222 223 Gemeente Zutphen. Met medewerking van de gemeente-archivaris Mej. SMELT heeft |kvr. C. ENGELEN dezen zomer in het „Stedelijk Museum van Zutphen en De Graafschap" een tentoonstelling van zegels en zegelstempels ingericht, waartoe verscheiden charters uit het Gemeentearchief tijdelijk in het Museum werden gede poneerd. De bij die gelegenheid samengestelde catalogus bevat een voorwoord van de hand van )kvr. ENGELEN over De geschiedenis van het stadszegel van Zutphen. Hoogheemraadschap Delfland. Met ingang van 1 Augustus 1932 is Mej. L. A. Ruys te 's-Gravenhage benoemd tot adjunct-commies, speciaal belast met archiefwerkzaamheden. Gemeente Gouda. Zooals meer in bijzonderheden is te lezen in het hiervóór blz. 179 opgenomen artikel van den Heer Dr. Mr. SMIT, Advocaat en Procureur en Oud-Leeraar bij het M. O., heeft de Gemeenteraad na een vacature van meer dan elf jaren met ingang van 1 Juli 1932 benoemd tot archivaris Mej. Dra M. A. C. M. VAN hlATTUM, -te 's-Gravenhage. Gemeente Oudewater. B. en W. hebben tijdelijk belast met het beheer van het Gemeente-archief Mej. Dra M. A. C. M. VAN HATTUM, Archivaris dei- gemeente Gouda. Buitenlandsche archieven. Prof. D r. H. K e u's s e n. Men zendt ons een uitknipsel uit de Kölnische Zeitung van 4 |uni 1932, waarin voorkomt een bericht over ons correspondeerend lid, den oud-archivaris der Stad Keulen Prof. Dr. H. KEUSSEN, die op 5 Juni 70 jaar werd. Uit hoofde van de groote verdiensten van den jubilaris voor de „Stadtkölnische geschichte" heeft de „Universitat Köln" hem den graad van Doctor honoris causa in de rechten geschonken. Raadpleging van archieven. Vergaderingen van historici te 's-Gravenhage. Sedert het verschijnen onzer vorige aflevering zijn te 's-Gravenhage belangrijke bijeenkomsten van historici gehouden. De eerste nationale bijeenkomst had plaats op Zaterdag vóór Pinksteren 14 Mei 1932 en ging uit van het Nederlandsch Comité voor Geschied kundige Wetenschappen, de Nederlandsche afdeeling van het Comité international des sciences historiques en diende tevens tot voorbereiding van het Internationaal His torisch Congres, dat om de vijf jaar wordt gehouden, en na in 1928 te Oslo te zijn bijeen geweest, in 1933 te Warschau zal plaats hebben. Waar van dit eerste „Eerste Congres van Nederlandsche historici" in de dagbladen uitvoerige verslagen zijn ver schenen, daar meenen wij hier te kunnen volstaan met de mededeeling, dat dit eerste congres goed geslaagd mag heeten, al had de deelneming van archivarissen grooter kunnen zijn. Wellicht is dat ook hieraan toe te schrijven, dat onder de twaalf secties waaruit het congres volgens den oproep zou bestaan, wel een sectie XIHulpweten schappen was geprojecteerd. Onder die Hulpwetenschappen werd echter niet afzonder lijk melding gemaakt van de Archivistiek terwijl b.v. wel bibliographie met name werd genoemd. In de voorloopige oproep voor Warschau wordt onder: Hilfswissenschaften met name van Archive melding gemaakt, hetgeen doet verwachten, dat het volgende jaar op het internationaal congres wel opzettelijk archiefonderwerpen zullen worden behandeld, hetgeen thans op het nationaal congres te 's-Gravenhage niet het geval was. De tweede internationale bijeenkomst van historici te 's-Gravenhage, waarvan wij hier melding maken, was de jaarlijksche bijeenkomst van het Comité International des Sciences Historiques en had plaats, zooals reeds in onze vorige aflevering blz. 86 werd aangekondigd, op 4, 5 en 6 juli 1932. Te zelfder plaatse werd tevens vermeld, dat Prof. Mr. R. FRUIN in de plaats van wijlen Prof. G. DES MAREZ, als Voorzitter van de onder genoemd Comité ressorteerende Commission des Archives werd aangewezen. Het was zeker een bijzonder gelukkig samentreffen, dat op denzelfden middag, dat Prof. FRUIN in zijn Kabinet in het Algemeen Rijksarchief voor het eerst een vergadering der Commission des archives leidde, na afloop daarvan hem tevens als Algemeen Rijksarchivaris het voorrecht was geschonken de leden van het Comité International des Sciences Historiques en hunne Dames in het gebouw van het Algemeen Rijksarchief te recipiëeren en daarna in het depót rond te le;den. Dat zéér bijzondere internationale bezoek zal met gulden letteren in de annalen van ons Algemeen Rijksarchief vermeld blijven. Prof. FRUIN heeft de goede gedachte gehad den bezoekers een tastbare herinnering mede naar huis te geven in den vorm van een Engelsche bewerking van het Overzicht van het Algemeen Rijksarchief van 1926, onder den titel: The General State Archives and their Contents, In de volgende aflevering hopen wij opzettelijk op deze belangrijke regeeringspublicatie terug te komen, die, naast het genoemde Overzicht, ook voor Nederlandsche archivarissen hare bijzondere waarde heelt. Bureau voor Historische Demografie- Het „Bureau het voor Indiceeren van Kerkelijke Archivalia" (I. K. A.), waarover ook in ons blad nu en dan mededeelingen voorkwamen, is, na in „Bureau van Historische Demografie 'B. H. D.) te zijn omgedoopt, met 1 Augustus 1932 overgebracht van Zalt-Bommel naar s-Gra venhage, Laan van Meerdervoort 84. Terwijl daarnaast ook Ds. KNIPSCHEER te Zalt- Bommel geregeld zijn nuttigen arbeid blijft voortzetten, is de algemeene leiding van het bureau overgegaan op den Heer C. A. VAN FENEMA, te Wassenaar. De foto-afdeeling van het Algemeen Rijksarchief. Ook hieromtrent is weder belangrijk nieuws te melden. Er kon nl. worden aangeschaft een analyse-kwartslamp, waarmede het mogelijk is verbleekt schrift zichtbaar te maken. Het instrument, in een afzonderlijke donkere kamer opgesteld, kon op 4 uIi reeds bij de bovenvermelde rondleiding aan de vele buitenlandsche. bezoekers worden getoond. Afgesloten 30 Augustus 1932.

Nederlandsch Archievenblad | 1932 | | pagina 51