72 hebben achtergestaan. Een geheele kast vol was al door Knuttel systematisch geordend onder hoofden als oorlog, belasting, godsdienst, onderwijs, munt, enzoovoorts; voorzoover hij met de rangschikking was gevorderd, had hij deze hoofdgroepen onderverdeeld naar de uitvaardigende autoriteiten, en in de.aldus verkregen onderafdeelingen de afzonderlijke exemplaren chronologisch gerangschikt. Het begrip „plakkaat had Knuttel zeer ruim genomen: blijkbaar heeft het in zijn bedoeling gelegen om in de collectie op te nemen alle stukken, die van overheidspersonen of lichamen waren uitgegaan - niet alleen dus, wat in 't openbaar den volke werd bekend gemaakt, zooals verordeningen, reglementen, aankondigingen en dergelijke, maar ook resoluties lijsten, circulaire aanschrijvingen, missiven aan een bepaald persoon of college, en de in grooten getale aanwezige zoo geheeten conditiën van verpachting der imposten: feitelijk pachtcontracten voor een jaar of kortere tijdsruimte aangegaan, die men niet verwarren moet met de gewone als alle andere plakkaten uitgevaardigde ordon nanties op de middelen. Behalve inzake de missiven heb ik gemeend een even ruime opvatting als Knuttel te moeten huldigen. Missiven toch zijn ambtelijke brieven zonder meer, die dus ook aan hoogere autoriteiten kunnen zijn gericht, terwijl in een plakkaat altijd de over heid haar wil oplegt of althans bekend maakt hetzij aan de geheele bevolking onder haar gezag hetzij aan een nader aangeduide groep daaruit. Het is dus een essentieel verschil waarmee wij hier te doen hebben; daarom zullen dan ook later de missiven, met rapporten en andere bescheiden van dergelijken aard, kortom alles wat onder de categorie der ingekomen stukken valt, in een afzonderlijke collectie worden bijeengebracht. De nu voltooide systematische catalogus der verzameling plak katen bevat met de titels der plakkaten afzonderlijk, maar ruim 360 verzameltitels van op de volgende wijze verkregen collecties. Eerst kwam de indeeling van 't geheel naar de uitvaardigende autoriteiten Boven de door Knuttel toegepaste methode heeft deze wijze van groepeering voor, dat gevaar voor subjectiviteit en vaagheid is uit gesloten. Intusschen is één van Knuttels onderafdeelingen: de munt, behouden gebleven ten gerieve van de numismatici, in den regel een geheel aparte categorie van bezoekersin dit geval behoeft voor subjectiviteit en vaagheid toch geen vrees te bestaan. Natuurlijk is dan weer de zoo verkregen collectie muntplakkaten volgens de uitvaardigende autoriteiten ingedeeld. Ook van de bovengenoemde „conditiën van verpachting der imposten zijn, met inachtneming van het bestuurslichaam waar zij van uitgingen, terwille van de over- zichtelukhe.d afzonderlijke collecties gemaakt. Alle collecties zijn 73 voorzoover het formaat dit noodig maakte, verdeeld in een, chrono logisch gerangschikte, folio- en quarto-serie. Deze systematische catalogus nu bestaat uit negen afdeelingen, dat wil dus zeggen dat de titels, naargelang van de uitvaardigende autoriteiten die erin vermeld worden, onder negen hoofden zijn gebracht, en wel de volgende1. Noord-en Zuid-Nederland tezamen; II. Noord-Nederland tot 1795; 111. Zuid-Nederland tot 1787; IV. Revo lutie en Fransche tijd in Zuid-Nederland; V. De Fransche tijd in Noord-Nederland; VI. Koninkrijk der Nederlanden; VII. Steden, dorpen, polders enzoovoortsVIII. Munt; IX. Buitenlandsche vorsten. De laatste groep het aanhangsel bevat niet meer dan een gering aantal proclamaties enzoovoorts, respectievelijk van Jacobus I van Engeland, van koningen van Frankrijk uit de zeventiende en achttiende eeuw, van Jan V van Portugal en Friedrich Wilhelm I van Pruisen. Nog minder titels die evenwel een groot aantal meer por tefeuilles en plakkaten vertegenwoordigen omvat groep l geen andere dragers van het gezag kunnen voor deze afdeeling in aan merking komen dan de vorsten en landvoogden, die over Noord- en Zuid-Nederland, na 't einde der zestiende eeuw nog slechts over de Zuidelijke Nederlanden, hebben geregeerd. Tot hun eenig gezelschap hebben zij de Volksrepresentanten bij de Fransche legers, met hun in 1794 en 1795 zoowel tot Noord- als tot Zuid-Nederlanders gerichte proclamaties. Groep II daarentegen is niet alleen de grootste, maar uit historisch oogpunt ook de belangrijkste afdeeling van de geheele verzameling. Het is hier niet de inhoud der plakkaten, dien ik in de eerste plaats op het oog heb al zal die uitteraard veel opleveren wat tot aanvulling van onze uit andere bronnen verkregen kennis dienen kan dan wel het, zij het onvolledige, beeld, hetwelk ons hier getoond wordt van het door particularisme zoo bonte admi nistratieve leven onder de Republiek. De groep is verdeeld in twee onderafdeelingen: algemeen en provinciën. Het grootste contingent van de plakkatencollecties onder laatstgenoemd hoofd leveren, gelijk te verwachten was, de Staten der verschillende gewesten ook van onderdeelen der gewesten, zooals Gelderland met zijn drie kwartieren en hun dagelijksche besturenGedeputeerde Staten respectievelijk Gecommitteerde Raden, Terwille van de overzichtelijkheid zijn plak katen van Staten en dagelijksche besturen in dezelfde collecties vereenigdzoo dikwijls was t het kleinere college, dat ampliaties, renovaties, maar vooral elucidaties op de plakkaten van de Staten uitvaardigde. Zooals men verwachten kon, bevat groep III minder en vooral minder omvangrijke collecties: plakkaten van den Raad van Domeinen en Financiën des Keizers, van gevolmachtigde ministers,

Nederlandsch Archievenblad | 1932 | | pagina 42