198 .199 en toonde zich over de hem bewezen hulde dankbaar en voldaan. Na afloop dezer eenvoudige plechtigheid bestond, terwijl ververschingen werden rondgediend, gelegen heid om Dr. WlERSUM de hand te drukken, waarvan de talrijke aanwezigen gaarne gebruik maakten. W. M. B. en W; hebben met ingang van 1 September benoemd tot Hoofdcommies met den titel van adjunct-archivaris de Heer Mr. H. C. HAZEWINKEL, charter meester aan het gemeente-archief te Utrecht. Gemeente Hulst. Den 27 ]uli 1929 werd de oudheidkamer in het raadhuis te Hulst door het gemeentebestuur overgedragen aan den oudheidkundigen kring „De Vier Ambachten" aldaar en bij die gelegenheid vond tevens de opening plaats van de nieuw ingerichfe brandvrije archiefkamer der gemeente. De Voorzitter van den oudheidkundigen kring, de Heer R. O. WlLKING, heette het gemeentebesruur en de zeer talrijke genoodigden welkom, waarna de burgemeester, de Heer B. A. Th. M. TrUFFINO, het beheer over de oudheidkamer en bijbehoorend vertrek overdroeg aan het kringbestuur en de archiefkamer geopend verklaarde. Bij zonderen dank bracht spreker aan freule S. H. baronesse COLLOT D'ESCURY voor hare hulp bij het inrichten van de oudheidkundige verzameling en aan Mr. A. MEERKAMF VAN EMBDEN, Rijksarchivaris in Zeeland, voor zijne medewerking bij het tot stand brengen van de brandvrije archiefruimte. Nadat de voorzitter de lokalen, voor den kring bestemd, had aanvaard, bracht Mr. G. SPRENGER, voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de gelukwenschen van het genootschap over, met de verzekering, dat dit samenwerking met „De Vier Ambachten" steeds op hoogen prijs zou stellen. Vervolgens bedankte de Rijksarchivaris in Zeeland voor de uitnoodi- ging om bij de plechtigheid tegenwoordig te mogen zijn en voor de vriendelijke tot hem gesproken woorden. Spreker meende de beste resultaten te mogen verwachten van de samenwerking tusschen „De Vier Ambachten" en het gemeentearchief, thans onder hetzelfde dak vereenigd. Tenslotte kreeg Mr. P. DlELEMAN uit Middelburg het woord tot het houden van de feestrede. De spreker begon met uitvoerig het belang van de geschiedkennis uiteen te zetten, om vervolgens een greep te doen uit de historie der vier ambachten van Hulst, Axel, Bouchoute en Assenede. Na deze zeer toegejuichte rede, waarvoorde Heer WlLKING aan den spreker den dank der aanwezigen toebracht, deelde de burgemeester nog mede, dat de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen den raad had gemachtigd tot het aanstellen van den Heer J. Adriaanse tot archivaris van Hulst. Een bezoek aan de pas geopende lokalen besloot de bijeenkomst. Des avonds vereenigden velen zich aan een feestmaal. A. M. v. E. Gemeente Deventer. - De archivaris Mr. ACQUOY is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Koloniale archieven. Zorg voor Indische archieven. Onlangs kon men in de kranten vermeld vinden, dat zich in de bibliotheek van het Bataviaasch genootschap een brief bevindt, in 1843 door koning LOUIS-PHILIPPE aan den toenmaligen sultan van Atjeh geschreven. Die brief berustte natuurlijk in het archief van den sultan en is met het geheele archief bij het in bezit nemen van den kraton in Nederlandsche handen geraakt. Dat archief had bij de instelling van het Nederlandsch bewind in Atjeh naar net landsarchief te Batavia behooren te worden overgebracht, evenals het archief der burggraven van Utrecht bij aankoop van het burggraafschap aan Utrecht is gekomen en de archieven der heerlijkheden Voorne en Putten, Heusden en Woudrichem, Arkel en Vianen, toen die heerlijkheden aan Holland kwamen, bij de Hollandsche archieven zijn ingelijfd. Dit is echter blijkbaar niet geschied; de stukken schijnen te zijn verspreid en zoo is die brief van LOUIS-PHILIPPE in plaats van in het Landsarchief, waar hij thuis behoort, in de bibliotheek van het genootschap terecht gekomen, wat een nieuw bewijs is van het gebrek aan zorg voor de Indische archieven. R. F. Winst en verlies. 's Lands Archief te Batavia heeft dezer dagen winst en verlies te boeken gehad. De winst bestond uit een paar steenen vazen uit den Compagnie's tijd, ten geschenke gegeven door een der Chineesche landeigenaren uit het Tangerangsche. De vazen zullen in het z.g. openlucht-museum achter het gebouw van het archief langs Molenvliet, worden opgesteld. Het verlies is van ernstigen aard geweest. Het Archief n.l. vroeg onlangs bij de Weeskamer te Makassar het oude archief van Makassar op, dat daar bij de Weeskamer moest berusten. Bedoeld archief toch moest waardevolle genealogische en andere gegevens uit den Compagnie's tijd bevatten. Bij informatie bleek echter dat de geheele verzameling oude stukken een tweetal jaren geleden, n.l. in 1 926 door een der ambtenaren van de Weeskamer aldaar als oude rommel was opgeruimd, en in zee gedeponeerd. Van pieteit voor het verleden gesprokenSemarangsche Ct.). De archieven van Ceylon. De landsarchivaris van Nederlandsch- Indië, Dr. E. C, GODEE MOLSBERGEN, die door het Gouvernement van Ceylon aan gezocht was geworden om op het eiland de archieven uit het tijdperk der O.I. Compagnie te onderzoeken en maatregelen vast te stellen, heeft van zijn bevindingen verslag uitgebracht; dit verslag is onder den titel Report on the Dutch Records in the Government Archives at Colombo aldaar in druk uitgegeven. De bescheiden uit het Hollandsche tijdperk zijn alle ondergebracht in het archief te Colombo, met uitzondering evenwel van de kerkelijke archieven. Het aantal deelen en pakken met stukken beloopt 7000, waarvan het meerendeel in goeden staat verkeert. Na de wenschelijkheid eener publicatie van belangrijke archiefstukken te hebben aangestipt en den stand der inven tarisatie te hebben besproken, behandelt het rapport de verdere maatregelen, die voor de beschrijving en ordening der stukken noodzakelijk worden geacht. Copiëering van belangrijke documenten, die beschadigd zijn, zal daarbij moeten aansluiten, levens worden enkele groepen van stukken aangewezen, die in de eerste plaats voor publicatie in aanmerking komen. Om dit werkplan te kunnen uitvoeren acht Dr. GODEE MOLSBERGEN versterking van het archiefpersoneel met twee „qualified" Nederlandsche assistenten en twee copiïsten noodig. Aan het rapport is toegevoegd een aanteekening over de kerkelijke archieven op Ceylon. R. B. Kerkeliike archievenverzorging in Zuid-Afrik a. Van hoeveel belang de kerkelijke archiefverzorging wordt geacht, blijkt wel uit de bespreking van het jaarverslag van den archivaris van de Ned. Herv. kerk, dr. LASONDER, wiens arbeid een nieuwe en onmisbare tak van dienst wordt genoemd, in het ochtendblad van 6 dezer dezer courant. Dateeren de werkzaamheden van dr. LASONDER als kerkelijk archivaris van September 1919, van jongeren datum is de arbeid, die op denzelfden voet in Zuid-Afrika zal worden aangevangen. Kort geleden is ds. DREyER door de Synode van de Ned. Herv. Geref. Kerk in Zuid-Afrika als archivaris van die kerk benoemd. Ook daar wordt het belang ingezien van een afzonderlijken functionaris voor dezen belangrijken arbeid. Ds. A. DREYER zal zijn werkzaamheden 1 September aanvangen, aangezien hij heeft gewacht tot het nieuwe kerkgebouw van zijn gemeente in de Hanoverstraat te Kaapstad zou zijn voltooid. Ds. DREYER heeft die gemeente 26 jaren

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 28