138 Gouda. Het archief van de voormalige gemeente Bloemen- daal werd naar de archiefbewaarplaats overgebracht. 's-Gravenhage. De in uitzicht gestelde archieven der Evangelisch-Luthersche gemeente vanaf het begin der 17e eeuw en het over 75 jaar loopend archief van het schilderkundig Genootschap Pulchri Studio zijn in bruikleen ontvangen. Eene zeer belangrijke aanwinst werd verkregen van den Raad van Bestuur der Academie van Beeldende Kunsten, die het eenige bekende deel met notulen van de Confrérie Pictura, dat nog aan het archief van dit gilde ontbrak, ten geschenke gaf, terwijl 17 deelen, bevattende de notulen der Academie van 1780 tot heden, tevens in eigendom aan de gemeente werden afgestaan. Het nagenoeg volledige archief van Regenten van het Burgergasthuis van 1822—1865 werd naar het gebouw aan den Zwarteweg overgebracht. Verder zijn eenige kleinere schenkingen verkregen. Groningen. Eenige commissoriale archieven van jongeren datum zijn overgenomen. De bekende Academie „Minerva", oorspronkelijk „Academie voor Bouwkunst, Teekenkunst en Zee vaartkunde", na een bestaan van 125 jaar opgeheven, deponeerde haar archief in het gemeente-archief. Lijsten van te Groningen op het raadhuis gehuwde personen uit de jaren 1798 en 1799 werden ten geschenke ontvangen. Haarlem. Verworven werden het archief van de afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Koepok-inenting, ontbonden in 1922; stukken be treffende een erfenis-kwestie Van Dalen-Bruyssant; een origineele oproeping van de Staten van Holland, om een voorstel van den koning van Schotland, betreffende de visscherij in de Schotsche wateren, te bespreken, d.d. 24 Juni 1594; een origineele aanbe velingsbrief van prins Maurits voor dr. Laurens de Sille als pen sionaris van Haarlem van 1 Febr. 1619. Kampen. Van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente werd het lidmatenboek, 1654—1764, in bruikleen ontvangen. Het archief van de kerkvoogdij derzelfde gemeente werd uit het cathechesatielokaal van de Broederkerk, waar het Qp hoogst gevaarlijke wijze geborgen was, naar het archiefdépot der gemeente overgebracht. Leiden. Door het bestuur der Remonstrantsche gemeente en door regenten van het Hofje van Assendelft werden de oud archieven in bruikleen afgestaan en door het Leidsch studenten corps werden onderhandelingen geopend over het in bruikleen 139 nemen van het oud-archief tot 1910, welke tot een gunstig resultaat voerden. De gilden-archieven werden aangevuld door een folio- portefeuille met stukken betreffende het Vachtenblootersgilde sinds 1769, vervolgd met bescheiden betreffende den wolhandel tot 1829. Eene gewaardeerde aanwinst vormde ook het archief van de bekende kassiersfirma Lezwijn en Eigeman, 1826—1921. Middelburg. Het archief van het Natuurkundig Gezel schap, 1780-1893, werd in bruikleen afgestaan. Van curatoren van het Gymnasium werden een aantal archiefstukken overge nomen, waardoor het geheele archief van deze instelling tot 1902 op het gemeente-archief berust. Verder werden een drietal stukken, behoorende tot het archief der Middelburgsche Wees kamer, overgedragen. Nijmegen. Een tweetal 18e eeuwsche overdrachten van landerijen in de omgeving der stad en het archiefje der ont bonden vereeniging „Hulpbetoon", 1885-1921, werden ontvangen. Rotterdam. Van het Stadhuis is een aantal gedrukte keur- en plakkaatboeken overgenomen. Van het Rijk zijn de protocollen van de Charloische notarissen C. Moerkerke, 1811-1818, en J. L. van Riisoort, 1819-1842, in bewaring genomen. Verscheiden stukken, behoorende tot het familie-archief Van Teylingen werden ten geschenke aangeboden. Tho 1 en. Door schenking werd het oud-archief verrijkt met een bundel brieven en verordeningen uit het laatst der XlXe eeuw aangaande de brandweer in deze gemeente. Utrecht. Een brief van Gedeputeerden der Nader-Geünieerde Provinciën betreffende het verloop van de krijgsverrichtingen in de noordelijke provincies, 1580, werd ontvangen van den Rijks archivaris in Utrecht. Vlaardingen. Eenige kleinere archieven van jongeren datum werden verworven. Vlissingen. Als aanwinst valt te vermelden: „Rolle der dooden gevallen soo in Vlissingen als op out Vlissingen en be graven soo in als buyten Vlissingen in kerken als op der selver hooven," 1712-1781; 1739 ontbreekt. Zie rik zee. Eenige weeskamerpapieren werden ontvangen benevens het archief van het in 1923 opgeheven begrafenisfonds „Tot Nut van het Algemeen" te Zierikzee. Zutphen. Het archief der voormalige huurcommissie werd naar het archief overgebracht. Een drietal koopacten op perka ment werden verworven.

Nederlandsch Archievenblad | 1925 | | pagina 20