130' door hem nieuw opgemaakten inventaris (in getypten vorm) der Audience mij niet gebleken. Zoodat dit register nu in twee ver schillende fondsen is geïnventariseerd! En wat nu te denken van no. 449 van dezen inventaris, dat geheel overeenkomt met no. 483b/s der Audience? Eenzelfde geval of een dubbel-exemplaar, dat aan de aandacht van den heer Laloire is ontgaan? Ik mag van deze bespreking van Laloire's inventaris niet afstappen zonder de stelling in het geding te brengen, die voorzoover mij bekend, geheel voor zijn eigen rekening komt en die bij herhaling den lezer zijner inleiding wordt gesuggereerd. Schreef de aan het slot der inleiding meermalen met zekere onderscheiding genoemde Dr. Coremans van een organisatie der Secrétairerie allemande in permanenten vorm korten tijd na het totstandkomen van het Augsburgsche verdrag van 1548, Laloire schrijft aanvankelijk op veel stelliger toonOn peut reporter a l année 1548 la date de I organisation de la secrétairerie d État allemande c est en effet depuis Ie Traité d'Augsbourg qu'existent ses registres, ses formulaires, ses archives; c'est dés cette époque qu'elle fait partie du système administratif du pays. Maar ais voelde hij, dat zonder eenig bewijs eener lettre patente dienaangaande of zonder eenige vermelding in de instructies der Gouvernantes en der latere Gouverneurs noch in die der Conseils collatéraux, welke alle ons toch wel bekend zijn, zulk een stelligheid van beweren niet in overeenstemming is met de zwakheid van bewijsvoering, waarop deze stelling zich beroept, schrijft hij eenige regels verder in heel wat sceptischer toon: C'est vraisemblablement aussi du Conseil d Etat que releva a l'origine le secrétaire d'État chargé de la corres pondence allemande. Mais dés la Transaction d'Augsbourg il semble bien établi que le nouveau fonctionnaire, créé officiellement a cette occasion, ne dépendit que du Roi ou du Gouverneur général. II fut un secrétaire d État a 1 égal des autres titulaires de ce poste, tel l'audiencier, le premier secrétaire d'État (blz. 12). Ook voor deze laatste zinsnede zou men de gronden wenschen te zien aangevoerd, waarop dit alles steunt. Maar inplaats daarvan lezen we enkele blz. verder: Nous ne rencontrerons de secrétaire d'État allemand, officiellement nommé comme tel, qu'après l'organisation de la Secrétairerie (etc.), lors de la Transaction d'Augsbourg (blz. 16). En later op blz. 25 zonder de minste restrictie Nous avons établi que le secrétaire d'État pour les affaires d'AIlemagne était un agent d'État indépendant des autres organismes publics. Tegenover deze apodictische voorstelling van zaken stel ik een andere, op aanteekeningen steunend, die bij vroegere gelegenheid door mij over dit onderwerp zijn gemaakt. Het lijkt me volstrekt niet moeilijk ze te kunnen completeeren. 131 De eerste secrétaires en langue allemande zijn om te beginnen noch Hans Kreutter noch Pierre Scharberger geweest, zooals hier is aangegeven. De eerste komt al onder het gouvernement van Marguerite d'Autriche voor en het heeft er allen schijn van, dat deze werkelijk de allereerste is geweest. Terwijl we nl. in de bezetting van den Conseil privé van Dec. 1516, bij M. Bruchet, Marguerite d'Autriche (Lille 1927) p. 65 vermeld, slechts 3 secretarissen vinden opgegeven, en opvallenderwijze in de door A. Walther, Die burgundischen Zentralbehörden (Leipzig 1909) s. 199 afgedrukte kanselarijverordening van dezelfde maand zelfs geen enkele wordt genoemd, treft men in de ordonnantie van een half jaar later, d.d. 23 Juli 1517, waarbij naar aanleiding van het vertrek van Karei V naar Spanje een Conseil privé tot bijstand der Gouvernante wordt gevestigd, niet minder dan 8 secretarissen aan, waarvan 7 met name genoemd en een alleen met Secrétaire espaignart aangeduid (zie Recueil des ordonnances, 2e s. I p. 578). Het lijdt geen twijfel, of van de genoemden is Richard Barradot de secrétaire allemand geweest, waar we later een naam genoot van hem als secretaris van den paltsgraaf van Beijeren zien optreden (K. Lanz, Staatspapiere zur Geschichte des Kaisers Karl V, s. 207). Vertrekt Karel V 3 jaar later naar Duitschland voor de Keizerskroning, dan wordt er opnieuw een Conseil privé gevormd, nu zelfs van 14 secretarissen buiten den ook dan weer ongenoemden secrétaire espaignart, onder welke 14 in de plaats van den daar niet meer voorkomenden Barradot een Alexander Scheweys wordt genoemd, wiens naam duidelijk er op wijst, voor welke functie hij aan het secretariaat van den Conseil privé was verbonden (Ree. des ord. 2e s. 11 p. 28). Hieruit volgt tevens, dat de secrétaire allemand onder den Conseil privé behoort en ook na de stichting van den afzonderlijken Conseil d'État in 1531 is dit zoo gebleven. Er kan geen sprake van wezen, om met Laloire het waarschijnlijk te achten, dat deze functionaris in dit tijdperk onder den Conseil d'État ressorteerde, vermits de op eenvolgende instructies van deze instelling van 1531, 1540, 1555 en 1559 steeds slechts één secretaris met name noemen, wien alleen in de beide laatste een adjunct is toegevoegd, die daar ook genoemd worden, maar nooit voor „les affaires d'AIlemagne" hebben gediend. Trouwens de secretaris van den Conseil d'État ressorteerde evenzeer onder den Conseil privé: het 11e art. der instructie van den Conseil d'État bepaalt uitdrukkelijk, dat hij de depêches zal opstellen volgens de genomen besluiten „par l'advis, conseil et assistence et selon Ia qualité et grandeur des matières avecq les minutes et dictiés dudt chief du Privé Conseil" (bijv. Ree. des ordonnances 2e s. IV p. 229).

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 31