74 van raden en intendanten van provinciën maken het grootste con tingent uit. Intressanter, hoewei evenmin buitengewoon talrijk, is de groep plakkaten, die onder hoofd IVRevolutie en Fransche tijd in Zuid-Nederland, ressorteeren. Het zij mij vergund om ook hier de verdienste van Dr. Knuttel in 't licht te stellen, door wien reeds een catalogus van Belgische plamfletten uit den tijd der Josefinische revolutie en der spoedig daarop gevolgde Fransche overheersching was persklaar gemaakt. De door Knuttel beschreven collectie bevatte zoowel plakkaten als pamfletten in den zin, die gewoonlijk aan dat woord wordt gehecht men weet trouwens, dat Knuttel ook in zijn bekenden grooten pamflettencatalogus die plakkaten opgenomen heeft, welke, om zijn eigen woorden te gebruiken, het aantal ge schriften over een bepaald onderwerp volledig maakten. Groep IV nu wordt in hoofdzaak door de plakkaten uit deze collectie „Belgische pamfletten" gevormdvan de pamfletten in eigenlijken zin zijn thans de titels in den algemeenen catalogus der Koninklijke Bibliotheek opgenomen. De bewogenheid van wat in de Nederlandsche geschie denis „de Fransche tijd" wordt genoemd, weerspiegelt zich ook in zooiets voor oningewijden - mufs en dors als onze verzameling plakkaten. Bijna zonder onderbreking kan men de aanhoudende wis seling van regeeringsvorm en indeeling van het land aflezen uit de titels der collecties, die met elkander groep V vormen. Een enorm aantal proclamaties, besluiten, circulaire aanschrijvingen en dergelijke van de telkens weer anders geheeten, met andere bevoegdheden bekleede en, voorzoover het departementale besturen betreft, over anders genoemde en anders begrensde gebieden gezag uitoefenende regeeringspersonen en -lichamen bleek de Koninklijke Bibliotheek rijk te wezen. Daartegenover zinkt wel zeer in het niet, wat de ver zameling aan „plakkaten uit den tijd van het Koninkrijk der Neder landen bevat: niet anders dan proclamaties en besluiten van Willem I, en de Provinciale Staten van Zeeland. Om voor de hand liggende redenen van practischen aard zijn de titels van de collecties der stedelijke e.a. plaatselijke ordonnanties ondergebracht onder het afzonderlijke hoofd VIIISteden, dorpen, polders enzoovoorts. Over de afdeeling „Munt", de eenige gehandhaafde van Knuttels groepen, heb ik hierboven al gesproken. De h ier beschreven systematische catalogus is niet als zoodanig gedrukt, maar bestaat uit uitgeknipte titels, die in de aangegeven volgorde onder de genoemde hoofden opgeplakt zijn. Er is dan ook voorshands niet meer dan één exemplaar, in boekvorm, op de Koninklijke Bibliotheek aanwezig. Zooals met alle nieuwe en opnieuw gemaakte titels pleegt te gebeuren, waren ook de titels der collecties 75 in alphabetische volgorde op kolommen afgedrukt; een overdruk op dun papier van deze kolommen heeft de titels voor den systematischen catalogus geleverd. Voor ieder, die eveneens de titels zou willen uitknippen en rangschikken volgens het hier beschreven of eenig ander hem bruikbaar voorkomend systeem, is een dergelijk overdrukje op aanvraag te verkrijgen. Overdrukjes van de kolommen op gewoon, niet eenzijdig bedrukt papier, en in 't formaat van een klein boekje, dienen als alphabetische catalogi der verzameling, ten behoeve van bibliotheken en archieven zoowel als van particulieren, die in de collectie plakkaten belang zouden mogen stellen. Een standcatalogus van de verzameling behoefde niet afzonderlijk vervaardigd te worden: met hun speciale plakkaten-signatuur voor de folio- en quarto- series respectievelijk Plakk. F en Plakk. Q vormen de titels der collecties een op zichzelf staand onderdeel van den standcatalogus der Koninklijke Bibliotheek. Dat zij ook in den alphabetischen zoowel als in den systematischen catalogus der geheele Bibliotheek opge nomen zijn, behoeft wel nauwelijks vermelding. De meeste titels hebben in de afdeeling Geschiedenis een piaats gevonden, een minderheid bij Recht- en Staatswetenschappen, al de titels van de collecties der muntplakkaten natuurlijk onder het hoofd Numismatiek. De behoefte aan een personen- en zakenregister voor de geheele collectie zou zich hebben doen gevoelen, ook wanneer aan Knuttels systeem van indeeling naar den inhoud der plakkaten dus was vastgehoudenhoeveel te meer is dit bij de thans toegepaste methode het geval. Met de vervaardiging van zulk een register is dan ook al een begin gemaakteen deel der portefeuilles is reeds van een lijstje trefwoorden voorzien. Zijn eenmaal alle lijstjes gereed, dan worden zij verwerkt tot één alphabetisch register; eerst wanneer dit zal zijn voltooid en gedrukt, kan de verzameling plakkaten der Koninklijke Bibliotheek als materiaal voor historisch onderzoek volledig tot haar recht komen. Met een verwijzing naar mijn in het Novembernummer van Biblio theekleven verschenen artikel „De verzameling plakkaten van de Koninklijke Bibliotheek", waarin voor den belangstellende, behalve het hier ter plaatse meegedeelde, ook nog uitvoeriger bizonderheden over de techniek van sorteering en rangschikking te vinden zijn, meen ik deze korte toelichting te kunnen besluiten. E. M. A. TIMMER.

Nederlandsch Archievenblad | 1932 | | pagina 43