218 Het Algemeen Rijksarchief en het Skandinavische archiefwezen. 219 I Noorwegen. De bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief bevat niet veel werken betreffende het archiefwezen in Noorwegen. Zij bezit: 1Meddele/ser fra det Norske Rigsarchiv, indeho/dende Bidrag til Norges Historie af utrykte Kilder (Mededeelingen van het N. R., bevattende bijdragen tot de geschiedenis van Noor wegen uit onuitgegeven bronnen). Ie Band 1—3, 1865—1870; 2e Band 1-3, 1900-1903; 3e Band 1-4, 1911-1933. 2. Norske Archivregistraturer (Noorsche archiefinventarissen) le Band, 1915. ad 1. Waar Prof. Kernkamp in het Nederlandsch Archievenblad van 1900—1901, blz. 181 vlg. over Zweedsche, Noorsche en Deensche archieven heeft geschreven, naar aanleiding van zijn studiereis door Skand inavië, (over Noorsche archieven aid. blz. 193 vlg.) acht ref. zich niet verplicht den len Band der Meddelelser te bespreken. De 2e Band bevat o.a. a. General-major Georg Reichweins Kopibog 1646 1657 (een register van brieven, onder de Deensche gouver neurs-generaal, o.a. onder Hannibal Sehested, tusschen ge noemde jaren aan R. geschreven en door hem beantwoord). Daar men R/s adviezen heeft opgevolgd, is dit register van groot belang voor de Noorsche krijgsgeschiedenis van dien tijd. b. To Viser fra Udcommanderingstid 1758 (twee versjes uit de mobilisatie in 1758), gevonden tusschen pa pieren door zekeren Evensen te Hamar aan het Algemeen Rijksarchief geschonken en nog niet uitgegeven. Zij zijn belangrijk voor de kennis der stemming in die streken (Oplandene) in dat jaar. c. Journal holden under Haldens Beleiring 1660 (dagboek, gehouden gedurende het beleg van Frederikshald, de belangrijke grensstad tusschen Noorwegen en Zweden, onder wier muren in 1718 Karel XII zou worden neer geschoten in den len Noordschen oorlog). d. Prester, Prestegjeld og Kirkeri Finmarken i det 17de Aarhundrede (predikanten, d.w.z. van de Noorsche Luthersche Staatskerk, parochies, en kerken in Finmarken in de 17de eeuw). Een overzicht van de parochies in die Noor delijke streken, met het jaar harer oprichting, de verandering van haar omvang in den loop der tijden, een lijst harer predi kanten, en de plaats en de geschiedenis harer kerken. e. Archivmeddelelser 1896—1902 (mededeelingen aan gaande het archiefwezen in N. over die jaren). Uit deze zeer lezenswaardige mededeelingen leert men het een en ander over de organisatie van het Algemeen Rijksarchief (hfstk. 1), de localiteiten (h. II), den bureautijd en het aantal bezoekers (h. Ill), de aanwinsten en het ordenings- en beschrijvings- werk (h. IV), het personeel (h. V) en de „literaer virksomhed" (litteraire werkzaamheid) (h. VI), te meer belangrijk voor ons, omdat de Archivalische Zeitschrift, die zooveel bijdragen bevat van bevoegde handen over het archiefwezen in ver schillende landen bijv. das Schwedische Archiv- wesen van den Zweedschen rijksarchivaris H. Brulin (A. Z. 1929) over Noorwegen niets vertelt. Er is dan in Christiania toen nog zoo geheeten een Algemeen Rijksarchief; in dit gebouw, dat ook het Storthing huisvest, zijn gedeponeerd de archieven van het landsbestuur vóór, en na 1814, het jaar, waarin Noorwegen, na den vrede van Kiel los van Dene marken, een personeele Unie met Zweden aanging en de archieven der drie Zuidelijke „Stifter" (bisdommen) Hamar, Christianssand en Christiania; er zijn, behalve de Algemeene Rijksarchivaris, drie archivarissen, één voor de archieven van vóór 1814, één voor die van na 1814, en één voor de archieven van de drie „Stifter". Bovendien zijn er te Throndhjem voor de archieven der twee Noordelijke „Stifter" Tromsö en Throndhjem, en te Bergen voor de archieven van het „Stift" Bergen steenen gebouwen gezet; in beide plaatsen resideert een archivaris, die in dezelfde verhouding staat tot den Algemeenen Rijksarchivaris als de beheerder van de archieven der drie Zuidelijke „Stifter", een organisatie, die in vele op zichten met de onze overeenstemt. Over de litteraire werk zaamheid straks een enkel woord. De 3e Band bevat o.a.: a. Stykker, vedkommende Krigsbegivenheterne 1814 (stukken uit de nagalaten papieren van generaal-majoor

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 18