, tot mijn vreugde, een verslag aankondigen van Dr. Wilhelm Kisky, den onvermoeiden leider van die nuttige in stelling. Geheimrat Dr. Redlich heeft dezen dienst, waaraan hij sedert I erslagen omtrent 's Rijks oude archieven. 1865-1877, bid. 69. -) Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven IV, 1881, bid. 111/112 en 116. bibliotheek^ |fschr'ft Van dezen inventaris bevindt zich in de Schoonhovensche archief- 4) Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven IV, 1881, bid. 116 e. v. p Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven XLI, 1918, deel I, bijlage XVII. Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven XLVIII, 1925, deel I, bijlage XII. zijn aftreden als staatsarchivaris verbonden was, verlaten, maar overi gens is alles op den ouden voet voortgegaan. Het Nachrichten-Blatt für rheinische Heimatpflege, waarin de bedoelde verslagen worden opgenomen, is verschenen in een nieuw kleed en met den korteren titel Rheinische Heimatpflege. Aflevering 3/4 van die nieuwe reeks is weer een archiefnummer, aansluitende aan de vier archiefnummers, die vroeger verschenen. De tegenwoordige omstandigheden in Duitschland zijn voor de Archivberatungsstelle o.m. daarom gunstig, omdat zij een ongekende belangstelling bij het publiek hebben te weeg gebracht voor de archieven, die voor familieonderzoek in aanmerking komen. Het zijn juist de plaatselijke archieven, waarvoor de Beratungsstelle zorgt, die de daarvoor aangewezen bronnen bevatten. Dr. Kisky ontvouwt in het kort weer de bekende beginselen, waarnaar de Beratungsstelle werkt: centralisatie van lokale archieven wordt niet bevorderd, doch er wordt zooveel mogelijk naar gestreefd, bij de bezitters en beheerders belangstelling voor hunne archieven te wekken. Ook in breederen kring wordt die belangstelling gewekt, maar tegenover medewerkers, die niet voldoende geschoold zijn, wordt begrijpelijkerwijze eenige reserve in acht genomen. De persoonlijke bezoeken van Dr. Kisky zijn, gezien de verspreiding van de archieven over een zeer groot gebied en het gebrek aan geschoolde mede werkers, onontbeerlijk voor het welslagen van de onderneming. Ditmaal zijn alle tot dusverre bezochte en onder handen genomen archieven behandeld. Bij die, waarvan in het afgeloopen jaar niets nieuws te vermelden valt, is volstaan met een verwijzing naar een of meer vorige verslagen, omtrent de overige bevat het verslag korte aanteekeningen, die niettemin een hoogen dunk geven van het vele, dat weer tot stand is gebracht. Onderscheiden worden: A. Kommunal- archive, B. Katholische Pfarrarchive, C. Evangelische Pfarrarchive, D. Kreisarchive, E. Privatarchive (de laatstgenoemde meerendeels adelsarchieven). Het archiefnummer bevat, behalve Dr. Kisky's verslag, een aantal lezenswaardige opstellen en mededeelingen van verschillende inzenders. MARTENS.

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 26