122 Deze Commissie heeft, voor de samenstelling van dit registra tuurplan, aan de systematische indeeling van de onderwerpen der gemeentelijke bemoeiingen de voorkeur gegeven. Bij de vraag of bestaande en zoo ja, welke systematische in- deelmgen van onderwerpen, betrekking hebbende op het gebied der gemeentelijke bemoeiingen, als grondslag zouden kunnen worden genomen voor de samenstelling van het registratuurplan, overwoog de commissie de mogelijkheid om gebruik te maken van den Code Decimal van het Institut International de Bibliographie te Brussel. Alhoewel tegen dezen code wel eenige theoretische bezwaren waren in te brengen en deze zonder correctie niet dienstbaar kon worden gemaakt aan het gestelde doel, meende de commissie dat de code als leiddraad uitstekende diensten zou kunnen bewijzen. Bij de uitwerking der verschillende onderdeden zou dan voorts moeten blijken m welke gevallen de C. D. niet kon worden gevolgd door gemis aan practisch belang voor de gemeente-administratie; hiervoor zou zoo noodig iets anders in de plaats moeten worden gesteld. Met inachtneming van het vorenstaande is de commissie met haar werk begonnen; zij heeft dit beëindigd einde 1923. Voor een goed begrip van de wijze waarop de aldus voor de gemeentelijke archiefordening samengestelde code is opgebouwd, is het van belang, in groote lijnen een beeld te geven van de samen stelling van den C. D., voor zoover deze met den gemeentelijken code verband houdt. Voordat ik hiertoe evenwel overga, wensch ik er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat bij eene beoordeeling van de waarde van dezen code voor een registratuur-stelsel, geheel buiten beschouwing kan en moet worden gelaten, de beteekenis van den Code Decimal als bibliografische code. Het is niet juist zooals maar al te dikwijls wordt verkondigd dat voor de gemeentelijke archiefordening volgens het decimale stelsel de C. D. wordt toegepast. Bij de samenstelling van den gemeentelijken code is zooals reeds opgemerkt de vraag over wogen of bestaande en zoo ja welke systematische indeelingen van onderwerpen, betrekking hebbende op het gebied der gemeentelijke bemoeiingen, als grondslag daarvoor zouden kunnen dienen Het zou toch noodelooze verspilling van energie zijn geweest, wanneer bij het bestaan eener behoorlijke systematische indeeling - nog naar andere oplossingen zou zijn gezocht. Voor den code der gemeente lijke archiefordening is de indeeling, die de C. D. bij de onder verdeeling „administratie" volgt voor de verdeeling der menschelijke 123 kennis, overgenomen voor zoover dit voor de practijk der gemeentelijke archiefordening wenschelijk was. Wanneer er dus verband bestaat tusschen dezen code en den C. D., dan komt dit, omdat de daarin aangegeven systematische indeeling der onder werpen uitermate geschikt is gebleken voor de ordening der gemeente archieven. Niet de indeeling van den C. D., doch de practijk der gemeente-administratie, heeft de commissie geleid bij de samenstelling van den gemeentelijken code. Hoe over de waarde van den C. D. als bibliografische code of als code voor archiefordening in het algemeen mag worden geoordeeld, voor den gemeentelijken code is dit van geen belang. Bij de beoor deeling van de waarde van den code der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten als code voor universeele gemeentelijke archief- ordening bepale men zich tot dien code zelf. De C. D. staat daar geheel buiten. Thans iets over den C. D. voor zoover die voor de samenstelling van den gemeentelijken code als basis heeft gediend. Het geheel der menschelijke kennis is verdeeld in de volgende decimalen 0. Kennis en wetenschappen in het algemeen. 1. Wijsbegeerte. 2. Godsdienst en Godgeleerdheid. 3. Maatschappelijke wetenschappen. 4. Taalwetenschappen. 5. Zuivere natuurwetenschappen. 6. Toegepaste natuurwetenschappen. 7. Schoone en toegepaste kunst. 8. Letteren. 9. Geschiedenis en aardrijkskunde. Elk dezer hoofdverdeelingen is onderverdeeld op overeenkomstige wijze, als hieronder is aangegeven ten aanzien van de hoofdverdee- ling 3 „Maatschappelijke wetenschappen". 30. Sociologie. 31. Statistiek. 32. Politiek. 33. Staathuishoudkunde. 34. Recht. 35. Administratie. 36. Bijstand. Verzekering. Voorzorg. 37. Onderwijs. Opvoeding.

Nederlandsch Archievenblad | 1925 | | pagina 12