60 Het nieuw-archief staat droog in eene kast ter secretarie en in eene kist op zolder. niet brandvrije archiefbewaarplaats. Het oud-archief, beschreven door van Doorninck, bevindt zich daar in een afzonderlijke ge sloten kast. De nieuwere stukken worden naar onderwerpen op rekken geplaatst in omslagen, die na voldoenden omvang in portefeuilles worden afgesloten. Aan binden van notulen e. d. wordt geregeld de hand gehouden. Er werden 34 waterschapsarchieven bezocht. Over een 7-tal volgen eenige opmerkingen. Amstelland. Het archief, dat niet ver opklimt, is tot 1872 door mr. Veder geïnventariseerd; aan de voortzetting wordt vrijwel de hand gehouden. Bijlmermeer. Het archief lijkt belangrijk. Het is in een kist in het gemeentehuis van Weesperkarspel geplaatst. Haarlemmermeerpolder. Met den secretaris is de reorganisatie van het archief besproken; als gevolg daarvan is het nieuw geregeld. Purmer. Het oud-archief wordt op verdienstelijke wijze door den hoofdingeland den heer de Goede geordend. Het bestuur heeft genoemden heer tot archivaris benoemd. Uitwaterende sluizen. Het archief tot 1882 berust in het Rijksarchief. W aterland. Het archief verkeert in onvoldoenden toestand. Van ordening valt weinig te ontdekken. Het oudere gedeelte wordt te Haarlem geregeld, Zuidpolder. Het oudere archief, dat niet onbelangrijk lijkt, ligt zonder orde opgestapeld op den zolder. De loopende administratie daarentegen bevindt zich in keurige orde op het privékantoor van den secretaris-penningmeester. Zeeland. Aagtekerke. Het geheele archief staat in een droge kast ter secretarie. De in 1874 opgesomde bescheiden zijn alle nog aanwezig. Biggekerke. Volgens de opgaaf van 1874 bevat het archief geen stukken van voor 1813. In eenen trommel werden echter charters van 1663, 1690, 1697, 1706, 1747 en 1758 gevonden. Brouwershaven. Deze gemeente bezit eene zeer ge schikte met eene ijzeren deur afgesloten archiefkamer. 61 Enkele omslagen met oude charters, van welke stukken in 1582 een cartularium opgemaakt is, zullen van de kast op de raadzaal naar het archief overgebracht worden. Het geheele archief, met uitzondering van het allerjongste gedeelte, is in een inventaris beschreven. Burgh. Het archief wordt in twee droge kasten op de raad zaal bewaard. De eene bevat de jaren 1820—1889, de andere de nieuwste stukken. Alles is geordend en nauwkeurig beschreven. Domburg. Een kistje charters staat in de brandkast. Het overige archief beslaat eenige kasten ter secretarie in eene kamer, waar alles door elkaar ligt. Er zal eene scheiding tusschen oud en nieuw-archief aangebracht worden en het oude in de zijkamer opnieuw opgesteld worden. Duivendijke. Het archief staat in eene droge kast ter secretarie. De stukken loopen van 1811 af. E 1 k e r z e e. Deze gemeente omvat ook het gehucht Scharen- dijke; in droge kasten in de raadzaal staat het archief. Het gedeelte van 1815 tot 1820 vult eene afzonderlijke kast en zal als oud-archief beschouwd worden. Ellemeet. De oudste stukken, van 1815 tot 1820, staan droog in eene bovenkast in een lokaal, dat wel bij het raadhuis behoort, maar voor allerlei bijeenkomsten gebruikt wordt. Het archief van 1820 af bevindt zich in droge kasten ter raadzaal. Haamstede. Er wordt een nieuw gemeentehuis met eene afzonderlijke archiefkamer .gebouwd. Een groot deel van het archief staat in droge kasten in een huis, waar de secretarie tijdelijk ondergebracht is; een ander deel der stukken is op den zolder van de burgemeesterswoning geborgen. Hoek. Het archief staat in droge kasten in de raadzaal. De stukken van vóór 1813 bleken ook te Terneuzen niet aan wezig te zijn. Kerkwerve. De kasten ter secretarie, waarin het archief is geborgen, zijn niet vrij van vocht. Een groot gedeelte is omstreeks 1810 bij eenen brand verloren gegaan. In 1896 is een pak stukken door het Rijksarchief in Zeeland aan de gemeente teruggezonden; de omslag bleek aanwezig te zijn, maar bevatte andere stukken. Een onderzoek zal ingesteld worden. Koudekerk e. Alles staat droog in eene kluis ter secre tarie, eene kamer naast de raadzaal en eene kamer boven de secretarie. Het laatstgenoemd vertrek, dat de relatieven tot de notulen van 1777 af bevat, zal worden bestemd als bergplaats voor het oud-archief.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 36