136 hoofd der toen nog bestaande Brusselsche Staatssecretaris van het voorgevallene op de hoogte, gaf de schuld van het niet verwerkelijken van de conventie aan Piautaz, en wilde, daar Sack toch met zou reageeren op een nota over het ongepast optreden van Neigebauer, gevolg geven aan artikel 20 van de ontworpen overeenkomst, krachtens welke hij Van der Capellen verzocht, gemachtigd te worden om commissarissen voor de verdeeling, teruggave en inbezitneming der archieven te mogen benoemen, in de hoop dat Sack h.ermede zijn instemming zou betuigen. Van der Capellen vond dit de juiste manier, de Koning kantteekende de voordracht van zijn Brusselsche Staats secretaris voor „conform", zoodat mr. G. BARON DE Mey van Streefkerk, eerste secretaris van het Kabinet des Konings, onderstaand arrêté, nr. 717 van de tweede serie, d.d. 3 Juli 1815, kon opsteHen „Wij Willem, bij de Gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Gezien het rapport van Onzen Commissaris Generaal te Luik van den 29 Juni 1.1., no. 1682, betrekkelijk het gedrag door den Pruissischen Commissaris Neigebauer met opzigt tot de Archieven te Luxemburg gehouden, welk rapport aan Ons door Onzen Secretaris van Staat Van der Capellen bij missive van den 1 dezer met zijne consideratiën is aangeboden. Hebben goedgevonden en verstaan, Onzen Commissaris Generaal te Luik te autoriseeren gelijk Wij denzelven autoriseeren bij deze, om dadelijk Commissarissen te benoemen tot de schifting en overgave der archieven op den voet van artikel 20 der geprojecteerde overeen komst luidende als volgt: „Le Gouvernement du Bas Rhin et du Rhin moien s engage a restituer dans le delai d'un mois au plus tard a l autorité désignée a eet effet par S. M. le Roi des Pays Bas, tous les titres, documens et papiers sans aucune exception déposés au Gouvernement et aux administrations centrales a Aix ia Chapelle, aijant rapport a l'admi- nistration intérieure, judiciaire, administrative et financière dans les Pays faisant partie du Commissariat Général de Liege. Quant aux renseignemens non susceptibles d'etre séparés de 1 ensemble, le même Gouvernement consent a en faire délivrer des copies ou extraits certifiés au Commissaire Général de S. M. le Roi des PaYs^ Bas' ou a ('administration, qui succèdera au dit commissariat général, aux frais de ce dernier, toutes les fois qu'il en fera la requisition. Les papiers déposés aux anciens commissariats du Gouvernement a Liege et a Luxembourg seront triés également dans le plus court delai, sous l'inspection de quatre Commissaires désignés respectivement par chaque administration, de manière que chacun retirera ceux qui 137' interesseront son secrétaire. Les anciens commissaires du Gouver"' nement du Bas Rhin et du Rhin moyen a Liege et a Luxembourg se feront delivrer du chef de I administration etabli dans chacune de ces deux villes, les papiers, qui regardent leur comptabilité person- nelle envers leur Gouvernement." Met verdere aanschrijving en autorisatie op Onzen Commissaris- Generaal voornoemd, om van die benoeming vervolgens zonder verwijl kennis te geven aan den Heer Gouverneur-Generaal Sack met verzoek om van zijne zijde insgelijks de nodige maatregelen tot executie van het bovengemelde 20e artikel der geprojecteerde overeenkomst te nemen. En om verder bij diezelfde gelegenheid het onbehoorlijk gedrag van den Pruissischen Commissaris Neigerauer op eene ernstige wijze onder het oog van welgemelden Gouverneur Generaal te brengen. Afschrift dezer zal worden gezonden aan Onzen Commissaris Generaal Verstolk van Soelen te Luik ter fine van executie, (alsmede aan Onzen Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken tot informatie) 's-Gravenhage, den 3 Juli 1815. Van wege den Koning, Willem. bij afwezigheid van den Secretaris van Staat, De Cabinets Secretaris P. De Crombrugghe. Gemachtigd door dit Kon. Besluit stelde Verstolk op 9 Juli aan Willmar voor, overeenkomstig de op 10 Juni met Piautaz gesloten conventie, dat beide partijen er toe zouden overgaan om te Luik en te Luxemburg een commissaris te benoemen, ten einde de archieven te laten verdeelen. In de hoop dat deze heeren aan alle oneenigheden een eind zouden kunnen maken, bepaalde Verstolk zich tot een algemeen gehouden klacht over het optreden van Neigebauer. Maar Sack was van een ander gevoelen: hij antwoordde niet, wat Verstolk toeschreef aan de hoop der Pruisische autoriteiten, dat het Luiksche gebied toch nog aan hun land ten deel zou vallen. En intusschen had Neigebauer voor de derde maal getoond in de Luxemburgsche bureaux heer en meester te willen zijn, want de 12de Juli, zeven uur 's avonds, verscheen Jean Mathias Scheid, „chef du secretariat général" voor Gellé, „chef du bureau des domaines de l'intendance du Grand Duché de Luxembourg, faisant provisoirement les fonctions de secré taire général om hem te melden, dat uit de kamers van de vroegere secretaris-generaal Gall een aantal boeken, administratieve bescheiden De tusschen geplaatste zinsnede werd uit de minuut geschrapt.

Nederlandsch Archievenblad | 1934 | | pagina 18