114 toelichting meen ik juist een tegenovergesteld principe gehuldigd te zien, n.l. dat de archivaris voorzichtig zij bij het verstoren van een door de administratie bewust opgezette ordening. Voor eene „om werking" van de archieven zullen zeer gegronde redenen moeten bestaan en zouden deze voor de tegenwoordige archieven nu reeds bekend zijn, dan dienden de verzorgers dezer archieven m. i. daar mede op de hoogte te worden gesteld. De administratie beslist m. i. op welke wijze de stukken behooren te worden geordend, omdat zij het archief in de eerste plaats moet gebruiken en geschiedt dit ordenen op een zoodanige wijze dat daaruit duidelijk blijkt, hoe de zaken door haar zijn behandeld, dan kan dit m.i. ook voor de historie van groot belang ziin. Het dossierstelsel, zooals dat hiervoor is omschreven, is als stelsel niet volledig, wanneer daarbij niet tevens wordt aangegeven de methode van ordening der dossiers (zaken) in het archief. De „stukken" worden in de chronologische ordening geordend naar de dagteekening en in de rubrieksgewijze ordening naar de onderwerpen. Ook de „dossiers" (zaken) kunnen worden geordend óf chronologisch, óf naar de onderwerpen. Chronologische ordening zou de noodzakelijk heid medebrengen (evenals bij de chronologische ordening der stukken) van de samenstelling van een „klapper" naar de onderwerpen, om in de chronologische ordening der dossiers den weg aan te geven. Daarom is het doelmatiger de dossiers direct te gaan ordenen naar de onderwerpen, een zelfde gedachtengang die is gevold, toen de chronologische ordening van de „stukken" werd vervangen door eene ordening naar onderwerpen. In beide gevallen rijst de vraag, hoe behooren de onderwerpen te worden ingedeeld, alphabetisch of systematisch. In zooverre bestaat er dus tusschen het rubrieken- en dossierstelsel eenige overeenkomst. Voor beide stelsels is noodig gebleken een indeeling van de onderwerpen der (gemeentelijke) bemoeiingen. Bij het rubriekenstelsel worden naar die onderwerpen de stukken ingedeeld, terwijl bij het dossierstelsel deze indeeling noodig is voor de ordening der zaken. Wordt dit onder scheid niet voldoende in het oog gehouden, dan kan zulks gemakkelijk aanleiding geven tot verkeerde gevolgtrekkingen en opvattingen. Waar het dossierstelsel voor de ordening der gemeente-archieven wordt toegepast, wordt vrijwel algemeen de systematische indeeling gevolgd en bij het volgen van deze methode bevinden we ons m. i. ook weer in goed gezelschap. Hetgeen in par. 15 en 16 van de Handleiding en de daarbij behoorende toelichting wordt opgemerkt, geeft althans den indruk dat er van den kant der archivarissen geen bezwaren bestaan tegen een systematische ordening van de dossiers. 115 De opmerking die wel eens naar voren is gebracht tegen de systematische indeeling van het registratuurplan van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, n.l. dat deze indeeling is ontleend aan eene voor bibliografische doeleinden opgestelde indeeling van de onder werpen van het geheel der menschelijke kennis (den Code Decimal) zou ik hierbij buiten bespreking kunnen laten, ware het niet dat ook dit soms eene aanleiding is zich te verzetten tegen de toepassing van het dossierstelsel. Deze Code is gebruikt als leiddraad bij het opstellen van een goede systematische indeeling. In hoeverre de C. D. in zijn geheel geschikt is voor de ordening van bibliotheken en ar chieven, kan hierbij gevoegelijk buiten beschouwing worden gelaten. Voor critiek op de systematische indeeling van het registratuurplan der Vereeniging neme men deze indeeling en niet den C. D. tot uit gangspunt. Verder meen ik ten aanzien van dit punt te kunnen vol staan met een verwijzing naar mijn hiervoor bedoeld artikel in het Ned. Archievenblad 1924/1925, waarin ik heb trachten aan te toonen, dat deze indeeling een systematische en organische opbouw van het archief mogelijk maakt. De vraag die hierbij verder nog tot twijfel aanleiding zou kunnen geven is deze, of het dossierstelsel, de vorming van de stukken tot dossiers (zaken), gewenscht is. Voor de administratie behoeft dit m. i. geen vraag te zijn; deze methode van archiefordening is voor haar de beste, omdat deze het meest in overeenstemming is met de praktijk en daarmede de meest gunstige resultaten worden verkregen. Behalve dit, heeft het dossierstelsel nog meer voordeelen, waarop ik hier ook nog even de aandacht wil vestigen. In de archieven, waar de „stukken" chronologisch worden ge ordend of worden ingedeeld naar rubrieken of onderwerpen, is het de gewoonte deze jaarsgewijze in te deelen. Bij de chronologische ordening der stukken in het rubriekenstelsel is het „afsluiten per jaar gewoonte geworden, omdat de onderwerpsindelingen in den regel niet de stukken van meerdere jaren kunnen bevatten, zonder daarvan een chaotische verzameling te maken. Het archief wordt dus telkens, op voor een archief zeer willekeurige tijdstippen, af gesloten. Niet wordt, als bij de chronologische ordening, een aaneen sluitend geheel gevormd; de stukken over een bepaald onderwerp zitten over het archief verspreid. Een dergelijk bezwaar wordt niet ondervonden bij toepassing van het dossierstelsel; daar kunnen de zaken steeds naar haar onderwerp in het archief bijeen worden ge houden, omdat de zaaksgewijze indeeling telkens weer gelegenheid geeft tot groepeering van soortgelijke of aan elkander verwante zaken, naar den aard van het archief. Hierdoor verkrijgt het archief een

Nederlandsch Archievenblad | 1928 | | pagina 26