118 Archiefzorg in vroeger tijd. Inventarisatie van het Schoonhovensche archief. Hoewel de archiefzorg in vroeger tijd wel niet op één lijn geplaatst kan worden met de eischen, die er de laatste decennia aan gesteld, en de zorgen, die er ook metterdaad aan besteed worden, ontbraken toch ook eertijds goed bedoelde pogingen in deze richting niet. In Schoonhoven vinden we althans daar de sporen van in de 17de en 18de eeuw, waarbij vooral het in de jaren 1789 en 1790 dienaangaande verhandelde een goed beeld geeft van het nut dat men toentertijd aan een archief toeschreef, den verwaarloosden toe stand van het geheel, en de maatregelen ter inventariseering. Maar ook reeds ruim een eeuw vroeger, in 1680, bemoeide de overheid zich met archiefzaken. Burgemeesteren hadden namelijk bemerkt dat verscheiden boeken, rekeningen, declaraties, ordonnanties, brieven en andere documenten en papieren, zich niet „in de ordinaris kassen en kisten, als anders in haer agtbaren earner" bevonden. Daarom werd besloten een aantal oud-burgemeesters, alsmede weduwen en erfgenamen van overleden burgemeesters aan te zeggen om al hun papieren na te zien en alle op de stad of op de gods huizen betrekking hebbende bescheiden binnen 14 dagen over te leveren, of dat zij anders gehouden zullen zijn „haer met eede solemneel te purgeren", dat zij, direct noch indirect dergelijke papieren onder zich hebben of gehad hebben, noch deze willens en wetens, direct noch indirect hebben verduisterd of kennis dragen waar zij zijn. En in het jaar 1689 trachtte de vroedschap een einde te maken aan het euvel, dat reeds toen, en helaas overal nog lang na dien, zoo funest voor archieven is geweest, van het mede naar huis nemen door allerhande lieden, zij het dan ook door magistraatspersonen, van resolutieboeken, charters, e. d., weshalve dan ook 16 Augustus 1689 de volgende resolutie genomen werd: „Alsoo bevonden wert dat een geruymen teijt herwaerts ver- scheyden resolutieboecken, registers, chartres ende papieren, de stadt ende secretarie concernerende, soo nu ende dan geraeckt sijn in handen van den een ende d'andere regent, waervan noch veele tharen huysen sijn berustende, ende daerdoor het te beduchten is, dat bij verder verval, verloop van tijt ende versterff, veele registers, chartres ende papieren verduystert ende wegh soude raecken, tot 119 seer groote prejuditie ende ondienst van de stad ende der selver nacomelingen, ende oversulex hooghnoodich achtende daerinne te moeten voorsien, waerop gedelibereert, is met eenparicheyt goet- gevonden ende geresolveert, dat alle resolutieboecken, registers, chartere ende papieren, waer ende onder wie oock berustende, ter secretary sullen moeten worden gebracht omme aldaer te blijven leggen, ende waer toe alle leden een vrij ende libere acces ende visie daer van sullen hebben ende behouden, Ende ten eynde dat egeen resolutieboecken, registers, charters ende papieren de stadt betref fende achterwaerts werden gehouden, dat alle ende een ider lidt van de vroetschap hooft voor hooft, met eede solemneel, sullen moetten verclaren, geen van deselve terugh te hebben gehouden of willens ende wetens verduystert, ende dat geen verdere registers, charters ende papieren, als bij haer werden overgelevert, onder haer zijn berustende, belovende in dien namaels noch eenige mochten comen te vinden, die mede ter secretarye te sullen brengen." Veel uitwerking schijnt dit niet gehad te hebben, want drie jaar later werd bepaald, dat de nog onder de leden der regeering berustende archiefstukken binnen een maand ter secretarie gebracht moesten worden, of dat anders de nalatigen zich aan straf bloot zouden stellen. 2) Maar zeven jaren nadien bleek het nog noodig om de resolutie van 1689 te renoveeren en amplieeren, waarbij de boetes voor hen die in gebreke waren gebleven gesteld werden op 2 ducatons voor de eerste het dubbele voor de tweede en 8 ducatons voor de derde maal, alles ten behoeve van de armen, terwijl burge meesters tegens alsnog onwilligen en in gebreke blijvenden op gijzeling zouden procedeeren „ten eynde de voorschreven resolutie niet ilusoir en blijve, 't welk de presente leden eenparig hebben aan genomen en overgegeven." 3) Maar ernstiger rampen zijn er nog die een archief kunnen be dreigen, die vernietiging, verminking of althans wanorde met zich brengenoorlog en oorlogsgevaar, troebelen en tumulteuze tijden. Ook Schoonhoven is daarvoor niet gespaard gebleven. De gebeurte nissen van 1787, toen de Pruisische koning Frederik Willem II naar aanleiding van de aanhouding van zijn zuster Prinses Wilhelmina, gemalin van stadhouder Willem V, bij de Goejanverwellesluis door de Patriotten, de Pruisen ons land binnen deed trekken, brachten ook te Schoonhoven groote verwarring. De op het kussen zittende Patriotten zochten een goed heenkomen en 19 September rukten -i a (7'u^"arc'1ie^ Schoonhoven inventaris no. 1 resolutie van burgemeesters, dd 2-8-1630. Oud-archief Schoonhoven, inventaris no. 58 vroedschapsresolutie.d.d. 16-8-1689. 2) Oud-archief Schoonhoven, inventaris no. 60, vroedschapsresolutie, d.d. 31 -12-1692. 3) Oud-archief Schoonhoven, inventaris no. 64, vroedschapsresolutie, d.d. 31-12-1699.

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 21