199 -1522, terwij] het merkteeken na 1544 verdwijntDat klopt met de tijdsbepalingen, die de opschriften van het kaartje bevatten, en met het lettertype, waarmede die geschreven zijn: alles wijst op het tweede kwart der zestiende eeuw. Het kaartje heeft blijkbaar betrekking op dezelfde grenskwestie als de vorige kaart, aangezien de grens langs de Vuursche, Warnars Hofstede, Hoddemeer en Coddemeer tot de Vecht erop aangegeven staat. Vooral schijnt zij als illustratie van de situatie bij Eemnes te willen dienen, daar dat gedeelte uitvoerig en in verhouding tot de rest bijzonder groot afgebeeld is. Met name is het stuk daarvan, dat aan den graaf van Holland tijnsplichtig was, aangegeven. Op dien tijns zal zoo dadelijk terug te komen zijn, maar nu reeds is van belang, dat daarover in 1536 kwestie geweest is2). Dit zou een aanwijzing voor de dateering van het kaartje kunnen zijn, maar beslissend is zij niet, daar reeds Pieter Aelmanszoon in zijn eerste Verslag, dat van 1525 is, zich bijzonder voor dezen tijns interesseert. Deze was eigenlijk altijd min of meer acuut en het kaartje is daar naar niet met zekerheid te dateeren. Het kaartje is slechts een vluchtige schets, geenszins zonder foutende kerken van Eemnes zijn beide aan de Oostzijde van den Wakkerdijk, de Vuursche aan den verkeer den kant van Eemnes geplaatst. Desalniettemin mag het kaartje van bijzonder belang geacht worden, daar er een aantal aanteekeningen op neergekrabbeld staan, die nieuw licht werpen op de nog steeds niet geheel opgehelderde kwestie van de grensscheiding tusschen Eemnes-Buiten en Eemnes-Binnen of, zooals men in de Middeleeuwen zeide, tusschen Eemnes en Binnendijk 3). Het is bekend, dat de tegenwoordige gemeente Eemnes met het op den rechteroever van de Eem gelegen stuk der tegenwoordige gemeente Baarn, het waterschap Eemland, oorspronkelijk samen één parochie en één gerecht vormden, Eembrugge, waarvan de deelen evenwel min of meer zelfstandig naast en over elkaar stonden. Die zelfstandigheid werd grooter, toen in 1345 Eemnes zich af scheidde en weldra als zelfstandige stad en parochie erkend werd. Welk voor-beeld in 1439 door Binnendijk gevolgd werd, zoodat slechts een klein gebied op den linkeroever rondom de stad met het C. M. Briquet, Les Fihgranes. Dictionnaire historique des marques du papier III (1923) 476 vgg., 480, no. 8993. 2) VAN DE Water, a. w. I 123; daar onjuist gedateerd: 7 October 1536, terwijl het origineele stuk in het Algemeen Rijksarchief, Grafelijkheid van Holland, suppl. Rekenkamer, no. 410, op 1 October gedateerd is. 3) Ik volg hier verder dit spraakgebruik en bedoel dus met Eemnes zonder nadere aanduiding Eemnes-Buiten.

Nederlandsch Archievenblad | 1932 | | pagina 39