52 53 De voorstellen van mr. S. J. Fockema Andreae tot wijziging der Archiefwet. Deventer. Door talrijke onderzoekingen, welke ingesteld moesten worden, bleef er weinig tijd over voor den beschrijvingsarbeid. In aan sluiting op den bestaanden klapper op de namen van hen, die sedert 1720 het burgerrecht verkregen, werd door de volontaire Mej. S. Pippenghegen een index samengesteld op de namen van hen, die van 1660—1720 burger werden. Mejuffrouw Pippenghegen nam ook de inventarisatie van het oud-archief van het St.-Geertruiden-Gasthuis ter hand. Etten. Het oud-archief is voorloopig geordend; hierover valt verder niets te melden. Hulst. Het Voorgeboden-boek van 1399 werd gecopieerd en gepupliceerd in het jaarboek van den Oudheidkundigen Kring. Purmer. Stukken en bescheiden uit de loopende administratie werden overgenomen en ingedeeld. Schoonhoven. Met de inventarisatie-maatregelen werd voort gegaan. Tholen. De losse stukken werden geordend. Waalwijk. Met de in 1930 aangevangen ordening der inge komen stukken van 1824 af werd voortgegaan, thans werden de stukken van 1864—1905 geordend. V. AANWINSTEN EN VERLIEZEN. Alphen. Van het Hoogheemraadschap Rijnland werd ontvangen een kaart van het waterschap. Deventer. Van den Rijks-archivaris te Arnhem werden ont vangen: Brieven van Generaal Mac Donald aan A. H. Cramer, secre taris van de Municipaliteit van Deventer, 1796-1797, 5 stuks en een brief van Lodewijk Napoleon aan A. H. Cramer, Koninklijk Commissaris bij den Landdag van het Graafschap Bentheim, 1806; een commissie- brief van Geert Swaefken als Schout van Deventer, 1498; een eigen domsbewijs voor Geert Swaefken van een erf in Rande, 1506; een transportbrief van een huis in de Engestraat, 1391 van de gemeente archivaris te Zutphen: een transportbrief van een huis aan den Brink hoek Groote Overstraat en van een huis in laatstgenoemde straat, 1768, en van den bibliothecaris der Atheneum Bibliotheektransport- brieven van Deventer huizen, 18e eeuw. Bij de oproepingsbrieven, door de Duitsche Keizers gezonden aan den Magistraat van Deventer, tot bijwoning van de Rijksdagen, werden vier vóór 1500 gedrukte stukken aangetroffen, welke wiegedrukken beschreven werden als nr. 957, 960 en 966 van de Einblattdrucke des XV jahrhunderts. ein bibliographisches Verzeichnis, herausgegeben von der Kommission für den Gesamtkatalog der Wiegedrucke, terwijl het vierde stuk een variant is van no. 975, n.l. het formulier voor steden. Etten. Dit jaar werden uit de Ingekomen stukken bij Burge meester en Assessoren, later Wethouders, onder controle van den Rijks-archivaris de vernietigbare stukken gelicht. Dit werk liep tot het jaar 1924. Hulst. Van het Rijks-Archief werd ter plaatsing in de nieuwe kluis ontvangen een verzameling van 600 „dossiers", welke goed geordend, verpakt en beschreven waren. Deze verzameling was in de negentiger jaren naar het Rijks-archief overgebracht en bestaat uit de Kerkelijke Doop-, Trouw- en Begraafboeken, de Rechterlijke en Notarieële Archieven. De heer A. de Mul te Zaamslag ontdekte in het Departements-archief te Rijsel een oude stadsrekening van Hulst, loopende over de jaren 1402—1403; het gemeentebestuur stond een subsidie toe om deze te gaan copieeren, waardoor een lacune in de stadsrekeningen werd aangevuld. Purmer. Van den Rijksarchivaris te Haarlem werden twee afschriften ontvangen van de overeenkomst d.d. „de naestlesten Mey" 1618, betreffende het onderhoud, enz. van de haven te Edam en twee copieën van de overeenkomst van betaling van omslag aan de uitwaterende sluizen, d.d. 21 Sept. 1651. Schoonhoven. De aanwinsten bestonden uit eenige archivalia, boekwerken en photo's, op Schoonhoven betrekking hebbende. Tholen. Van de in Bergen op Zoom berustende stadsrekeningen van Tholen over de jaren 1472 '73 en 1548— 49 werden ter com pleteering afschriften gemaakt. Voorts werden verkregen een vijftal registers, loopende over de jaren 1862—1888, behoord hebbende tot de boekhouding der vroegere strafgevangenis. Ook werden een aantal boekwerken verkregen. Waalwijk. Een tweetal photo's werden gemaakt naar oude gravures, voorstellende de ruïne van het voormalige kasteel te Besoyen, berustende in de verzameling van het Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te 's-Hertogenbosch. M. C. SIGAL Jr. Het bestuur van de vereeniging van Archivarissen heeft mij ver zocht mijn gemotiveerd oordeel over de in de laatste algemeene vergadering behandelde voorstellen van mr. S. J. Fockema Andreae,

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 32