64 Over eenige gemeente- en waterschapsarchieven volgen bijzondere mededeelingen. D reischor. In de raadsvergadering van 31 Mei 1922 heeft de voorzitter den raad het gemeente-archief, door den wethouder Ki.ompe gerangschikt, in eene goede bergplaats getoond. Sint-Maartensdijk. Volgens eene overlevering zou om streeks het jaar 1813 eene kist archiefstukken van de gemeente naar het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gezonden zijn. Een onderzoek naar die kist heeft tot geen resultaten geleid. Middelburg. De notarieele archieven zijn naar den z.g. „Steenen kamer" verplaatst. Muijepolder. De heer C. Hollestelle te Tholen is tot archivaris benoemd. Veere, In een vertrek van het raadhuis naast den toren zijn eenige honderden charters, dateerend uit de 15e tot de 19e eeuw gevonden. Deze charters, die tien doozen vullen, zijn naar het Rijksarchief gezonden, waar met behulp van dr. Heeringa's inventaris^ alle charters bij het archief ingedeeld zullen worden. Vlissingen. Over het samenstellen van den inventaris werd met den gemeente-archivaris overleg gepleegd. De beschrijving van het niet onbelangrijke archief van het waterschap Oroede-en-Baanst is voor een groot gedeelte gereed gekomen. De regeling van het archief der gemeente Arnemuiden is onafgebroken voortgezet. Nieuw opgemaakte inventarissen zijn waterschap Ellewoutsdijk, 1468-1920; de polders Gooikens - Nieuwland, 1806-1922; Groot - Beddewaarde, 1772-1922; de polder Westerenban-van Schouwen, 1658-1899. Utrecht. Abcoude I roostdij. In dit in 1921 bezochte archief is de verstoorde orde hersteld. Amerongen. Het oud-archief is van geringen omvang. Het is eene korte poos in het Rijksarchief in II recht geweest, waar het is beschreven. Baarn. Deze gemeente bezit een zeer gering oud-archief, dat goed bewaard is en waarvan eene beschrijving bestaat. Benschop. Het archief berust in het Rijksarchief te Utrecht. Breukelen St. Pieters (Kraaienest). In het oude gemeentehuis bevinden zich alleen jongere archiefstukken. 65 Breukelerveen. In het polderhuis zijn twee kasten. De burgemeester van Breukelen St. Pieters is tevens schout van het waterschap Breukelerveen en Tienhoven en voorzitter-secretaris van de veenderij Breukelerveen. Het oud rechterlijk archief uit deze drie archieven is overgebracht naar het Rijksarchief; van het overige bestaan beschrijvingen, die voldoende zijn evenals de bewaring. Bunschoten. De bewaarplaats bevat geen stukken van vóór 1814. Har melen. Het archief is door de zorgen van het ge meentebestuur gereinigd en naar Utrecht opgezonden, waar het beschreven is. De inventaris is in Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven, XLV, tweede deel, 1922, blz. 299 vgl. opgenomen. Het gemeentebestuur heeft eene archiefkast besteld; zoodra deze opgericht is en de vereischte archiefverordeningen gemaakt zijn, zal het geheel beschreven archief teruggezonden worden. Hoenkoop. Deze gemeente bezit geen archief. jutphaas. Het oud-archief tot 1813 is in bewaring gegeven in het Rijksarchief. K a m e r ij k. Hier bevindt zich een archiefkast met gemengden inhoud. Aan eene belofte, de archieven te scheiden, is reeds voldaan. Lopik. Het archief is door mr. Fruin beschreven. Maarsseveen, De archiefbewaarplaats is een kast, die toebehoort aan het waterschap Maarsseveen, doch tevens door de veenderij van dien naam wordt gebruikt. Het oud-archief is beschreven en blijkt voor het grootste deel te bestaan uit dat van de gerechten (O ud)-Maarsseveen, Neerdijk en N ieu w- Maarsseveen, voor een kleiner deel uit oud-archief van het waterschap. De beschrijvingen, welke mr. Fruin vervaardigd heeft van de archieven van Maarssen en Maarsseveen, betreffen het geen bewaard wordt in de aan beide gemeenten gemeene secretarie. Deze archieven werden in de destijds gevormde pakken gevonden, die echter dooreen geworpen waren. De oude órde zal hersteld worden, maar men wacht daarmede op de uitvoering van bouw plannen. Het gerechtelijk archief uit bovenvermelde kast zal dan met het andere moeten worden vereenigd. Mijdrecht. Hier is eene ruime archiefkamer, bestemd voor archieven van de gemeente en van tal van waterschappen, maar deze zijn over het algemeen niet zuiver van elkaar afgescheiden, Montfoort. Als bij Lopik. Oudenrijn. Als bij Lopik. Polsbroek. Als bij Benschop.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 38