66 dat in de eerste plaats door de Vereeniging wordt gewenscht, dat Art. 4, 2e lid, der archiefwet 1918 onveranderd zal worden gelaten, omdat anders door de voorgestelde wijziging een archivaris, benoemd met gebruikmaking van Art. 15, 4e lid, hoewel door den Minister waardig gekeurd archivaris te zijn, toch geen afschriften van of uit treksels uit bescheiden, dagteekenende van vóór 1700 zou mogen geven dat in de tweede plaats tegen het 2e lid van Art. XIV algemeen groote bezwaren bestaan, die intusschen door aanneming van het amendement van Uw medelid Mevrouw Bakker Nort zullen zijn ondervangen dat verder de Vereeniging heeft vernomen, dat door den gemeente archivaris van Alkmaar en 1 1 andere gemeente-archivarissen bij Uwe vergadering een rekest is ingediend, verzoekende als 2e om ten aanzien van de benoembaarheid van gemeente-archivarissen gunstiger bepalingen in de wet op te nemen, welk verlangen onder 3e en 4e nader wordt gepreciseerd dat de Vereeniging van oordeel is, dat inwilliging van dit verzoek zou leiden tot desorganisatie van het Nederlandsche archiefwezen; dat voorstellen om Uwe hooge vergadering te verzoeken het le lid van Art. XIV van het ontwerp te verwerpen of althans niet ongewijzigd aan te nemen met 21 resp. 19 tegen 11 resp. 13 stemmen zijn verworpen dat bovendien in de vergadering werd opgemerkt, dat het wen- schelijk was Art. 5 der archiefwet 1918 in twee artikelen te splitsen, het eene handelende over de vernietiging van archieven en het andere over de vervreemding, waarbij het archiefstuk archiefstuk blijft maar van bewaarplaats verandert, over welk punt intusschen in de ver gadering geen beslissing is genomen Redenen, waarom de Vereeniging voornoemd U eerbiedig doch met aandrang verzoekt Ie Art. IV van het bij U in behandeling zijnde wetsontwerp niet te willen aannemen, waardoor dan Art. 4, 2e lid, der thans vigee- rende archiefwet onveranderd zal blijven 2e het amendement van Uw medelid, Mevrouw Bakker Nort, op art. XIV te willen aannemen 3e op het rekest bij U ingekomen van den Archivaris van Alkmaar c.s., 67 voor zooveel het onder 2e, 3e en 4e gevraagde betreft, geen acht te willen slaan. 't Welk doende enz. 's-Gravenhage, 9 Februari 1928." Commissie tot Reglementswijziging. In deze com missie, tot de instelling waarvan eveneens in de ledenvergadering op 28 Januari 1.1. werd besloten zijn door Bestuur in overleg met de Besturen der beide afdeelingen benoemd de Heeren Prof. Mr. R. Fruin, Dr. P. A. Meilink en N. J. M. Dresch. Mededeeling van den Redacteur. Ook in deze aflevering, die door alles, wat uit den aard van de zaak daarin omtrent de wijziging der Archiefwet moest worden opgenomen, toch al omvangrijker dan gewoonlijk moest worden om binnen de door de laatste jaarvergadering toegestane perken te blijven zal het zaak zijn de derde en vierde aflevering van dezen jaargang tot een kleineren omvang terug te brengen kon nog geen Literatuurkroniek worden opgenomen. Ook moesten enkele boekbesprekingen, en, met toestemming van den schrijver, het vervolg van het artikel van den Heer J. Smit tot de volgende aflevering blijven liggen. Verslag van de buitengewone ledenvergadering op 28 Januari 1928. De vergadering is bijeengeroepen des namiddags te 2 uur in het Algemeen-Rijksarchief te 's-Gravenhage. De presentielijst is geteekend door 36 leden. De Voorzitter opent de vergadering en zet uiteen, dat, toen gebleken was van eenige onrust in archiefkringen in verband met het aanhangig zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Archiefwet een bespreking wenschelijk scheen. Hij stelt voor eerst art. IV en art. XIV van dat wetsontwerp en vervolgens het rekest van den Archivaris van Alkmaar c.s. aan de Tweede Kamer te bespreken. Daarna kunnen nog verdere punten worden ter sprake gebracht. Dit voorstel wordt aangenomen. De Heer Dresch stelt voor het resultaat der besprekingen in een adres aan de Tweede Kamer neer te leggen, waar men algemeen Zie den inhoud van dat rekest hierna, blz. 141. De Vereeniging van Archivarissen in Nederland w.g. R. FRUIN, Voorzitter. w.g. W. MOLL, Secretaris.

Nederlandsch Archievenblad | 1928 | | pagina 2