88 Door Ons kan in bijzondere gevallen uit 's Rijks kas eene tegemoet koming in deze kosten, voor zooverre zij de in de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen overgebrachte bescheiden betreffen, worden verleend. De kosten van de uitoefening van het in artikel 16 bedoelde toezicht komen ten laste van de provincie. Artikel 18. In geval Burgemeester en Wethouders niet aan de in artikel 14 genoemde verplichting voldoen, kan door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, worden bepaald, dat een door Ons aan te wijzen deel van de archieven der gemeente naar eene Rijksarchiefbewaarplaats zal worden overgebracht, om daar op kosten van de gemeente, volgens een door Ons vast te stellen tarief, tot nadere beschikking te worden bewaard. Artikel 19. De archieven van de voormalige wees- en momboirkamers van gemeenten, die geen eigen archivaris en geen doelmatige archief bewaarplaats hebben, worden naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen overgebracht volgens regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. Wij behouden Ons voor om bij algemeenen maatregel van bestuur te gelasten, dat ook andere in de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen berustende archiefbescheiden naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen zullen worden overgebracht, mits zij niet dagteekenen van na 1813 en zij niet organisch in de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen behooren te blijven. Aan gemeenten, welke daartoe tot Onzen Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het verzoek richten, kunnen de in de beide voorgaande alinea,s bedoelde en andere bescheiden, welke tot die gemeenten in betrekking staan, in bewaring worden gegeven. De voorwaarden, waaronder aan een dergelijk verzoek gevolg kan worden gegeven, worden door Ons geregeld. TITEL IV. Artikel 20. De dagelijksche besturen der waterschappen, veenschappen en veenpolders zijn verplicht zorg te dragen voor de archieven dier instellingen. 89 Artikel 21. Het gedeelte dier archieven, dat dagteekent van vóór 1811, wordt naar eene door het betrokken dagelijksch bestuur daartoe bestemde archiefbewaarplaats overgebracht. Dat bestuur is bevoegd te bepalen, welk ander gedeelte van de archieven naar die bewaar plaats zal worden overgebracht. De in die bewaarplaats overgebrachte archieven worden beheerd door den Secretaris of door een bijzonder daartoe aangewezen lid van het bestuur van het waterschap, het veenschap of den veenpolder. Met afwijking van het bepaalde in het tweede lid hierboven kan het beheer worden opgedragen aan een archivaris, mits deze een wetenschappelijk ambtenaar in den zin van art. 3 is. Onze Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bevoegd machtiging te verleenen tot het aanstellen van een archivaris, die niet voldoet aan de eischen, bedoeld in artikel 3. De instructie aangaande het beheer der archiefbewaarplaats moet aan Gedeputeerde Staten worden medegedeeld. Artikel 22. Besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders kunnen onderling of in samenwerking met gemeentebesturen eene regeling treffen omtrent de gemeenschappelijke berging van een deel hunner archieven in ééne bewaarplaats en omtrent gemeenschappelijk beheer der in die bewaarplaats overgebrachte archieven. Die regeling bevat bepalingen omtrent hare wijziging of opheffing. De regeling, hare wijziging of opheffing behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, of indien het gebied der waterschappen, veenschappen, veenpolders of gemeenten in verschillende provinciën ligt, van Ons, Gedeputeetde Staten gehoord. Indien Gedeputeerde Staten de goedkeuring weigeren, kan zij door Ons worden verleend. Artikel 23. Het toezicht op de behoorlijke uitoefening der in artikel 20 aan de dagelijksche besturen opgedragen zorg wordt door Gedeputeerde Staten uitgeoefend overeenkomstig bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen. Artikel 24. De kosten van de uitoefening der in artikel 20 bedoelde zorg komen ten laste van het waterschap, het veenschap of den veenpolder. Door Ons kan in bijzondere gevallen uit 's Rijks kas eene tegemoet koming in deze kosten, voor zoover zij de in de archiefbewaarplaatsen overgebrachte bescheiden betreffen, worden verleend. Van de Archieven der Waterschappen, Veenschappen en Veenpolders.

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 15