110 te fotografeeren documenten. Bij den hoogsten stand kan een stuk gefotografeerd worden van 50 bij 60 c.M. Rechts en links van het bord is een metalen, verstelbare arm aangebracht, waarin een 300- kaars lamp brandt. Een reflectorkap aan den bovenkant der lampen dient om het toestel tegen direct invallend licht te beschutten. Deze twee lampen dienen om het document een goede en vooral gelijkmatige verlichting te geven. Het gebruik van daglicht is geheel uitgeschakeld, hetgeen al dadelijk het voordeel geeft, dat men, onafhankelijk van de weersgesteldheid zelfs bij avond en in slecht verlichte kamers kan werken. Een belichting van slechts twee seconden is voldoende om op de film een afbeelding van het document te verkrijgen van 4'/2 bij 3 c.M. Onmiddellijk na de belichting wordt de film 5 c.M. verder gedraaid in het toestel, hetgeen geschiedt met een kleine handbe weging. Het toestel is thans weer gereed het volgende stuk te foto grafeeren. Zijn de volgende stukken van ongeveer gelijke grootte, dan kunnen deze dus in den snelst mogelijken tijd worden gefotografeerd (gemiddeld 300 opnamen per dag). Na 100 opnamen is de vijfmeter- film vol en moet deze in de donkere kamer door een nieuwe worden vervangen. Het ontwikkelen der films geschiedt op vrij eenvoudige wijze. Men heeft daarvoor noodig een speciaal passend gemaakte tank. In volgende tanks wordt de film gefixeerd en gewasschen. Ten slotte wordt de film op een raam gedroogd. Thans is de film gereed om gecontroleerd te worden d. w. z. de film wordt vergeleken met het origineele stuk. Dit kan gebeuren door eenvoudig beide naast elkaar te leggenscherper controle is evenwel mogelijk door een klein projectietoestel, waarmee men het document op een wit vlak kan projecteeren. Eventueele fouten in het filmbeeld (b.v. gemis aan scherpte) kunnen gemakkelijk hersteld wordenmen knipt eenvoudig de ondeugdelijke 'uit en vervangt ze door nieuwe. Men beschadigt daarmee de filmrol niet, daar de nieuwe zonder meer tusschen de andere kan worden ingeplakt. Op deze wijze is dus een copie verkregen van de documenten, die daarvoor in aanmerking kwamen. Nu kan men met deze verkleinde copie twee dingen doenmen kan ze óf eenvoudig film laten en dus eventueel projecteeren voor den onderzoeker óf vergrooten d. w. z. een fotografie maken van het oorspronkelijke stuk in origineele grootte Dit laatste heeft vooral plaats bij documenten van beteekenis of bij die, waarnaar veel vraag is. Voordat de stukken kunnen gefilmd worden, dienen ze te worden onderzocht en geschift. Een onderzoek vindt plaats om het karakter der documenten te bepalen; een schifting, om uit de bundels datgene te elimineeren, wat niet voor opname in aanmerking komt. Vaak zijn lil n.l. een groot aantal geschreven of gedrukte stukken als bijlagen in gevoegd, welke voor het gestelde doel waardeloos zijn. Immers docu menten, die, hetzij als origineel hetzij als copie, reeds in Amerika voorhanden zijn en voor gebruik toegankelijk, komen voor opname niet in aanmerking. Als voorbeelden noem ikofficieele correspon dentie der Amerikaansche regeering; voorts officieele Amerikaansche documenten, zooals Jaarboodschappen van den President, teksten van gesloten verdragen enz. Vanzelfsprekend mogen ook duplicaten niet in de film voorkomen. Van onderzoek en schifting wordt verantwoording gedaan in een z.g. Introductie of Inleiding. Deze getypte introductie gaat aan elke honderd filmopnamen als bladzij I vooraf. Ze vermeldt in 't kort: plaats van herkomst, titel en archiefnummer van de stukken; voorts een karakteristiek van de documenten, waarbij gegeven worden bij zonderheden omtrent den auteur, den tijd van vervaardiging en inhouds opgave; verder een met redenen omkleede vermelding van omissies en tenslotte een aanduiding omtrent de pagineering der opnamen. Dit laatste kan n.l. op tweeërlei manier geschieden: van gepagineerde stukken wordt de oorspronkelijke pagineering behoudenniet-gepagi- neerde stukken worden kunstmatig gepagineerd naar de volgorde, waarin de stukken zich bevinden. In 't algemeen worden de stukken vooraf in chronologische volgorde gelegd, tenzij bepaalde redenen, in de inleiding te noemen, afwijking gebieden. De datum van de op name en de onderteeking besluiten de inleiding. Boven elke opname vindt men plaats van herkomst en titel, benevens een centimeterschaal, om bij eventueelen afdruk de ware grootte van het origineele stuk te kunnen bepalen. De verzending der opnamen naar Amerika geschiedt in ronde blikken doosjes waarin de vijfmeterfilm precies past. Aan de buiten zijde van het doosje wordt een papier met inhoudsopgave geplakt en een groot aantal tezamen gaat via het Gezantschap der Vereenigde Staten in den Haag naar Washington. Bij de doozen worden inven tarislijsten gevoegd, alsmede een exemplaar van de introductie. Tenslotte eenige algemeene opmerkingen over het nieuwe systeem, Vergelijken wij het met het vigeerende fotografeersysteem van onze eigen archieven, dan springen de voordeelen van het eerste al dadelijk in het oog. Naar mij van terzake kundige zijde werd medegedeeld, kunnen volgens de huidige methode honderd negatiefopnamen van documenten gemaakt worden in ongeveer zes dagen. Daartegenover kunnen volgens de nieuwe methode honderd positiefopnamen van documenten geleverd worden in twee dagen. De kosten van beide

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 21