50 Er wordt verder gevraagd, waarom er vraagteekens zijn gezet achter de namen van sommige rentmeesters? Dit is geschied, omdat er in de rekeningen niet steeds duidelijk bij is gezet, van wien deze waren. Alleen blijkt, dat na den laatsten rentmeestersnaam, die met een vraagteeken is gezet, een nieuwe rentmeester is aangesteld, waarna dan weer zekerheid intreedt. Juist uit voorzichtigheid is dit gedaan, omdat mogelijk een enkele maal een ander of een plaats vervanger het werk heeft gedaan. Criticus zegt zelf, dat de inventaris precies en nauwkeurig moet zijn. Ik zou dus tegen zijn eigen opvat tingen handelen, wanneer ik domweg doorhakte en maar alles aan den voorafgaanden rentmeester toeschreef. Op bldz. 212 wordt gesproken over afdeeling B. VI Landerijen en huizen. Hierbij zegt criticus heeft de bewerker „heel slaafs" de indeeling van den „ouden inventaris" gevolgd. Hier geldt weer hetzelfde antwoord als boven. Ook dezelfde opmerkingen dienen hier gemaakt over een stuk, dat onder twee afdeelingen is geplaatst. Ten opzichte van de schrijffouten en verkeerde verwijzingen, waaraan vooral bldz. 213 214 gewijd zijn, moet ik toegeven, dat criticus hier veelal gelijk heeft. Ik moet in dit opzicht dan ook clementie pleiten, terwijl ik op de verzachtende omstandigheid mag wijzen, dat ik verschillende onderdeelen ter correctie aan anderen, meer bevoegd dan ik, heb toevertrouwd. Misschien dat het zelfverweer, dat ik mij genoopt voelde neer te schrijven en voor de plaatsing waarvan ik den redacteur van het Ned. Archievenblad mijn oprechten dank betuig, sommigen gunstiger over mijn werk zal doen oordeelen. P. A. A. M. WUBBE. Gemeente- en waterschapsarchieven in het jaar 1931. Evenals in den vorigen jaargang laat ik hier het voornaamste uit eenige niet in druk verschenen verslagen van gemeente- en water schapsarchieven volgen, welke in alphabetische volgorde zijn Alphen a. d. Rijn, Deventer, Etten (N.-Br.), Hulst, Purmer, Schoonhoven, Tholen en Waalwijk. I. PERSONEEL. In het personeel van geen dezer archieven kwam verandering. II. TOESTAND DER VERZAMELINGEN. Deventer. De toestand is in het algemeen voldoende. Bind werk werd verricht voor verschillende werken der archief-bibliotheek. 51 Purmer. De archiefstukken bevinden zich in goeden staat. Schoonhoven. Ook dit jaar werd voortgegaan met de mate- rieele verzorging der stukken en een aantal portefeuilles en omslagen aangeschaft ter betere conserveering en berging der archivalia. Tholen. Voor de losse stukken, die zich in omslagen bevinden, werden portefeuilles aangeschaft; een vijftal dergelijke portefeuilles werd met deze stukken gevuld, zoodat thans in totaal zeventig por tefeuilles gereed zijn; een twintigtal omslagen met stukken, die reeds gesorteerd zijn, zullen t. z. t. overgepakt worden. Waal wijk. De toestand is vrij goed te noemen. III. BEWARING DER VERZAMELINGEN. Hulst. De tweede archiefkluis kwam in het begin van het jaar gereed en werd, na droogstoken door middel van de aangelegde centrale verwarming, einde April in gebruik genomen. De inrichting van beide kluizen en de werkkamer van den archivaris voldoet aan alle eischen van veiligheid tegen brandgevaar. Uitbreiding der berg ruimte is noodzakelijk. Purmer. Het bestuur heeft in het najaar in beginsel besloten om tot den bouw van een brandvrije bergplaats over te gaan; de uitvoering daarvan zal echter eerst ter hand worden genomen, zoodra de tijdsomstandigheden dit toelaten. Tholen. Ofschoon er sprake was om de achterste bovenzaal van het stadhuis, welke grootere afmetingen heeft, voor archief bergplaats in te richten, is door het gemeentebestuur hierover nog niet beslist. IV. BESCHRIJVING DER VERZAMELINGEN. Alphen. In het afgeloopen jaar kwam de bewerking der Doop-, 1 rouw- en Begraafboeken der voormalige gemeente Oudshoorn gereed een en ander werd in twee deelen gebonden. Daarbij werd niet alleen gebruik gemaakt van de registers, welke ten Rijksarchieve worden bewaard, doch ook van die, welke nog in het bezit der kerkelijke gemeente zijn, terwijl er aan werd toegevoegd wat in de armen- en kerkerekeningen betreffende begraven over 1661—1700 werd aan getroffen. Vrijwel gereed kwamen de uittreksels uit de weeskamer-registers van Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorneen dergelijke arbeid werd verricht voor de registers van de Collaterale Successie. Het archief van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente (1600—1795 archief van Schout en Kerkmeesters) werd geheel geordend; de inventaris telt 744 nummers.

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 31