130 Voor de toelichting van deze stelling en nog meer voor het nut, dat van een dergelijk systematisch onderzoek te verwachten is, meen ik te mogen volstaan met verwijzing naar het proefschrift, Maar als vanzelf sprekend, doet zich nu de vraag voor: wat kan gedaan worden voor het behoud van dergelijke belangrijke, par ticuliere archieven? Het is een opmerkelijk samentreffen, dat in het Archivalische Zeitschrift een zeer uitvoerige verhandeling van Max Stois voorkomt, getiteld: Das Recht des Staates an privaten Arch iv alien. In verband met de hierboven afgeschreven stelling verdient een aandachtige lezing van deze verhandeling bijzondere aanbeveling. Immers de titel doet aan iets anders denken dan de schrijver klaarblijkelijk heeft bedoeld. Van een recht van den staat of de overheid op particuliere archieven kan toch zeker geen sprake zijn, maar wel kan men zich afvragen, welke rechtstoestand er in verband met die particuliere archieven kan bestaan. De Duitsche schrijver behandelt dit onderwerp, zooals van zelf spreekt, in verband met het Duitsche burgerlijke recht, zooals dit neergeschreven is in het Bürgerliches Gesetzbuch"Het gaat niet aan om hier ter plaatse zeer uitvoerige mededeelingen uit deze verhandeling te doen. Men vindt dus hier een zeer beknopt inhoudsoverzicht, of beter een samentrekking; hun, die er meer van willen weten zij de lezing nadrukkelijk aanbevolen. De rechtsverhouding van den staat ten opzichte van particuliere archieven kan zijneigendom, vruchtgebruik, bruikleen en bewaar geving. Eigendom. In dit geval zal de eigendom wel alleen verkregen worden door testamentaire erfopvolging of door opdracht of levering ten gevolge van een rechtstitel van eigendoms-overgang. De eigenaar van een particulier archief kan daarover beschikken door een bepaling in zijn testament of door een of andere overeenkomst aan te gaan, die eigendoms verkrijging tengevolge heeft (b.v. verkoop of schenking.) (B. W. art. 625 en volg.). Vruchtgebruik. Men zal vooraf de vraag moeten stellen, of een archief wel vruchten kan afwerpenmen zal eerder moeten zeggen, dat het onderzoek in het archief vruchten afwerpt. In zooverre zou men zich dan kunnen voorstellen, dat de staat met den eigenaar van een particulier archief een overeenkomst sluit om het archief te onderzoeken en wat daarbij aan het licht komt uit te geven. (B. W. art. 803 en volg.). Bruikleen, waarbij de eigenaar den eigendom behoudt, maar Dritte Folge, Achter Bend, Band 41), blz. 195 v. 131 het archief overdraagt aan den staat met de bevoegdheid, dat deze het ten behoeve van het publiek openstelt. (B. W. art. 1777 en volg.). Bewaargeving, waarbij de staat alleen de verplichting op zich neemt om het archief behoorlijk te bewaren, zonder dat daarmede eenig recht van gebruik (raadpleging) verbonden is. (B. W. art. 1731 en volg.). Het spreekt vanzelf, dat op den voorgrond moet staan, hoe de eigenaar van het archief over dat archief denkt. Niemand kan hem dwingen op de een of andere wijze daarvan afstand te doen of aan andere rechten daarop te verleenen. De overtuiging, dat het archief waard is om behoorlijk bewaard te blijven, beschermd tegen brand gevaar, vocht of vervuiling, dat het voorts niet alleen voor henzelf van belang is, maar dat het algemeen belang met de kennis van den inhoud gemoeid is, kan hem nopen met den staat tot onder handelingen te komen. Familiezwak zal misschien heel dikwijls daarvoor een belemmering zijn, maar dit is wellicht te overwinnen met de overtuiging bij te brengen, dat een familie of een familielid meer geeerd wordt en tot aanzien komt door overbrenging van de bescheiden, die op haar of hem betrekking hebben naar een openbare verzameling dan ze opgesloten achter slot en grendel te houden. Tal van eigenaren van particuliere archieven hebben reeds ingézien, dat de plaatsing van een familiearchief of de bescheiden betreffende een belangrijke persoonlijkheid een soort van openbaar monument voor dezen opricht. Intusschen is, zooals boven reeds vermeld, de mogelijkheid, dat de eigendom behouden blijft, niet uitgesloten. Het geval van vruchtgebruik, zooals ik dit hierboven heb voorgesteld, ver onderstelt, dat de eigenaar met de bewaring belast blijft, dus alle maatregelen te nemen heeft voor een behoorlijke bewaring met beveiling tegen allerlei gevaren van onmiddellijke of langzame vernietiging of ondergang. Het is echter niet goed denkbaar, dat de staat of de overheid een dusdanige overeenkomst zal aangaan. Het zijn ten slotte de onderzoekers, die belang hebben bij den inhoud van het archief, zoodat men eer mag veronderstellen een overeenkomst van vruchtgebruik tusschen den eigenaar en den belangstellenden onderzoeker. (De heer van Hall, die den heer Suttorp in de gelegenheid stelde zijn familiebescheiden in te zien en daaruit mede te deelen, wat hem belangrijk voorkwam, sloot dus, al is dit met niet zooveel woorden tot uitdrukking gekomen, een overeenkomst van vruchtgebruik.) Toch kan men zich wel voor stellen, dat de staat, de belangrijkheid van den inhoud van een familie archief inziende, doch met den eigenaar niet tot een overeenkomst

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 24