138 en die in bijna onafgebroken reeks vanaf 1432 bewaard zijn (slechts twee delen zijn bij de brand van Augustus 1914 verloren gegaan). Zeker nog belangrijker is de reeks van documenten, hier ondergebracht onder „La doctrine enseignée et les controverses" van de Theologiese Faculteit, waarin de strijd tegen het Protestantisme, het Jansenisme en Quesnelisme rijk vertegenwoordigd is. Het schijnt echter, dat de strijd met Erasmus niet in t archief zijn neerslag heeft gevonden, tenminste daar heeft Prof. de Vocht vergeefs naar gezocht. Tenslotte worden hier genoemd vele documenten van de Faculté des Arts (de andere faculteiten hebben lang niet zulke uitgebreide archieven); acta van het bestuur en stukken over handhaving der orthodoxie en de strijd tegen de „systèmes erronés de Philosophie"de Acta dateren reeds uit de 15e eeuw, de beide andere uit 't einde der 17e en uit de 18e eeuw. - Een derde gebied, waarop uit dit archief veel licht verspreid kan worden, is het economiese. De colleges, zoowel als de andere fundaties, hebben hun bezittingen, bestaande in stadshuizen, landerijen en renten, en hiervan zijn allerlei documenten bewaard, de charters, waarbij het bezit werd overgedragen, de opsomming der bezittingen in later tijd en vooral ook een groot aantal rekeningen over deze eigendommen. Deze alle zijn van zeer oude datum; blijkbaar werden met de goederen zelf ook alle daarop betrekking hebbende papieren overgegeven, zodat b.v. onder de bezittingen van het „Grand collége du Saint-Esprit" charters voorkomen uit 1347. Verreweg het meeste is echter uit de 17e en 18e eeuw. Komen onder deze „economiese" documenten ook vele voor uit Noord-Nederland, van meer-speciaal Zuid-Nederlandsche betekenis is de rijke schat van gegevens, die opgeleverd worden door de archieven, welke betrekking hebben op de handhaving der privileges van de Universiteit. Zij had haar eigen rechtspraak en is dus in vele processen gemoeid geweest, maar had ook exemptie van alle belastingen en in deze afdeling is veel, wat voor het sociale en financiële van een laatmiddeleeuwse en 17e en 18e eeuwse stad dat van betekenis is. In haar „Cave de Vin had zij zelfs een geheel eigen verkoopsbedrijf van wijn en bier. Natuurlik bevatten de archieven ook oneindig veel over onderwijs zaken. Zo zal dunkt mij menig Nederlands (Groot- of Klein-) historicus deze archieven, nu zij zo overzichtelik geordend zijn door de buiten gewone toewijding van Prof. de Vocht, met succes raadplegen. Het is nogmaals een bewijs, hoe rijk het Brusselse Algemene Rijksarchief is. Daar is nog heel veel inventariseringswerk te verrichten, maar daar is ook nu al veel te vinden, wat men elders vergeefs zoekt. H. A. ENNO VAN GELDER. 139 Nordwest Europas Verkehr, Handel und Gewerbe im fiiihen Mittehalter von Paul Kletler (Deutsche Kultur, wissenscliaftliche ArDeiten von der Universiteit in Wien, herausgegeben von W. Brecht und A. Dopsch, historische Reihe. geleitet von Alfons Dopsch). Wien, Ostei- reichischer Schulbücherverlag. In dit werkje van geringen omvang de tekst omvat 174 blad zijden - vat de auteur alles samen, wat in afzonderlijke publicaties en in tijdschriftartikelen reeds over bovengenoemd onderwerp ver schenen is, voegt er de resultaten van zijn eigen onderzoekingen bij, en is er in geslaagd een levendig beeld te schetsen van handel en nijverheid van Noordwest Europa in het tijdperk, omvattende de jaren 600— 1000. Het terrein was voor hem reeds terdege onderzocht. Juist over deze periode van den handel zijn vele publicaties verschenen, doch het waren allen detailstudies, betrekking hebbende, hetzij op een gedeelte van Noordwest-Europa, hetzij omvattende een kleiner tijds bestek uit bovengenoemd tijdperk. De verdienste van den schrijver bestaat vooral hierin, dat hij al hetgeen gepubliceerd was samengevat heeft, het ontbrekende door eigen grondige studie aangevuld heeft en het geheel gemaakt heeft tot een logisch ingedeelde, goed geschreven en gedocumenteerde handelsgeschiedenis van Noordwest Europa. Bovenal strekt het den schrijver tot verdienste, dat hij de tailooze min of meer belangrijke feiten, de beschrijving van de vele handels plaatsen, handelswegen, industrieën enz. geplaatst heeft in de om lijsting van den tijd. Zeer aantrekkelijk en aanschouwelijk schildert hij in breede trekken de politieke, godsdienstige, cultureele ontwikkeling van Noordwest Europa fraai beschrijft hij onder meer de godsdienstige en intellectueele wisselwerking tusschen Ierland, Engeland eener- en het vaste land van Europa en vooral Rome anderzijds. In deze breede omlijsting springen de meer gedetailleerde beschrijvingen van handels plaatsen, handelswegen, industrieën te scherper naar voren. Wie iets wil weten over handel en nijverheid van Noordwest Europa van 600-1000 heeft in den vervolge slechts het boekje van Kletler te raadplegen. De schrijver is een zeer betrouwbare gids op dit zoo moeilijk begaanbaar terrein. Hierboven heb ik reeds gezegd, dat de schrijver niet alleen de reeds verschenen publicaties gebruikt heeft, doch nagenoeg alle be reikbare bronnen heeft hij aangeboord en critisch onderzocht. Natuurlijk blijven er vragen onbeantwoord en kwesties onopgelost, of liever, de schrijver is deze eenigszins uit den weg gegaan. In de

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 40