Artikel 9. 87 86 De Rijksarchiefbewaarplaatsen in de hoofdplaatsen van de provinciën zi|'n bestemd tot bewaring van de archieven der voormalige provinciale en departementale besturen en van de tegenwoordige provinciale besturen, voor zoover die archieven naar eene Rijksarchiefbewaarplaats worden overgebracht. Artikel 10. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald, welke andere archieven, die naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen zijn of zullen worden overgebracht, behalve de in artikelen 8 en 9 genoemde, in elke der Rijksarchiefbewaarplaatsen bewaard zullen worden. Artikel 11 De archieven der Hooge Colleges van Staat, dagteekenende van vóór een tijdstip, telkens voor elk daarvan door Ons, op voordracht van Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in overleg met het betrokken college, te bepalen, worden naar de Algemeëne Rijksarchiefbewaarplaats overgebracht. Voor andere besturen (colleges of personen) zal telkens door Ons op gemeenschappelijke voordracht van den daarbij betrokken Minister en van Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor zooveel de archieven van de provinciale besturen na 1813 betreft, in overleg met het betrokken bestuur, worden vastgesteld, welke ge deelten hunner archieven naar genoemde Algemeene bewaarplaats of naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen in de provinciale hoofdplaatsen zullen worden overgebracht. In geval van oprichting van bewaarplaatsen, als bedoeld in art. 7, wordt telkens door Ons aangewezen, welke archieven daarin geplaatst zullen worden. Artikel 1lb/s. Wanneer ter uitvoering van artikel 11 van deze wet een gedeelte van de op de griffies van de arrondissements-rechtbanken berustende registers van den Burgerlijken Stand in de Rijksarchiefbewaarplaatsen is overgebracht, dan zijn de beheerders van die bewaarplaatsen de bewaarders van die registers in den zin van den derden titel van het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek en zijn ten aanzien van die registers deze beheerders, in de plaats van de griffiers, belast met het doen der door de wet voorgeschreven kantmeldingen. Artikel 12. Gedeputeerde Staten zijn verplicht zorg te dragen voor de provinciale archieven, voor zoover zij niet overgebracht zijn in de Rijksarchiefbewaarplaatsen. Artikel 13. In den dienst der Rijksarchieven zijn, onder de bevelen van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, door Ons of van Onzentwege te benoemen ambtenaren werkzaam. De inrichting van den dienst wordt door Ons vastgesteld, in dier voege, dat aan elke Rijksarchiefbewaarplaats ten minste één weten schappelijk ambtenaar, als in artikel 3 bedoeld, verbonden worde. TITEL lil. Van de Gemeentearchieven. Artikel 14. Burgemeester en Wethouders zijn verplicht zorg te dragen voor de gemeentearchieven. Artikel 15. Het gedeelte der gemeentearchieven, dat dagteekent van voor 1813, wordt naar eene door het gemeentebestuur daartoe bestemde archiefbewaarplaats overgebracht. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te bepalen, welk ander gedeelte van de gemeentearchieven naar die gemeentelijke bewaarplaats zal worden overgebracht. De in die bewaarplaats overgebrachte archieven worden beheerd door een archivaris, die wetenschappelijke ambtenaar is in den zin van artikel 3 van deze wet, of, zoo geen zoodanige archivaris mocht zijn benoemd, door den Secretaris. Het tweede lid van artikel 103 der Gemeentewet vervalt. Onze Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bevoegd machtiging te verleenen tot het aanstellen van een archivaris, die niet voldoet aan de eischen, bedoeld in artikel 3. De archivaris wordt door den Raad, die eene aanbeveling zoo mogelijk van twee personen, door Burgemeester en Wethouders in te dienen, ontvangt, benoemd, geschorst en ontslagen. De tweede alinea van artikel 95 der Gemeentewet is hierbij van toepassing. Artikel 16. Het toezicht op de behoorlijke uitoefening der in artikel 14 aan Burgemeester en Wethouders opgedragen zorg wordt door Gedepu teerde Staten uitgeoefend overeenkomstig bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen. Artikel 17. De kosten van de uitoefening der in artikel 14 bedoelde zorg komen ten laste van de gemeente.

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 14