110 Berichten. 111 Algemeen. Examens Archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse zijn geslaagd Mej. M. A. C. M. VAN HaTTUM te 's-Gravenhage en de Heer Mr. S. FOCKEMA ANDREAE te Leiden; voor dat van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse is geslaagd Mej. H. FOCKEMA ANDREAE te Arnhem. Nieuwe leden van het Historisch Genootschap. Uit archief kringen zijn dit jaar tot lid benoemd de Dames Dr. A. C. KERSBERGEN, te l]selmonde> E. H. KORVEZEE, te 's-Gravenhage en W. E. SMELT, te Warnsveld, en de Heeren j. ADRIAANSE, te Hulst en K. D. HARTMANS, te Amsterdam. De archiefwet en de uitvoering daarvan. Wijziging van het Kon. Besluit van 2 September 1919 (St. bl. no. 551). Verschenen is een Kon. Besluit van 15 December 1930 St.blno. 474) van den volgenden inhoud; „I. In artikel 2 van het Kon. Besluit van 2 September 1919 (Stbl. no. 551) worden achter het woord „gevolg" ingevoegd de woordenaan eene universiteit, bedoeld in de artikelen 70 en 184 der hooger-onderwijswet; achter het woord „rechtsgeleerdheid" wordt het woord „of" vervangen door een komma, terwijl na het woord „wijsbegeerte" worden ingevoegd de woorden: of in die der godgeleerdheid. II. Artikel 4 wordt gelezen als volgt: lenminste eenmaal 's jaars wordt, volgens nader door Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te stellen regelen, gelegenheid gegeven examen af te leggen in de volgende vakken: a. archivistiek; b. palaeographie; c. diplomatiek; d. historische chronologie; e. kennis van de rechterlijke organisatie in ons vaderland vóór 1795; f. kennis van de vaderlandsche staatsinstellingen in vroeger tijd; g. kennis van de middeleeuwsche kerkelijke instellingen. Aan hen, die voor dat examen slagen, wordt daarvan een diploma uitgereikt. III. In artikel 5 wordt in plaats van „archiveconomie" gelezen: archivistiek. IV. In artikel 9 worden achter het woord „gevolg" ingevoegd de woorden: aan eene universiteit, bedoeld in de artikelen 70 en 184 der hooger-onderwijswet; achter het woord „rechtsgeleerdheid" wordt het woord „of" vervangen door een komma en worden achter het woord „wijsbegeerte" ingevoegd de woorden: of in die der god geleerdheid." Rijksarchieven. B ij eenkomst der Rijksarchivarissen enz. Op deze bijeenkomst, die op 24 Februari IIin het Algemeen Rijksarchief werd gehouden, werd onder meer gehandeld over: 1°. Belasting-archieven uit de 194e eeuw; 2°. De voorwaarden van het in bewaring geven van kerkelijke en andere niet-publiekrechtelijke archieven; 3°. Het Nederlandsch-lndische archiefwezen; 4°. Het afschrijven van nagenoeg onleesbaar Zie nader hiervóór blz. 72. geworden doop- en trouwboeken enz.; 5°. Het aanvullen van hiaten in naar de Rijks archieven overgebrachte registers van den Burgerlijken Stand. Algemeen Rijksarchief. Bij Kon. Besluit van 30 Maart is aan Mr. A. G. VERSPYCK MlINSSEN, hoofdcommies met den persoonlijken titel van secretaris aan het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Aan dit uit de N. R. C. overgenomen bericht, waarvan men in onzen kring met groot leedwezen zal hebben kennis genomen, willen wij hier nog toevoegen, dat aan dezen wegens ongesteldheid afgetreden ambtenaar, die gedurende vele iaren den Algemeenen Rijksarchivaris met zoo groote toewijding heeft ter zijde gestaan, door nagenoeg het geheeie personeel van het Algemeen Rijksarchief uit sympathie voor zijn persoon een stoffelijk bewijs van aandenken is geschonken. Tot tijdelijk binder is benoemd Th. BrANDSEN. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Gemeente Leiden. Nadat van te voren definitief was besloten tot split sing van de betrekkingen van Gemeente-archivaris en Directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" is in de Raadsvergadering van 19 |anuari 1.1. de waarnemende archivaris Dr. W. VeRBURGT als eenige door B. en W. aanbevolene met 26 stemmen tegen 2 stemmen blanco tot Gemeente-archivaris benoemd. Aan den Adjunct-commies den Heer W. P. VAN RHIJN |R. is op zijn verzoek met ingang van 1 januari l.l. eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen. Gemeente Edam. Te Edam overleed 24 |anuari 1.1. in den ouderdom van 66 jaren het lid onzer Vereeniging de Heer W. KERNKAMP. Vele jaren was de overledene archivaris van de stad zijner inwoning, later als gemeenteraadslid beheerder van het archief. In die functie en tevens als Directeur van Edams Museum was hij toen en later steeds de vraagbaak van ieder, die met Edam's geschiedenis in aan raking kwam: op zijn welwillendheid en locale kennis werd nimmer tevergeefs een beroep gedaan. Aan het Gedenkboek 1813 verleende hij zijn gewaardeerde mede werking. De vele andere publieke functies, die de Heer KERNKAMP bekleedde het Dijkgraafschap der Uitwaterende Sluizen, ettelijke voorzitterschappen van kleinere water schappen, het lidmaatschap van de Provinciale Staten enz. brachten hem ook telkens met andere archieven in aanraking: voor behoorlijk beheer daarvan was hij steeds een warm pleitbezorger en zijn heengaan beteekent dan ook voor het archiefwezen in de provincie Noord-Holland in het algemeen ongetwijfeld een gevoelig verlies. DE V. E. Kerkelijke en andere archieven. Archivaris in het Bisdom Haarlem Mgr. A. HENSEN deelt in De Tijd van 2 Februari LI. het volgende mede: „Het weekblad Sint Bavo van 31 |an. j.l. bevatte het bericht, dat Mgr. AENGENENT den zeereerw. heer L BOOGMANS, tot nogtoe pastoor van Sint ioannes den Dooper te Haarlem, tot archivaris heeft benoemd van ons bisdom en tevens tot conservator van het Bissch. Museum in de Sint |ansstraat aldaar. Ongetwijfeld zullen de lezers dat bericht met belang stelling hebben vernomen. En daarvoor is ook alle reden. Want reeds lang werd naar zulk een benoeming met verlangen uirgezien. Ons bisdom toch heeft het voor recht een rijk archief te bezitten, door de leden van het Oud-Kapittel van Haarlem zorgzaam bewaard en in 1853 aan Mgr. V. VREE afgestaan. Dat Oud-Bisschoppelijk Archief werd door deken GRAAF keurig geordend: zijn laatste levenskrachten heeft

Nederlandsch Archievenblad | 1931 | | pagina 33