18 er in gelezen heb, dat de bedoeling was te weten, welke boeken zijn verschenen, die handelen over onderzoekingen in buitenlandsche archieven naar archivalia, de, in mijn geval, Nederlandsche geschie denis interesseerende. Intusschen de Duitsche redactie der vraag was duidelijker. Men wilde weten, welke archieven, die men in het eigen land zoeken zou, in het buitenland berusten. Voorzichtigheidshalve beperkte men zich alleen tot de gedrukte gegevens. Zoo geformuleerd, heeft de beantwoording der vraag haar nut, ook voor vreemdelingen. Wie b.v. eene onderzoeking in Spaansche archieven wil instellen, moet weten, dat een gedeelte van de archieven van Simancas te Parijs is opgeborgen. Wie de onderhandelingen tusschen Nederland en den Heiligen Stoel wil bestudeeren, heeft er belang bij te weten, dat een deel van het archief van de Nederlandsche legatie te Rome terecht is gekomen- in de bibliotheca Vittorio Emanuele aldaar. Ook zal een overzicht worden gegeven van de openbaarheid der archieven in de verschillende landen en dergelijke meer. Het werk dezer commissie heeft zich echter te beperken tot die vraagstukken, waarin de archieven als verzamelplaatsen van voor den geschied schrijver belangrijke historische documenten betrokken zijn met uit sluiting van de zuiver technische quaesties, die den historicus niets aangaan. De commissie heeft dus b.v. wel te constateeren, dat een gedeelte van het archief van Simancas zich in de Archives nationales te Parijs bevindt, maar of het al of niet wenschelijk is, dat die stukken te Parijs blijven of dat zij weder naar Simancas terug moeten, dat is eene zaak, waarover wel de door het Institut de cooperation in het leven geroepen Parijsche commissie, maar niet de door het Institut des sciences historiques gecreëerde archiefcommissie te oordeelen heeft. Deze laatste commissie heeft dit jaar op het Algemeen Rijks archief te 's-Gravenhage vergaderd. Het volgend jaar is als plaats van bijeenkomst Warschau aangewezen. Het zal dan echter een al gemeen historisch congres zijn, waaraan ieder, die er zich geroepen toe gevoelt, kan deel nemen, zooals indertijd te Oslo ook vergaderd is. Er zal eene afzonderlijke sectie voor de z.g. hulpwetenschappen, waartoe ook de archivistiek gerekend wordt, worden ingericht. Zij, die aan het congres wenschen deel te nemen, hebben zioh aan te melden bij dr. Tenhaeff te 's-Gravenhage. En nu de crisismaatregelen. Op het oogenblik, dat ik dit verslag opstel, kan ik er nog weinig van mededeelen. Dat zij ingrijpend zullen zijn, zult gij hebben kunnen opmaken uit het feit, dat de besparingen, die de Regeering voorstelt, zullen bedragen f 65.862. Daarvan zal zeer zeker een gedeelte op het materieel gevonden worden. De 19 bedragen, in 1932 voor de Rijksarchieven bestemd, zijn bij ministerieele aanschrijving slechts voor de helft toegestaan, onder toezegging, dat omstreeks 1 Juli de definitieve som van ons crediet zou worden vast gesteld. Dat is echter nog niet geschied; en als daarin niet wordt voorzien, dan zou de tijd kunnen komen, dat in Nederland moest gebeuren, wat reeds in Nederlandsch-Indië is geschied, waar de archiefdienst tijdelijk is stopgezet. Ik denk intusschen niet, dat het zoover zal komen. Het grootste gedeelte der bezuiniging zal op het personeel ge vonden worden. Niet alleen door korting op de tractementen, maar ook door opheffing van alle posten, die maar eenigszins kunnen worden gemist. Men zal wel doen rekening te houden met de mogelijk heid, dat de ambten aan de afdeelingen van het Algemeen Rijksarchief en aan de Rijksarchieven in de provincies, welker vervulling niet strikt is voorgeschreven, zullen worden opgeheven. Welke ambtenaren daar- daardoor getroffen zullen worden, is nog niet bekend. Alleen de heer Mulder te Middelburg heeft reeds ontslag ontvangen. Gelukkig wacht hem eene nieuwe loopbaan, waarin wij hem alle voldoening toewenschen. Ongetwijfeld zullen ook betrekkingen verdwijnen, die nu in het Koninklijk Besluit op den dienst der Rijksarchieven zijn voorgeschreven. Eene herziening van dat besluit is dan ook aan de orde gesteld. Dit alles is zeer hard, niet alleen voor de er onmiddellijk door getroffenen, maar ook voor ieder, die het Nederlandsche archiefwezen liefheeft, ook voor mijzelf aan het einde van mijne archivalische loopbaan Gij zult mijne weinige opgewektheid begrijpen en deelen. Maar ieder, die hart heeft voor het Nederlandsche archiefwezen en die de solide basis kent, waarop het is opgebouwd, zal vertrouwen blijven stellen in de toekomst en van den tegenwoordigen onspoed zeggen: nubicula est, peribit. R. FRUIN. Afdeeling van Rijksarchiefambtenaren. Verslag van de vijftiende afdeelingsvergadering op 24 Sep tember 1932 in het Rijksarchief te Utrecht Aanwezig zijn 15 leden. De voorzitter herinnert in zijn openings woord aan de reeds ingegane salariskorting voor alle ambtenaren, waar tegen het bestuur niet ook van zijn kant actie meende te moeten voeren. Die korting is er ondanks verschillende protesten der groote organisaties gekomen. Veel erger is echter, wat thans te wachten staat. Niet alleen, dat een nieuwe korting over de geheele linie voor de

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 15