122 origineele charters, ieder in hun slechte situatie geexamineerd te hebben, bedankte heeren burgemeesters voor de genomen moeite, nam het rapport aan, machtigde burgemeester Scheltus om de gesor teerde „nodelooze papieren en pergamenten" te verkoopen, en droeg tenslotte aan beide burgemeesters, Hoola van Nooten en Scheltus, als privé-personen, zonder onderscheid of zij al of niet regeerend burgemeester zouden zijn, op, om alle de privilegiën na te zien, deze in goede orde te brengen en daarvoor een eikenhouten kast, van ten hoogste f 100.—, te laten maken. 2) Den volgenden dag werd in de burgemeesterskamer besloten de 4 gevonden losrenten op een secure plaats te bewaren, en ze daarom terstond in de kast van burgemeesteren te leggen; ook bracht de president-burgemeester reeds een teekening van de te maken privi- legekast ter tafel, die goedgekeurd werd, terwijl er eveneens al een missive van den papiermaker Spille ingekomen was over het koopen van het oud papier. 3) Dat deze laatste transactie werkelijk door is gegaan, doet ons de thesauriersrekening van het jaar 1790 zien, waarin, bij de extra- ordinaris ontvang, geboekt staat „ontfange de gelde van de oude verkogte papieren en parcamenten van de secretary, een somma van f 96-11-8." 4) Een rapport aangaande de te maken privilegekast werd in Juli 1789 uitgebracht, waarin o.a. een uiteenzetting gegeven wordt van het nut dat een goed geordend archief voor een stad kan hebben: „Heeren Burgemeesteren hebben gerapporteerd dat hadden laten maaken 2 tekeningen van een kast, dat zy, Heeren Burgemeesteren verneemende dat de kosten van zodanige kast meer als de helft boven de bepaalde som zouden bedragen, dan ook gemeend hebben, alvorens met t laten maaken van dezelve voort te gaan, hetzelve te moeten brengen ter deliberatie van hun Ed.Groot Achtb. Dat zij Heeren Burgemeesteren aan de eene zijde wel hebben gepenetreerd dat deze extra-ordinaire kosten voor de stad wat hoog zouden vallen, dan dat, aan de andere zijde de Privilegiën en charters, welke niet dan met veel moeyte in orde te brengen zullen zijn, met geene mooglykheid op eene andere wijze in orde kunnen worden gehouden, dan dat dezelve op eene dergelijke wijze worden bewaard, 123 of dat het te vreezen is, dat dezelve weder spoedig in verwarring zouden kunnen worden gebragt. Dat het onlangs is gebleken van wat nut het kan zijn, wanneer men niet alleen weet, wat voorrechten deze stad heeft, maar ook waar men de bewijzen daarvan zoude kunnen vinden, als zijn de Heeren Burgemeesteren buyten staat aan den Heer Gecommitteerde Raad van den Bosch te kunnen antwoorden op desselfs vraag, hoe de stad aan de Waag gekomen is, of die bij de stad gekogt is, dewyl uyt het Mandament blijkt, dat die te dier tijd aan de Graaven behoorde. Dat daarenboven de tegenwoordige Privilegiekist in zulk eene slegte staat zig bevind, dat aan dezelve spoedig eenige reparatie zal nodig zijn. Dat zij Heeren Burgemeesteren scrupuleus zouden zijn om hun Ed. Groot Achtb. tot deze extraordinaire kosten aan te raaden, was het niet dat dheer Burgemeester Scheltus in 's Hage zijnde, met de Heer Gecommitteerde Raad van den Bosch daarover en over de finantie van de stad spreekende, zijn Ed. het maaken van een zodanige kast had goedgekeurd, maar teffens daarbij ook had gedeclareerd, dat alle hoop had, dat binnen kort uit 's Lands cassa aan de stad eene somme, 't zij onder benaming van geleden schade, als anderzints, zoude gegeven worden; waaromme Heeren Burgemeesteren, zullende dienen van derzelver prae-advies van gedagten zouden zijn, dat daar het van het allergrootste belang kan zijn voor de stad, dat men, des nodig oordeelende, met een opslag van een oog zodanige Privilegiën, Octroyen en gewijsdens kan vinden, waarmede de stad haare Rechten zoude kunnen bewijzen. Heeren Burgemeesteren behoorden te worden geauthoriseerd om een kast volgens een der tekeningen ter bewaring der stadsprivilegiën en charters te laten maaken, zonder dat dezelve op een guide of tien aan de nader te fixeere som bepaald waren. Edog refereerden zig Heeren Burgemeesteren in opzigte van t zelve ter dispositie van hun Ed. Groot Achtb. De vroedschap kon zich hiermede vereenigen, echter met de toevoeging van het verzoek dat heden ten dage gedaan zou kunnen zijn! „om alvorens hetzelve bij een Baas buyten dese stad te laten maaken, aan de Baazen binnen deze stad te informeeren of dezelve in staat zijn om 't zelve conform de teekening te maken. 2) Blijkens het daarop in de burgemeesterskamer in September 1789 verhandelde, had men met den wensch van de vroedschap in dier voege rekening gehouden, dat er een overeenkomst gesloten was Van oudsher werden telken jare op St. MAARTENSavond (10 November) 2 burgemeesters gekozen. 2) Oud-archief Schoonhoven, inv. no. 104 vroedschapsres., d.d. 6-7-1789. 3) Oud-archief Schoonhoven, inv. no. 3 burgemeesterskamer, d.d. 7-7-1789. De bewuste missive is niet meer aanwezig. Oud-archief Schoonhoven, inv. no. 370 thesauriersrekening 1790. Oud-archief Schoonhoven, inv. no. 104 vroedschapsres., d.d. 10-7-1789. '■4 Oud-archief Schoonhoven, inv. no. 104 vroedschapsres., d.d. 10-7-1789.

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 23