126 onderwerpen in hun systematisch verband aanduiden en de mogelijk heid scheppen dit verband te bewaren, ook bij toevoeging van nieuwe onderwerpen. Wanneer ik thans nog iets ga mededeelen over de toepassing van den door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten samen- gestelden code voor de praktijk der gemeente-administratie, dan wil ik beginnen met er op te wijzen, dat ook hier - evenals bij de beteekems van het decimale stelsel als hulpmiddel bij de systematische ordening van de onderwerpen der gemeentelijke bemoeiingen - ver keerde meeningen hebben postgevat. Hoofdzakelijk vloeit dit voort uit de omstandigheid dat hulpmiddelen, die bij ordening van nieuwe archieven in het algemeen - en derhalve ook bij toepassing van en z.g. decimalen code belangrijke diensten kunnen bewijzen, te veel als een noodzakelijk bestanddeel van dien code worden be schouwd. Er wordt bij de beoordeeling van de praktische bruikbaar heid van den code over het algemeen te veel uit het oog verloren, dat het gebruikmaken van bedoelde hulpmiddelen niet noodzakelijk voortvloeit uit de toepassing van het decimale registratuurstelsel, daarmede zelfs tot op zekere hoogte niets te maken heeft. Met de toepassing van den code der Vereeniging wordt beoogd het verkrijgen van eene ordening van de onderwerpen der gemeente lijke bemoeiing, ten behoeve van de archieven, volgens één gedachte. Niet iedere gemeente een eigen indeeling der onderwerpen, doch één plan van ordening voor alle Nederlandsche Gemeenten. Het gebruikmaken van hulpmiddelen staat hiervan geheel los; de praktijk toont dit voldoende aan. In de ruim 70 gemeenten, die thans ge bruik maken van den code der Vereeniging, wordt één systeem van ordening der dossiers gevolgd, doch het gebruikmaken van de hulp- middelen is in deze gemeenten zeer verschillend. Onder deze gemeenten bevinden er zich vele - en dit zijn over het algemeen de kleinere gemeenten - die werken met den code, zonder eenig verder hulpmiddel. Voor deze gemeenten is de archief ordening dan ook zeer eenvoudig; zij vordert weinig tijd. De stukken, van het betrekkelijke klassificatienummer voorzien, worden na af doening volgens die nummers in de archieven geborgen. Voor de grootere gemeenten geldt ten aanzien van de ordening der stukken vrijwel hetzelfde. Alleen zal het daar voorkomen, dat zich in de archieven vele zaken van dezelfde strekking, van hetzelfde onderwerp verzamelen, b.v. hinderwetsvergunningen, drankwetsver- gunnmgen en -verloven, bouwvergunningen, ontheffingen van voor schriften van plaatselijke verordeningen en wettelijke voorschriften 127 e. d., voor welke verzamelingen het gewenscht of noodig kan zijn, dat hulpmiddelen worden toegepast voor hunne verdere ordening dan naar de onderwerpen. Doch deze behoefte zal zich evenzeer doen gevoelen bij de toepassing van een ander stelsel van archiefordening, wanneer men althans daarmede goede resultaten wil verkrijgen. Behalve met de zorg voor de ordening van het archief, zooals hiervoor is aangegeven, wordt de registratuur-afdeeling in groote gemeenten waar de stukken die bij de administratie binnenkomen en die voor hunne behandeling over verschillende afdeelingen ter secretarie en zelfs daarbuiten worden verspreid dikwijls belast met de verzending dier stukken en het voeren eener administratie die het mogelijk maakt, dat een geregelde controle op de afdoening dier stukken kan worden verkregen. Voorts is deze afdeeling dikwijls het centrale punt waar inlichtingen kunnen worden gevraagd en verstrekt over den stand van zaken, waarvan de stukken nog in behandeling zijn en waarop het archief als zoodanig dus geen antwoord kan geven. De werkzaamheden, die uit een en ander voortvloeien, zijn dikwijls veel omvangrijker en eischen dikwijls veel meer zorg dan de eigenlijke ordening der archiefstukken. Ze staan los van het stelsel, dat voor de archiefordening wordt toegepast, al komt het voor, dat ook voor deze werkzaamheden gebruik wordt gemaakt van de systematische indeeling. Het zou mij te ver voeren hier een beschrijving te geven van de wijze waarop de behandeling dezer zaken kan plaats hebben. De methode van ordening staat daar evenwel geheel buiten. Bij vergelijkingen, die wel worden gemaakt tusschen de archief administraties van gemeenten van gelijke grootte, wordt meestal als uitgangspunt genomen het aantal ambtenaren, dat aan de archief- afdeelingen werkzaam is en wordt in het algemeen geen rekening gehouden met de eischen die, met inachtneming van het vorenstaande, aan de werkzaamheid dier registratuur-afdeelingen zijn of moeten worden gesteld. Het stelsel van archiefordening, dat door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten wordt voorgestaan, is op zichzelf uiterst eenvoudig; in de praktijk is dit voldoende aangetoond. Bij eene vergelijking tusschen het decimale registratuurstelsel en andere systemen van ordening wordt maar al te dikwijls uit het oog verloren, dat voor een juiste beoordeeling van de waarde van het eene stelsel tegenover het andere, niet kan worden volstaan met de vraag hoeveel tijd aan de ordening der stukken wordt besteed. Van veel grooter belang is de vraag, of de stukken vlug uit het archief te voorschijn kunnen worden gehaald en daarin weder opgeborgen,

Nederlandsch Archievenblad | 1925 | | pagina 14