Congress zich dus stelt en welks uitvoering mogelijk is geworden dooreen gift van 450.000 dollar van J. D. Rockefeller Jr. is kortweg gezegdhet transporteeren van Europeesch-Amerikaansch bronnen materiaal naar Washington. In den loop van enkele jaren wordt daar dus een depot gevormd van niet in Amerika voorhanden materiaal, hetgeen in de toekomst voor den Amerikaanschen geleerde de reis naar en het min of meer langdurig verblijf in Europa overbodig zal maken. Thans wil ik een indruk geven van het materiaal, dat in het afgeloopen jaar in Holland voor fotografie in aanmerking kwam. Nasporingen werden door mij verricht op het Algemeen Rijks archief, de Koninklijke Bibliotheek, de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam, het Gemeentearchief te Amsterdam, het Gemeentearchief te Rotterdam en het Economisch-Historisch „Archief te s Gravenhage. Verreweg de grootste hoeveelheid materiaal werd aangetroffen in het Algemeen Rijksarchief. Vooral het Legatiearchief en het archief Buitenlandsche Zaken vormden vanzelfsprekend een rijke bron. De geheele serie van depeches van den Hollandschen gezant in Washington aan zijn „Home Government" en de serie van de in structies van de Hollandsche Regeering aan den gezant werd gefoto grafeerd. (De eerste serie loopt tot het jaar 1870, de tweede tot het jaar 1882.) Voorts bleken hieruit van belang verschillende dossiers, die betrekking hadden op kwesties, waarbij Amerika direct of indirect was betrokken (b.v. documenten betreffende het sluiten van handels verdragen tusschen ons land en de Vereenigde Staten; stukken betref fende de neutraliteit tijdens den Burgeroorlog). Uit het Archief der Staten Generaal werden o.a. gefotografeerd een aantal resolutiën van de Staten Generaal betreffende den Vrijheidsoorlog tusschen Amerika en Engeland; voorts bescheiden, welke licht werpen op de eerste diplo matieke betrekkingen tusschen de onafhankelijk verklaarde Vereenigde Staten en de Republiek. Van belang bleken ook de bij de Republiek ingekomen brieven van de Hollandsche gezanten in Londen en in Parijs van denzelfden tijd en die van onze gezanten in Amerika na de er kenning der onafhankelijkheid. Van de admiraliteitsarchieven waren, behalve de Archieven der Admiraliteitscolleges zelf vooral van be- teekenis de Verzameling Bisdom en de Verzameling Van der Hé|m. Voornamelijk werden gefotografeerd resoluties van de Staten-Generaal en van de Staten van Holland over kwesties als: landverhuizing naar Amerika in de 18e eeuw, de moeilijkheden tusschen Engeland en de 109 Republiek tijdens den Onafhankelijkheidsoorlog, het Verbond van Gewa pende Neutraliteit, de geschiedenis van Paul Jones enz. In het archief der West-Indische Compagnie bevonden zich, over verschillende jaren verspreid, documenten betreffende de koloniën in Amerika. Notulen en resoluties der verschillende Kamers, op dat onderwerp betrekking hebbende, werden gefotografeerd. Ten slotte werden geheel of ge deeltelijk gefotografeerd: 1. De collectie Dumas; 2. Stukken uit de Verzameling G. K. van Hogendorp 3. Stukken behoorende tot het archief der Factorij te Decima4. Stukken uit het archief Daendels; 5. Stuk ken uit het archief Van de Spiegel; 6. Stukken uit het Archief Van Wassenaer; 7. Correspondentie van den handelsagent Van Polanen. Het Gemeentearchief te Amsterdam bevatte o.a. dossiers van het Archief Brants betreffende handelsrelaties in Amerika. De Universiteitsbibliotheek te Amsterdam gaf een en ander in het Archief Van Eeghen (eenige artikelen betreffende landaankoop in Amerika gedurende de jaren 1792 1797). Voorts waren voor fotografie aangewezen de documenten, welke zijn opge somd in Matteson's List of Manuscripts p. 4 ff. Het Gemeentearchief te Rotterdam bevatte slechts enkele dossiers aangaande emigratie naar Amerika. Van het Economisch-Historisch „Archief" konden ge fotografeerd worden: 1. Verzonden Brieven uit het archief Crommelin; 2. Ingekomen brieven uit het archief Stadnitski. Na deze globale opsomming thans iets over de techniek van het fotografeeren1). Wellicht ware het beter te spreken van „fotofilmen". Het Amerikaansche systeem van het fotografeeren van documenten berust n.l. op het gebruik van de z.g. cinematografische positief-film. Van de rechtstreeks door de fabriek geleverde ongeperforeerde film rol wordt vijf meter afgeknipt en inde camera gerold. „Geladen" met deze vijfmeterfilm wordt het toestel, terwijl de lens naar beneden gericht is, bevestigd boven het middelpunt van een horizontaal liggend bord (afmeting 50 bij 60 c.M.) Het toestel zelf is verticaal verplaats baar langs een van een centimeterindeeling voorziene metalen buis, welke dus eveneens loodrecht op het bord is bevestigd (de laagste stand is 50 c.M. boven het bord, de hoogste 1 Meter). Deze verstel baarheid is noodig in verband met de varieerende afmetingen van de 108 Vgl. hierover en over de organisatie van de Library of Congress in het algemeen Wetenschappelijke Bladen, October 1929, alwaar is opgenomen een aan de Amerikaansche Review of Reviews ontleend artikel van HERBERT PUTNAM: Onze Nationale Bibliotheek. Van de Koninklijke B i b l i o t h e e k werden gefotografeerd de stukken, welke genoemd worden in Matteson List of Manuscripts con cerning American History preserved in European Libraries and noted in their Published Catalogues and similar Printed Lists, p 79 80. Het systeem wordt kortweg aangeduid met den naam van „LEMARE procédé" naar den uitvinder Mr. PAUL LEMARE.

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 20