206 Berichten. I. s. 207 Algemeen. Staatsbegrooting 192 8. In de vergadering van de Eerste Kamer op 25 April 1928 is de Begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangenomen zonder dat over de artikelen, die op het archiefwezen betrekking hebben, is gesproken. Examen archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar zijn geslaagd Mej. Mr. E. C. M. PRINS, te 's-Gravenhage, en de Heeren Mr. V. H. L. DUMOULIN, te Vught, en Mr. W. C. VAN CAMPEN en Mr. B. van 'T HOFF, te s-Gravenhage; voor dat van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse is geslaagd Mej. D. HARMSEN, te 's-Gravenhage. Rijks- en Provinciale archieven. B ij een komst der Rijksarchivarissen. Op deze bijeenkomst, die dit jaar op 19 |uni in het Algemeen Rijksarchief werd gehouden, kwamen onder meer de volgende punten ter sprake: 1". Wenschelijkheid van de overbrenging van de archieven van den Rijkswaterstaat tot 1 April 1849 naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen 2°. Samenwerking tusscheri Staat en Kerk op archiefgebied3 Al of niet-wenschelijkheid van stalen archiefrekken. Rijksarchief in Noord-Brabant. Met ingang van 1 Augustus 1928 is benoemd tot chartermeester (commies) Mr. V. H. L, DUMOULIN, tot dusverre tijdelijk commies. Rijksarchief in Utrecht. Met ingang van 1 |uni 1928 is benoemd tot chartermeester (commies) Mr. R. VAN ROVEN, te Groningen. Rijksarchief in Limburg. Met ingang van I lanuari 1929 is aan Dr. P. DOPI'LER op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris in Limburg, ondér dankbetuiging van de door hem in die functie bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot Rijksarchivaris in Limburg Dr. H. W. GOOSSENS, thans chartermeester (hoofdcommies) bij het Rijksarchief in Limburg, en tot charter meester (commies) bij dat archief de Heer G. W. A. PANHUYSEN te Utrecht. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Gemeente Vierlingsbeek. In den nacht van 20 op 21 Mei j.l. is het raadhuis van Vierlingsbeek, waarschijnlijk door een schoorsteengebrek van het daaronder gelegen vereenigingsgebouw, volslagen uitgebrand. De registers van den Burgerlijken Stand en de gemeenterekeningen der allerlaatste jaren, die in de kluis geborgen waren, bleven gespaard. Overigens heeft men voor de redding van het archief, dat grootendeels op een met hout afgeschoten deel van den zolder bewaard werd, niets kunnen doen, ook omdat daarbij eenige kisten patronen der burgerwacht geborgen waren, wier ontploffen, naar de beschrijving in de couranten, gedurende een paar uur als het ware een mitrailleurvuur onderhield. Wat daarna van archiefstukken half verbrand of beschadigd over het terrein verspreid was, is eenige dagen onbeheerd blijven liggen en daarna spoorloos verdwenen. Gemeente Gorssel. De raad dezer gemeente heeft aan Jhr. H. H. RöELL, op diens verzoek, met ingang van 1 Mei 1928 eervol ontslag verleend als gemeente-achivaris. Gemeente den Briel. Tot klerk aan het gemeente-archief is benoemd de Heer PL. VLOT te den Briel. Gemeente Leiden. Tot klerk aan het gemeente-archief is benoemd Mej. A. Versprille te Middelburg. Gemeente Maastricht. In Mei l.l. is aldaar overleden den Heer Nuns, die gedurende een aantal jaren het( ambt van archivaris-bibliothecaris dezer gemeente heeft bekleed. Koloniale archieven. De archieven van Ceylon. De Ceylon Observer trekt zich de verbleekende Nederlandsche archieven op Ceylon aan, omstreeks 7000 deelen, waarvan sommige gedeelten, in het bijzonder de tusschen 1706 en 1732 geschrevene, door het verbleeken van den inkt weldra niet meer te lezen zullen zijn. Er zijn buitengewoon belangrijke bescheiden bij deze stukken, en het blad stelt voor, een Nederlandschen archivaris, tot verzorging van dit archief, voor een tijd van vijf jaren te benoemen. Het blad acht het zeer gewenscht, dat spoedig een Nederlandsch gediplomeerde op een flinke bezoldiging zal worden benoemd, die vertrouwd is met archiefwerk en goede kennis bezit van het Nederlandsch der zeventiende eeuw. Mocht zoo iemand niet in Nederland te vinden zijn, dan zou men te Batavia of Kaapstad moeten zoeken, lot assistent zou een der thans in het archief werkende personen kunnen worden benoemd. De tijd van het Nederlandsche bestuur is voor dit eiland zoo belangrijk geweest, dat naar onze meening de Engelsche regeering niet lang zal dralen, aan deze opwekking te voldoen. ..Neerlcmdw Juni 1928ko/, 90. Kerkelijke en andere achieve n. Koninklijk Huisarchief. - De Koningin heeft met ingang van 21 Juli benoemd tot Directeur van het Koninklijk Huisarchief Dr. N. JAPIKSE, te s-Gravenhage, Directeur van het Bureau van 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën. We behoeven niet te zeggen, dat we ons over deze benoeming ten zeerste verheugen, èn voor den benoemde èn ook omdat hierdoor ondubbelzinnig is gebleken, dat het destijds bij de benoeming van Prof. KRaMER ingeslagen voetspoor ook verder zal worden gevolgd, nu ook thans weder aan een wetenschappelijk man de schatten, die het Koninklijk Huis archief herbergt, zijn toevertrouwd. Dat deze bij Dr. JAPIKSE in voortreffelijke handen zijn, wie onzer, die dit zal betwijfelen! Naar wij vernemen, zal Dr. JAPIKSE tevens Directeur van het Bureau van 's Rijks Geschiedkundigen Publicatiën blijven. Archieven van de Godshuizen te Middelburg. Tot archivaris is benoemd Mr. L. E. DE BRAKKE, te Middelburg. Buitenlandsche archieven. Duitse h land. Kostbaar scheurpapier. De woorden „vodje papier hebben sedert den wereldoorlog een slechten roep, vooral in Duitschland, waar BETHMANN HOLLWEG er, in nog altijd omstreden verband, het Belgische neutraliteitsverdrag mee aanduidde. Een gevangenbewaarder te Berlijn, FISCHER genaamd, heeft thans weer ervaren, dat er op vodjes papier een vloek schijnt te rusten. Eenige weken geleden bood iemand het Pruisische staatsarchief een collectie autogrammen van historische personen aan. Onder de ruim duizend stukken waren 42 met de handteekening van FREDERIK DEN GrOOTE, heele stapels kabinetsorders van diens opvolgers FREDERIK

Nederlandsch Archievenblad | 1928 | | pagina 31