66 Schalkwijk. Als bij Benschop. Tuil. Als bij Benschop. Veldhuisen. Dit archief berust ook te Harmeien; hiervoor geldt alles, wat voor Harmeien gezegd is. De inventaris is op blz. 326 vlg. van het daar genoemde verslag afgedrukt. Vreeswijk. Als bij Benschop, t Waal. Als bij Benschop. Willeskop. Als bij Benschop. Wijk bij Duurstede. Het oud-archief wordt voldoende bewaard in de door mr. Fruin geschapen orde. De inventaris loopt tot 1811, maar de weinige bescheiden uit het tijdvak tot 1813 bevinden zich met de oudere stukken in dezelfde kast. IJsselstein. Als bij Lopik. Lekdijk Bovendams. De inventaris van het hoogheem raadschap is te Utrecht afgeschreven. Friesland. Geen verslag. Vollenhove. Het ordenen en het inventariseeren van het archief dezer gemeente is op het Rijksarchief te Zwolle voltooid. De inventaris is als bijlage II opgenomen in het Verslag omtrent s Rijks oude Archieven, XLV, tweede deel. 1922, blz. 352, vlg. Als bijlage III, blz. 475 vlg. volgt de regestenlijst van het archief van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Vollenhove.' Groningen. Winschoten. Het archief is ten deele ten gemeentehuize, waar een brandvrije kluis is, ten deele onder de Hoogere Burger school geborgen. Eene betere huisvesting is dus gewenscht. De materieele toestand is goed. Inventarisatie zal volgen. Zuidbroek. De bergplaats bezit vele goede hoedanig heden, maar is niet brandvrij. De materieele toestand der stukken is goed. De secretaris, de heer Fledderus, heeft met groote zorg eene ordening aangebracht, doch zal deze nog tot eenen inventaris omwerken. Omtrent de inspectie van gemeente- en waterschapsarchieven valt weinig op te merken; alleen de aanwinst van een register van den ouden Burgerlijken Stand van Zweeloo verdient ver melding. 67 Limburg. Amby. Oud-archief is niet aanwezig. Het nieuw-archief, waarvan niets uit de eerste twee kwartalen der 19e eeuw is bewaard, is verdeeld over de secretarie, zijnde eene kleine kamer gelijkvloers van het huis van den secretaris, over den zolder van dat huis en over het raadhuis, dat vrijwel onbeheerd ligt. De archieven in de secretarie worden zindelijk bewaard, van ordening is evenwel geen sprake: de vertrekken zijn niet brand-, maar wel vochtvrij. In eene kleine brandkast zijn de registers van den Burger lijken Stand geborgen, die in goeden staat verkeeren, met de registers der gemeente Bemelen. De bevolkingsregisters, die gebonden zijn, staan in een rek achter een gordijn met andere stukken. Op den zolder worden in- en uitgaande stukken betreffende Amby en Bemelen bewaard. Op het gemeentehuis tevens beneden woning van den veldwachter zijn de archieven geborgen op de secretarie, die niet meer gebruikt wordt, in eene groote kast, zonder de minste orde. Op het portaal vóór de secretarie staan twee houten, door deuren gesloten kasten met ongeordende archivalia. De lokalen zijn niet volkomen droog. Bemelen. Het nieuw-archief, dat op het raadhuis bewaard wordt, is verdeeld over eene kast en twee open rekken, die in de raadzaal staan. Van ordening en inventarisatie is geen sprake. Voor de registers van den Burgerlijken Stand, zie op Amby. Het gemeentehuis is niet brand- en vochtvrij. De registertjes van den Burgerlijken Stand van het loopend jaar worden in het huis van den ontvanger bewaard, die daar als zoodanig zitting houdt. Dat huis is een café en de harmonie heeft er haar repetitielokaal. Berg Terblijt. Evenals Heer was Berg eene rijksheerlijk heid, waar het kapittel van St. Servaas te Maastricht, dat er de heerlijke rechten bezat, de hooge, middele en lage rechtspraak spande. Er is weinig oud-archief. Het nieuw-archief wordt in de secretarie bewaard, in het ernaast gelegen klein vertrek op de beneden- en in de raadzaal op de bovenverdieping. Van ordening en inventarisatie is geen sprake. In eene groote eikenhouten kast in de secretarie zijn de registers van den Burgerlijken Stand geborgen, die in goeden staat verkeeren en per tien jaren gebonden zijn. OvERIJSEL. Drente.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 39