112 hij daaraan zelfs besteed. Na het Archief van de Oud-Katholieken, thans tijdelijk berustende in Den Haag, volgt in belangrijkheid onmiddellijk voernoemd Cud-Bis- schoppelijk Archief van Haarlem. Daarbij zullen zich thans gaan aansluiten de stukken van vóór 1853, welke voor de Geschiedenis belang kunnen hebben en totnogtoe in de pastorieën van onze parochiale kerken berusten. Met de stichting van een afzonderlijk Bissch. Archief in de Sint jansstraat te Haarlem is alzoo een kern gevormd, waarom zich zullen kristalliseeren tal van andere instellingen van groot nut voor de belangen vari het bisdom: een Centraal Bureau voor Kerkelijke Statistiek en de redactie van De Bijdragen van het Bisdom van Haarlem, om slechts een paar punten aan te geven. Voorzeker, wij Katholieken van het Haarlemsche bisdom, zijn niet de eersten, die zooiets in het leven roepen. De Nederlandsch-Hervormde Kerk is ons daarin voor gegaan zij heeft in dr. LASONDER, getuigen zijn jaarverslagen 'n archivaris gevonden, welke de moeilijke taak, hem weggelegd, nu reeds eenige jaren ver boven onzen lof vervult. Ook de paters Minderbroeders-Observanten alhier hebben hun eigen archivaris in pater BONAVENTURA KRUITWAGEN. Doch wat de vijf Noord-Nederlandsche bis dommen betreft is, voor zoo ver ik weet, zulk een zelfstandig archief nog niet aan wezig. Ongetwijfeld zal de stichting te Haarlem een spoorslag wezen, om ook daar zulk een archief tot stand te brengen. Moge het pastoor BOOGMANS, die nog in de volle kracht van het leven staat, gegeven zijn de nieuwe instelling van het Haarlemsch bisdom tot hoogen bloei te brengen." Raadpleging van archieven. Krijgsgeschiedkundig archief van den Generalen Staf. Het overlijden op zeer hoogen leeftijd - 90 jaren - van den oud-directeur der genoemde instelling Generaal F. DE BAS mag ook in ons blad, bepaaldelijk in deze rubriek, niet onvermeld blijven, al was het alleen hierom, omdat gedurende een lange reeks van jaren nagenoeg alle archivarissen met dit door den overledene gestichte en onder hem tot grooteri bloei gekomen instituut in aanraking zijn gekomen. Gelijk Generaal de Bas zelf moest erkennen, is deze instelling, die het best is te beschouwen als een verlengstuk, wat betreft de militaire geschiedenis, van de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën, indertijd oneigenlijk archief genoemd. De term „Afdee- ling", zou hier beter op zijn plaats geweest zijn, en in Ned.-lndië spreekt men dan ook terecht van de Krijgsgeschiedkundige Afdeeling van den Generalen Staf. Hoe het zij, Generaal DE BaS heeft groote verdiensten gehad voor de ontwikkeling van de krijgsgeschiedenis hier te lande, en in dat opzicht zal zijn naam ook onder ons archivarissen in dankbare herinnering blijven voortleven. Zevende internationale Congres van historici te War schau 21—28 Aug. 193 3. Het Nederlandsch Comité voor Geschiedkundige Wetenschappen (N.C.G.W.) zendt ons in opdracht van het International Committee of Historical Sciences (I.C.H.S.) dat, zooals bekend, deze internationale congressen organiseert, een eerste circulaire inzake het genoemde Congres te Warschau in 1933 met verzoek in het kort daarvan melding te willen maken. Wij meenen hier met deze mededeeling te kunnen volstaan, ook hierom, omdat sedert in de ook door onzen Secretaris bijgewoonde vergadering van het N.C.G.W. op 11 April l.l. is besloten, dat, als voorbereiding van het Internationale Congres in 1933, hier te lande in 1932 een Nationaal Congres zal worden gehouden. Afgesloten 21 April 1931.

Nederlandsch Archievenblad | 1931 | | pagina 34