74 willen we hier ter plaatse nog eenige verdere woorden wijden aan bovengenoemde belangrijke publicatie, die ter gelegenheid van de vergadering, in den afgeloopen zomer door het Comité International des Sciences Historiques te 's-Gravenhage gehouden, door de Regeering in het licht is gegeven. Het is voor een gedeelte een vertaling in het Engelsch van het O verzicht van den inhoud van het Algemeen Rijksarchief met opgave van de Inventarissen (1927), op het groote belang waarvan wij wezen in ons blad, jg. 1926/1927, blz. 174 vlg. De Regeeringspublicatie van dit jaar bevat echter bovendien nog bij wijze van inleiding een opstel: Organisation of archives in the Netherlands van de hand van Prof. Fruin, waarin „in a nutshell" het voornaamste betreffende de Archiefwet wordt mede gedeeld. In een tweede opstel geeft de Secretaresse van het Algemeen Rijksarchief Mej. Korvezee een zeer nuttig Survey of literature betreffende de geschiedenis van die instelling. Daarop volgt de vertaling van het O verzicht van 1927, waarbij valt op te merken dat in de Introduction van de hand van Prof. Fruin nog eenige mededeelingen betreffende de Archieven van de Oud- Bisschoppelijke Clerezij en die van de Ned. Hervormde Kerk en het Nederlandsch Centraal Filmarchief zijn toegevoegd. De vertalingen van de Overzichten der drie Afdeelingen van het Algemeen Rijksarchief zijn van de hand der resp. afdeelingschefs Mr, Biilsma, Mr. Ebell en Dr. Meilink, terwijl de vertaling van het Overzicht der Algemeene Afdeeling van de hand van Mej. Korvezee is. Ook dit zijn meer dan gewone vertalingen. In het bijzonder geldt dit van het Overzicht der Eerste Afdeeling (Archieven van de Generaliteit tot 1796) en dat der Derde Afdeeling (Archieven van de provincie Zuid-Holland), welke beide als voorloopers zijn te be schouwen, zij het dan in de Engelsche taal, op de door onze Ver- eeniging uit te geven Archiefgids. Ook omdat laatstgenoemde nuttige uitgave nog wel niet dadelijk zal verschijnen, is het zeer toe te juichen, dat deze Engelsche uitgave thans reeds de noodige gegevens voor de verschillende bestanddeelen van ons Algemeen Rijksarchief kan verschaffen. Een alphabetische index zou ook bij deze publicatie wel nuttig geweest zijn. L. LASONDER. 75 Archives Générales du Royaume. Inventaires des Archives de la Belgique, Inventaires divers. Tongres, 1932. In de serie Archives Générales du Royaume Inventaires des Archives de la Belgique, is een deel verschenen, bevattend Inventaires divers. Van de beschrijvingen, in dezen bundel opgenomen, wekt het eerst de Nederlandsche belangstelling de inventaris van de Archieven van het Spaansche Gezantschap te 's-Gravenhage, bewerkt door |os. en Plac. Lefèvre, archivisten-palaeographen aan het Algemeen Rijks archief te Brussel. Deze legatie-archieven loopen over het tijdperk 1649—1702. In het jaar 1701 werden de in 's-Gravenhage bewaarde bescheiden der Spaansche gezanten naar de Spaansche Nederlanden overgebracht; het volgend jaar begaf zich ook de ambassadeur daar heen. Sindsdien is het Spaansche legatiearchief in de Oostenrijksche Nederlanden blijven berusten, zoodat het in de 19de eeuw in Belgisch bezit is kunnen overgaan. in hunne inleiding behandelen de bewerkers in het kort de loop baan in staatsdienst van de zes gezanten, achtereenvolgens bij de Staten-Generaal geaccrediteerd, namelijk Van Brun (1649—1654), De Gamarra (1654—1671), De Lira (1671-1679), De Fuenmayor (1679 1684), Coloma (1687—1691), De Quiros (1692—1702). Tevens geven zij een beknopt overzicht van de diplomatieke werkzaamheden, dat aldus geresumeerd wordt „En tenant compte de la triple mission que le gouvernement espagnol confie aux ambassadeurs députés a La Haye: gestion des rapports diplomatiques hispano-hollandais, direction des affaires par- ticulières belgo-hollandaises, concentration d'informations sur la poli tique du gouvernement hollandais, sur l'activité économique de ses sujets et sur la politique européenne en général et dans son sens le plus étendu, on n'a pas de peine a apprécier l'intérêt que les archives de l'ambassade présentent pour toute l'histoire de la seconde moitié du XVllme siècle." Hoewel de schrijvers vermelden, dat de gezanten van den koning hunne instructie ontvingen, missen wij in de inleiding eene meer uit voerige bespreking dezer voorschriften, die van zoo groot belang zijn voor de werkzaamheid der functionarissen. De inleiding bevat voorts nog aanteekeningen over de oude administratieve indeeling der archieven; bij deze indeeling sluit zich de inventarisatie der heeren Lefêvre aan. Speciaal van belang voor Nederlandsche geschiedkundigen is eveneens de in den bundel opgenomen inventaris van de archieven

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 43