90 NIET-OFFICIEEL GEDEELTE. Een mijlpaal in de geschiedenis van ons archiefwezen. Geen der lezers van het Archievenblad zal er wel aan twijfelen, of met dezen mijlpaal wordt bedoeld de mutatie in het Algemeen Rijksarchivariaat bij de jaarswisseling 1932/1933. Het is ons een voorrecht in ons blad ook voor de toekomst te mogen vastleggen den letterlijken tekst van vrijwel alles, dat zoowel bij het meer intieme afscheid van Prof. Fruin op Oudejaarsdag 1932 in het Algemeen Rijksarchief als bij de algemeene huldiging op Zaterdag 7 Januari 1933 in Hotel Paulez te s-Gravenhage is gesproken, terwijl het ons tot niet minder dankbaarheid stemt, dat hetgeen Prof. Fruin bij beide gelegenheden wel heeft willen antwoorden, in overleg met den scheidenden leider van ons archiefwezen, hier zoo juist mogelijk kan worden weergegeven. En dan willen wij tevens van deze gelegenheid gebruik maken om naast het hierna volgende woord van dank van onzen Voorzitter Dr. Moll voor hetgeen Prof. Fruin voor onze Ver- eeniging geweest is als Redacteur, ook persoonlijk, Prof. Fruin nog eens hartelijk te danken voor alles, wat hij gedurende een reeks van jaren als voorzitter onzer Vereeniging voor ons blad heeft gedaan, in de eerste plaats natuurlijk door de taliooze, steeds waardevolle bijdragen van zijn hand, maar vooral ook door de alleraangenaamste wijze van samenwerking met den Redacteur, waardoor het dezen steeds een feest geweest is ons blad te mogen redigeeren. Eerst dan worde hier vermeld, dat in de Staatscourant van 30 December 1.1. stond te lezen, dat bij Kon. Besluit van 9 November met ingang van 1 Januari aan Prof. Mr. R. Fruin op zijn verzoek eervol ontslag (is) verleend als Algemeen Rijksarchivaris met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten door hem den lande be wezen. In dezelfde Staatscourant stonden, direct daarbij aansluitende, nog twee andere Kon. Besluiten: het eene van 13 December mel dende de benoeming van Prof. Fruin tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, het andere van 27 December, houdende de be noeming tot Algemeen Rijksarchivaris van Mr. R. Biilsma te 's-Graven hage, Archivaris aan het Algemeen Rijksarchief, verheugend beide, het eerstgenoemde, omdat daarbij ditmaal ondubbelzinnig werd blijk gegeven van de waardeering van de Regeering ook voor onzen arbeid in het algemeen, het tweede, omdat in tegenstelling met de vorige mutatie in het Algemeen Rijksarchivariaat in 1912, toen na het aftreden van Jhr. Mr. van Riemsdiik de post meer dan een jaar onvervuld bleef, thans onmiddellijk de leiding van ons archiefwezen van den ouden op den nieuwen chef kon overgaan.

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 3