68 Borgharen. Het is bevreemdend, dat van deze gemeente geen oud-archief bewaard is, hoewel die voorheen eene heer lijkheid was van oude dagteekening, oorspronkelijk eene immediate rijksheerlijkheid onder de heeren van Haren, wier leden in de XHIe eeuw reeds voogd van Maastricht waren. Het nieuw-archief, beginnende in het laatste kwartaal der 19e eeuw, is verdeeld over eene houten kast, staande tegen den binnenmuur der secretarie en over een rek in het daarnaast ge legen lokaal. Van ordening is geen sprake, veel minder van inventarisatie. In de kast worden ook de registers van den Burgerlijken Stand bewaardze zijn gebonden en in goede orde. Het lokaal daarnaast, dat vrij van vocht is, zou voor archief bewaarplaats kunnen worden ingericht. De beide lokalen zijn op de bovenverdieping van het gemeentehuis gelegen, waarvan de benedenverdieping bewoond wordt door den veldwachter ze zijn dus niet brandvrij. Cadier Keer. Deze gemeente bezit tegen de verwach ting in geen oud-archief. Het nieuw-arhief is verdeeld over twee kasten op de secre tarie, die tevens als raadkamer dienst doet en over vier rekken op een daarnaast gelegen vertrek. Het is niet geordend, wel eenigszins volgens series geplaatst; een inventaris bestaat niet. In eene der beide kasten de registers van den Burgerlijken Standdeze bevinden zich in goeden staat. De lokalen zijn vochtvrij, doch zijn gelegen in de woning van het hoofd der schooi, dus niet brandvrij. Eysden. Oud-archief is er zeer weinig. Het nieuw-archief is niet geordend> noch minder geïnven tariseerd. Het archief is verdeeld over de secretarie, over een klein vertrek naast de raadzaal, over de trappen, die tot den zolder voeren en den zolder zelf. In het kleine vertrek staan in een open rek de registers van den Burgerlijken Stand, die in goeden toestand verkeeren en compleet zijn. De lokalen op de benedenverdieping zijn vochtvrij; het gebouw is te klein en niet brandvrij. St. Geertrui d, Deze gemeente is in 1828 tot stand ge komen. Hier is zorg aan het archief besteed. Oud-archief is met uitzondering van één register der grond belastingen van 1813 niet aanwezig. Het nieuw-archief wordt op de secretarie en de er boven 69 gelegen raadkamer bewaard. In eerstgenoemde staan drie aan elkander gesloten houten kasten, in één ervan de registers van den Burgerlijken Stand van 1797 af en gebonden. Op den zolder van de, tegenover het raadhuis gelegen school is het bovenge noemd register van 1813 ontdekt. De zich aldaar bevindende bescheiden zullen naar de raadzaal overgebracht worden. Gronsveld. Het archief is keurig bewaard, maar het is noch geordend, noch geïnventariseerd. Oud-archief is niet overgebleven. Het nieuw-archief is verdeeld over de secretarie, een niet te groot vertrek op de benedenverdieping en de raadkamer op de bovenverdieping met een diepe muurkast. Op de secretarie staan in een rek achter een gordijn de registers van den Bur gerlijken Stand, die in goeden toestand verkeeren en gebonden zijn. Heer. Deze gemeente heeft geen archiefbewaarplaats. Oud archief is niet bewaard gebleven. Van het nieuw-archief is veel verloren; het is verdeeld over de secretarie, het ernaast gelegen groote vertrek en over twee rekken in een lokaal op de tweede verdieping. De archieven zijn niet geordend; er bestaat geen inventaris. Op het groote vertrek in eene kast tegenover de secretarie zijn geborgen de registers van den Burgerlijken Stand, die in goeden staat verkeeren. Itteren. Oud-archief van deze oude heerlijkheid wordt niet aangetroffen. Het nieuw-archief dagteekent uit het laatste kwartaal der 19e eeuw. Het is verdeeld over eene kast en een groot rek, staande in een klein vertrek, dat niet vochtvrij is en tot secretarie dient. Het is op de benedenverdieping der woning van het hoofd der aangrenzende gemeenteschool gelegen. De registers van den Burgerlijken Stand beginnen met 1797, ze zijn volledig en in goeden staat; per tien jaren gebonden. Zij worden evenwel in het huis van den burgemeester die tevens ambte naar van den Burgerlijken Stand is bewaard in eene kast met glazen deur; tegen brandgevaar zijn die registers niet gewaar borgd. Een paar jaar geleden zijn zij bij brand gelukkig kunnen gered worden. Margraten. Er is geen oud-archief. Het nieuw-archief wordt bewaard op de raadkamer en de daarachter gelegen secretarie. Het is van geringen omvang, niet geordend en niet geïnventariseerd. In eene houten kast op de raadzaal bevinden zich de registers van den Burgerlijken Stand, die voltallig en behoorlijk gebonden

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 40