106 groote rol in t justitioneele te spelen; in andere grietenijen daaren tegen was het politiegerecht doorloopend in functie en liet daardoor vaak meer archief na dan menig vrederechterlijk dito. Om een paar voorbeelden te noemen; in Wymbntseradeel vond ik een zeer groot aantal vonnissen, deels met bijlagen, processen-verbaal alsmede registers van vonnissen; het Bildt leverde o.m. 57 vonnissen en dossiers, processen-verbaal en „extracten uit de minuten ter griffie van het Bildt Barradeel naast een aantal dossiers o.a. repertoires; Haskerlandaudientiebladen, vonnissen en processen-verbaal; Kol- lumerland zelfs meer dan 300 vonnissen en dossiers, benevens een proces-verbaal van overdracht van het archief van het plaatselijk politiegerecht. In andere gemeenten (b.v. Idaarderadeel en Hennaar- deradeel) bepaalde de oogst zich tot enkele losse stukken en een register; terwijl in enkele alles zoek bleek, hoewel er toch blijkens de missiveboeken althans een aantal vonnissen verwacht mocht worden (Leeuwarderadeel, Wonseradeel en Ijlst, in welke laatste stad het missiveboek 3 Jan. 1829 zelfs verwijst naar „de stukken van het policygeregt welke echter onvindbaar bleken). De gerechten eindelijk in Weststellingwerf, Smallingerland, Oostdongeradeel, Dantumadeel, Franekeradeel, Stavoren, Sloten, Baarderadeel en Hemelumer Olde- phaert bleven geheel of op een enkel vonnis na werkeloos, doch gingen wel, veelal regelmatig, door per kwartaal hunne negatieve berichten in te zenden, Sloten zelfs tot 2 Oct. 1839 toe! In t algemeen merk ik op, dat de politiegerechtsstukken een enkele maal als afzonderlijke collectie in de archieven werden aan getroffen, meer echter kwam het voor, dat ze gezocht moesten worden in de afdeeling „politie welke ieder gemeentearchief weet aan te wijzen. Het feit, dat de hoofden der gemeenten tevens opsporingsambtenaar waren, gaf gereedelijk tot deze verwarring en vermenging aanleiding en soms bracht zelfs de scheiding tusschen politie- en politiegerechtsstukken moeilijkheden mede. Trouwens in de overgenomen vredegerechtsarchieven worden ook herhaaldelijk verhooren e.d. aangetroffen, die den vrederechter als opsporings ambtenaar betreffen. In Wymbritseradeel, dat een soort rubriek systeem op zijn ingekomen stukken heeft, zijn de hiervoor besproken politierechterlijke aanschrijvingen evenzeer met „poiicie" aangeduid als b.v. stukken betreffende hondsdolheid- Een „missiveboek betrekkelijk justitie- en policiezaken" in het archief van Gaasterland werd niet overgenomen, aangezien het meerendeel der missives betreft wat wij onder „politie" rangschikken. Als slot van deze beschouwingen moet ik nog eenige „merk waardige gevallen behandelen, waarvan er in ieder arrondissement 107 een voorkomt. Allereerst Aengwirden. Hier is de moeilijkheidde ligging van het vlek Heerenveen, standplaats van den vrederechter, grootendeels op het gebied van Schoterland, maar deels ook op dat van Aengwirden. Het vredegerecht zetelde aanvankelijk in een par ticuliere woning in Schoterland, doch verhuisde in 1833 naar Crack-state, dat op Aengwirdensch gebied ligt. Ondanks het feit, dat in 1816 een griffier van simpele politie voor laatstgenoemde grietenij beëedigd was, zond de grietman 16 Oct. 1818 aan den vrederechter eenige door hem opgemaakte processen-verbaal ter berechting toe. Deze won het advies van den procureur-crimineel in, of niet de grietman in dezen rechter moest zijn. In elk geval meende hij, dat zoo hij vrederechter de boeten moest vorderen, de grietman van Schoterland met de executie belast behoorde te worden. Het advies zelf is niet bewaard, doch laat zich opmaken uit een nadere vraag van den vrederechter, wie dan bij behandeling door het vredegerecht als O. M. moest fungeerende grietman van Aengwirden, waar over treding en opmaking van het proces-verbaal plaats vonden, of die van Schoterland als hebbende Heerenveen tot hoofdplaats, waarvan slechts een klein gedeelte onder Aengwirden ressorteert. Terwijl deze zaak nog hangende was, weigerde 19 Jan. 1819 de grietman van Schoterland vervolging van een proces-verbaal, dat door den officier verwezen was naar de rechtbank van simpele politie, met de opmerking, dat zijn collega in Aengwirden moest vervolgen. Deze en de vorige puzzle werden tenslotte opgelost door een beslissing van den pro cureur-generaal bij het Hooggerechtshof, die 25 Jan. 1819 berichtte, dat hij als ambtenaar O. M. bij de rechtbank van enkele politie in het kanton Heerenveen in alle zaken aangewezen had den grietman van Schoterland. Alle politiezaken in Aengwirden en Schoterland blijken dan ook verder door den vrederechter te zijn berecht en als eerste en laatste spoor van politiegerechts aangelegen heden in de missiveboeken van Aengwirden vond ik, dat de grietman 4 Jan. 1832 op een aanmaningscirculaire antwoordt, dat hij geen vonnissen gewezen heeft, waarna hij voortgaat: „Ik heb voorts de „eer aan UwEd. Gestr. te kennen te geven, dat de vervolgingen van „dien aard wegens deze grieteny door den E.A. Heer Grietman van „Schoterland worden waargenomen en de staten door Z.E.A. (lees: „door den vrederechter) deswegens aan UwEd. Gestr. ingezonden „wordende ook gelijkelijk de vervolgingen wegens deze grieteny in „zich bevatten. Ik verzoeke UwEd. Gestr. voor goed te willen aanzien, „dat door mij in het vervolg over deze zaak niet worde berigt/ Een tweede afwijking vormt de verhouding Leeuwarden Leeuwar deradeel. Het kanton Leeuwarden l omvatte de stad, Leeuwarden II

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 24