16 vragen, verplicht zi|n op verzoek archivalia tijdelijk uit te leenen, geplaatst zijn de te Amsterdam gevestigde bibliotheek van het Economisch-Historisch Instituut en de bibliotheek der Handelshooge- school te Tilburg, en dat de Instelling tot indiceering van oude kerkelijke archivalia omgedoopt is tot Bureau voor Historische demo- graphie en met ondersteuning der Regeering overgebracht is naar enkele lokalen van het vroegere Bronovo te s-Oravenhage, dan heb ik eigenlijk al het vermeldenswaardige, dat er in het laatste jaar gebeurd is, genoemd, met twee uitzonderingen: de internationale commissies en de crisis-maatregelen. Om met de internationale betrekkingen op archiefgebied te be ginnen, het is zeer te bejammeren, dat in de organisatie dier betrek kingen zoo weinig eenheid bestaat. Er zijn niet minder dan drie instellingen, die zich met die internationale verhoudingen bezig houden, de eerste en de oudste is de in 1910 ingestelde commission perma nente des congrès internationaux d'archivistes. Sinds het overlijden van den heer Des Marez is het eenig overgebleven bestuurslid er van de secretaris-generaal, de heer Cuvelier, Rijksarchivaris te Brussel. Gelijk gij U herinneren zult, had de commissie besloten, dat het e.v. congres van archivarissen te Rome zou worden gehouden en wel op wensch van den heer Casanova in 1934 of 1935, als het nieuwe Rijks archiefgebouw in die stad gereed zou zijn. Intusschen mocht het noch den heer Des Marez, noch den heer Cuvelier gelukken de toe stemming van de Italiaansche regeering schriftelijk te verwerven. Eerst begreep niemand de reden der vertraging van het antwoord der Italiaansche regeering, totdat in Juni j.l. de aap uit den mouw kwam. De voorzitter van het internationale Italiaansche comité voor intellectueele samenwerking bleek de zaak van het congres geheel voor zijn comité in handen te willen nemen. Het comité heeft plan zelf een internationaal congres van archivarissen bijeen te roepen; intusschen zal het de medewerking van de in 1910 te Brussel inge stelde commissie zeer op prijs stellen, naar de voorzitter van het Italiaansche comité voor intellectueele samenwerking Rocco, onlangs afgetreden als minister van Justitie, maar die een der onderdirecteuren van het internationale comité voor intellectueele samenwerking te Parijs gebleven is, verzekerde. In overleg met den heer Cuvelier heb ik toen voorgesteld - om althans het Italiaansche congres eeniger- mate in de rij der internationale archiefcongressen te kunnen inlijven le. den heer Casanova, den directeur der Italiaansche archieven, tot voorzitter der commissie van 1910 te benoemen; 2e. te bepalen, dat op elk congres de voorzitter van het volgende in verband met de 17 plaats waar dat congres zal worden gehouden zal worden aange wezen; 3e. dat de secretaris-generaal daarentegen in functie blijft en 4e. dat de commissie van 1910 zoo spoedig mogelijk wordt aan gevuld. Een voorstel in dien geest is aan de leden der commissie rondgezonden. Ook het te Parijs in het Palais royal zetelende comité international de coopération intellectuelle heeft zich het archiefwezen aangetrokken en in April 1931 een voorloopige bijeenkomst van experts archivistes georganiseerd, die tot voorzitter den heer Jenkinson heeft gekozen. Op deze bijeenkomst werd de wenschelijkheid tot instelling van een comité consultatif d experts archivistes, aan te wijzen door het comité international de coopération intellectuelle, vastgesteld, welk comité zich bezig zou houden met die punten, welke de „coordination internationale des archives" betreffen. In den regel zullen de bijeen komsten van dat comité te Parijs plaats hebben; als eenig land echter aanbiedt elders te vergaderen, is daartegen geen bezwaar. In Decem ber 1931 heeft daarop dit definitieve comité te Parijs onder voor zitterschap van den heer Casanova vergaderd. Daar ik daartoe ook uitgenoodigd was, zou ik er U uitvoerige mededeelingen over kunnen doen. Ik moet mij echter beperken en zal dus volstaan met de mede- deeling, dat het plan gevormd is een „Guide international des archives" tot stand te brengen, waartoe aan alle nationale commissies voor intellectueele samenwerking eene uitvoerige lijst van vragen is ge zonden. De Nederlandsche commissie heeft mij de vragenlijst voor Nederland doorgezonden en ik heb haar reeds beantwoord en er, gelijk ook gevraagd was, eene lijst van alle Nederlandsche gedrukte archiefinventarissen aan toegevoegd. Dat Parijsche comité d'experts archivistes kan eenigermate als de centrale instelling beschouwd worden; want niet alleen is er de commissie van 1910 in vertegenwoordigd door den heer Cuvelier en als mijn boven geciteerd voorstel doorgaat, ook door den heer Casanova ook het derde orgaan voor de internationale betrek kingen tusschen de archieven, de commission des archives, ingesteld door het comité international des sciences historiques, is er door de heeren Nabholz en mij in vertegenwoordigd. Die commission des archives had eerst den heer Des Marez tot voorzitter. Sinds zijn overlijden ben ik voor de functie aangezocht en ik heb haar in plaats van het voorzitterschap der internationale iconographische commissie aangenomen. De heer Nabholz (in Zurich) is er secretaris van. Ik heb mij verleden jaar eenigszins spottend over een door haar rondgezonden vragenlijst uitgelaten, welke vragen inderdaad zoo onduidelijk waren gesteld, dat, evenals anderen, ook ik

Nederlandsch Archievenblad | 1933 | | pagina 14