56 57 In de Vergadering van de Tweede Kamer op 11 December 1928 is de Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zonder dat, ook in de voorafgaande zittingsdagen, over archiefzaken was gesproken, aangenomen. Examen archiefambtenaar. - Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse is geslaagd Mej. E. H. BEUGELINK te 's-Oravenhage. Rijks- en Provinciale archieven. Algemeen Rijksarchief. - De Heer E. J. VAN DE POL, commies is met ingang van 1 September bevorderd tot hoofdcommies. Rijksarchief in Zeeland. - Mr. A. MEERKAMP VAN EMBDEN, Rijks archivaris te Middelburg, is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank aldaar. Gemeente- en waterschapsarchieven. jubileum J. A. Zaalberg. In de vorige maand herdacht de heer j. A. ZAALBERG, oud-secretaris van Zaandam, thans te Voorburg woonachtig, de bekende propagator der nieuwe gemeentelijke archiefordening, zijn zeventigsten geboortedag. Zijn werk heeft ook in den kring van archivarissen de aandacht getrokken, getuige verschillende artikelen en boekbesprekingen in het Archievenblad. Terecht, ook de archieven van heden, die straks oude archieven en als zoodanig onder het beheer van archivarissen geplaatst zullen worden, kunnen archivarissen niet onverschillig laten. De groote verdienste van den heer ZAALBERG zie ik hierin, dat hij den weg gewezen heeft, hoe men moderne archieven moet organiseeren, opdat zij voor de administratie - en hierbij moet vooral aan grootere administraties gedacht worden - het meeste nut afwerpen. Voor zijn denkbeelden heeft de heer ZAALBERG veel strijd moeten voeren, waarbij teleurstellingen hem niet bespaard zijn; doch het einde is een overwinning geweest, daar zijn denkbeelden veld winnen. Dit zal den jubilaris, op wiens feest dit mondeling en schriftelijk tot uiting werd gebracht, een groote voldoening zijn. H. P C. Gemeente 's-G r a v e n h a g e. - De Heer N. PABON, conservator aan het gemeente-archief, is in de Raadsvergadaring van 10 December l.l. benoemd tot tijdelijk leeraar in de wijsgeerige propaedeuse aan het Gemeentelijk Lyceum aan het Stokroosplein. "i°09^eemraa^SC^aP R'in'anc!' Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben onlangs de regeling van hun, gelijk bekend, zeer belangrijk archief opgedragen aan Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE te Leiden. Zooals vanzelf spreekt, ver richt de Heer ANDREAE deze werkzaamheden onder toezicht en verantwoordelijkheid van den Secretaris van dat waterschap, en, volgens Koninklijk Besluit van 6 September 1919 (Stbld. no. 557), met medewerking van den Provincialen inspecteur in Zuid-Holland. Gemeente V I a a r d i n g e n. - Uit de Nieuwe Vlaardingsche Courant ontleenen wij, dat bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1929 in de vergadering van den Raad op 15 November het volgende over de positie van den gemeentearchivaris werd verhandeld „Volgn. 171. jaarwedde van den Archivaris. Opmerking van de sectiën. Met waardeering voor het archief wordt door een lid van de eerste sectie gevraagd naar een mogelijkheid om meer productief werk te leveren. Antwoord B. en W. De archivaris verstrekt vele inlichtingen aan gemeentelijke diensten en instellingen en aan particulieren, die door betrokkenen zeer worden gewaardeerd Naast het ordenen van het archief is dat juist de werkkring van den archivaris. Niet duidelijk is, hoe de archivaris „productief" werk kan leveren. Krachtens artikel 2 zijner Instructie (Gemeente blad no. 637) is het hem bovendien niet geoorloofd een betrekking ter gemeentesecretarie te vervullen, hetgeen ook niet goed mogelijk zou zijn. De heer BUIS heeft allerminst de bedoeling den archivaris in zijn persoon te treffen, maar spreker heeft in de sectie, toen hij het bedrag zag, dat voor jaarwedde van den archivaris en onderhoud van het archief was uitgetrokken alleen gevraagd, of eene dergelijke uitgaaf alleen voor het archief nu wel gewettigd was. Is het niet mogelijk aan de desbetreffende verordening eene dergelijke uitbreiding te geven, dat door den archivaris ook andere arbeid verricht kan worden dan alleen aan het archief? En de tweede opmerking, welke spreker maken wil en waarbij hij al evenmin den archivaris in zijn persoon wil treffen, is deze: er wordt wel eens gevraagd om stam- boomen op te geven. Het onderzoek daarnaar vordert veel tijd van den archivaris. Wordt daar nu wel voldoende vergoeding voor gegeven? En dan de archivaris schrijft nog al eens in couranten. De gegevens daarvoor moeten uit het archief worden op gediept; ook dat vergt veel tijd. Wettigt dat nu alles een uitgaaf als voor dezen post uitgetrokken? De Voorzitter antwoordt, dat het hier gaat om de jaarwedde van den archivaris. De f800.— voor onderhoud van het archief kunnen buiten beschouwing worden ge laten, omdat dit bedrag toch uitgelegd zou moeten worden. Nu moet men niet vergeten, dat de archivaris een wetenschappelijk gevormd ambtenaar is, voor wien dit bedrag als jaarwedde niet te veel is. Eene andere vraag zou kunnen zijn, of men het niet zonder archivaris kan stellen. Volgens spreker zou dit niet mogelijk zijn. Ook al zou de tegenwoordige archivaris vertrekken, dan zou er toch weer een ander voor in de plaats moeten komen. Dat er zooveel vrije tijd voor den archivaris overschiet, moet ontkend worden. Zoeken vergt veel tijd. Voor het onderzoek naar stamboomen wordt echter per uur betaald, zoodat deze vergoeding op goeden leest geschoeid is. Dat er veel tijd heengaat met het zoeken naar verschillende gegevens, zal spreker niet ont kennen; maar deze zijn zeer wetenswaardig. En dat de archivaris deze gegevens in zijn vrijen tijd verwerkt tot couranten-artikelen, is niet verkeerd. Ook het publiek ge niet op die wijze van het onderzoek. Het volgnummer wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd." Koloniale archieven. De Hollandsche archieven op Ceylon. In de N. R. C. lezen wij het volgende „Naar Aneta verneemt, zal de landarchivaris, prof. dr. E. C. GODËE MOLSBERGEN, op uitnoodiging van het gouvernement van Ceylon half December naar Ceylon ver trekken teneinde behulpzaam te zijn bij de reorganisatie van het Hollandsche archief aldaar. De werkzaamheden, die daar door hem verricht zullen worden, zullen tevens ten nutte komen van het Indische landsarchief, terwijl daar van verschillende stukken, welke voor Indië van belang kunnen zijn en welke daar bewaard worden, afschriften kunnen worden gemaakt. De uitnoodiging geschiedde na een bezoek aan Indië door den heer REyMERS, archivaris op Ceylon, die tijdens het jubileum van het Bataviaansch Genootschap aan het Indische archief verschillende werkzaamheden heeft verricht en 1) Naar de tegenwoordige functionaris ons meldt, bedraagt de jaarwedde van den archivaris thans f 2400,tot f 3400.Zijn bureau-uren zijn dagelijks van 9—12.30 en van 2—5.30.

Nederlandsch Archievenblad | 1929 | | pagina 34