dringt er op aan, dat zoo mogelijk nog heden eene commissie worde benoemd, die vóór de e.v. jaarvergadering met voorstellen zal komen tot wijziging of aanvulling van reglement of statuten; besluit deze motie ter kennis te brengen van de vergadering der Vereeniging van Archivarissen in Nederland en gaat over tot de orde van den dag." Hierna krijgt Professor Fruin het woord en herinnert aan de oprichting der Vereeniging van Archivarissen in 1891 en de latere totstandkoming der afdeelingsvergaderingen, welke laatste zouden strekken tot behartiging der materieele belangen. Spreker doet een beroep, niet op de toen gemaakte wetsartikelen, maar op den geest van samenwerking, die dient te heerschen, zal er eenheid gebracht worden onder alle archiefambtenaren. De neiging van separatisme in de Afdeeling van Gemeente-Archiefambtenaren doet hem leed, maar het verheugt hem, dat deze Afdeeling van haar plan om alleen te vergaderen is teruggekomen en een algemeene vergadering heeft verkozen tot bespreking van het wetsontwerp tot wijziging der Archiefwet. De Voorzitter, de heer Dresch, antwoordt, dat de Afdeeling geen separatisme huldigt, maar dat de uitdrukking „materieele belangen" in het reglement ruim is te nemen. Het heeft den Voorzitter zeer gespeten, dat de laatste Hoofdvergadering en onze Afdeeling geheel buiten de wetsveranderingen zijn gehouden. Voorts wijst de Voorzitter er op, dat naast de „Vereeniging van Archivarissen in Nederland" in 1919 een „Vereeniging van Gemeente-Archivarissen" is opgericht. Daar de Voorzitter ook destijds samenwerking van alle archiefambtenaren gewenscht achtte, is van hem zeiven in een ver gadering te Utrecht het voorstel gekomen om de „Vereeniging van Archivarissen in Nederland" te doen bestaan uit een hoofdvereeniging met twee afdeelingen, respectievelijk van Rijks- en Gemeente-Archief ambtenaren. De Voorzitter heeft daarbij altijd voor oogen gehad, dat de Afdeeling van Gemeente-Archiefambtenaren méér zou zijn dan louter eene vereeniging voor de behartiging der materieele belangen der leden. In den loop der jaren heeft zij zich dan ook niet tot de behartiging van louter materieele belangen beperkt. De heer Overvoorde sympathiseert met de bevordering van een heid onder al de archiefambtenaren, maar is van meening, dat ook aan de afdeelingen het recht moet gelaten worden om verder te gaan als hetgeen omschreven wordt in de woorden „materieele belangen". Zooals van het begin af het idee was, bestaat er naast de algemeene vereeniging een vereeniging, speciaal voor Gemeente-Archiefambtenaren om punten te behandelen, welke zuiver de gemeente-archieven betreffen, waartegen toch geen bezwaar bestaat; in dit opzicht is spreker het niet eens met den heer Fruin. Verder acht de heer Overvoorde het niet juist, dat de zaak der wetswijzigingen onbekend is gebleven aan de Gemeente-Archiefambtenaren en dat het adres „Dresch" buiten de Afdeeling is omgegaan. Ten slotte wordt, nadat op verzoek van Dr. Moll de motie van het Afdeelingsbestuur nogmaals door den Voorzitter is voorgelezen, deze met algemeene stemmen aangenomen en de vergadering, na rondvraag, gesloten. NIET-OFFICIEEL GEDEELTE. Tehuis voor Archiefambtenaren. In hunne laatstgehouden vergadering hebben Regenten van de Stichting de voorwaarden voor toelating tot het Tehurs vastgesteld als voor het afgeloopen jaar, t.w. logies met ontbijtgratis: lunch (koffiemaaltijd) gratis voor een archiefambtenaar en één hem vergezellend huis- genoot(e). Vóór eiken persoon meer f 0.75 diner (middagmaaltijd) f 1.25 per persoon; bad-0.50. Men is niet verplicht de maaltijden in het Tehuis te gebruiken. Wellicht ten overvloede, zij er nog eens aan herinnerd, dat het Tehuis open staat voor alle ambtenaren bij Rijks-, Provinciale-, Gemeente- en Waterschapsarchieven met hunne gezinsleden. Uitge zonderd zijn alleen zij, die in den Haag of een der aangrenzende gemeenten wonen. In verband met het toenemend bezoek (in 1927 bedroeg dit 17 ambtenaren met of zonder gezin, in totaal 40 personen), verdient het aanbeveling, dat zij, die eenigen tijd in het Tehuis wenschen door te brengen, zich daartoe tijdig opgeven, opdat de ondergeteekende in de gelegenheid zij alles zoodanig te schikken, dat aan ieders wenschen kan worden voldaan. Aanvragen te richten aan zijn adres: Bezuidenhoutsche weg no. 30. (Kamer 58). E. A. KUIPERS. 72 73 De Administrateur der Stichting Tehuis voor Archiefambtenaren

Nederlandsch Archievenblad | 1928 | | pagina 5