56 De in de 18de.eeuwsche archiefkom berustende stukken zijn door den burgemeester-secretaris op eene lijst gebracht, die de stukken voldoende aanduidt, evenwel zonder scheiding van oud en nieuw, bepaalde orde of nummering. Het nieuw-archief van den Burgerlijken Stand, in eene kast der secretarie opgeborgen, is behoorlijk onderhouden. M TnaI.re' °ud'archief berust in 's-Rijks archiefdepót in Noord-Brabant. Het nieuw-archief is, sedert het raadhuis in 1917 a gebroken werd. gehuisvest in de vroegere onderwijzerswoning aanbouw der school. Het is door het geheele huis verspreid in de voorkamer in twee kasten, in een opkamertje in een rek en in de restanten van oude secretariekasten, in een kast in de keuken en in twee zolderkamertjes, over den vloer verspreid en gestapeld. De gemeente is met ingang van 1 Januari 1923 met de gemeente Aalst vereenigd. Het ware te wenschen, dat het aanwezige naar Aalst, dat eene voldoende archiefbewaarplaats bezit, overgebracht worde. Westerhoven. Oud-archief bezit deze gemeente, die vroeger onder Bergeyk behoorde, niet. Het nieuw-archief berust voor een gedeelte ter secretarie voor een ander ,n de raadzaal, in kasten en rekken, alles zonder bepaalde orde. Ook de zolder bevat bescheiden, alles in een toestand, die zich moeilijk laat beschrijven. Afdoende verbetering zal met gemakkelijk zijn. Het archief van den Burgerlijken Stand wordt in eene der secretariekasten voldoende bewaard. Behalve de inspectie der bovengenoemde archieven hebben bemoeiingen met de volgende archieven plaats gehad: li ^erg®n;°p"Zoom- Aan het einde van het jaar waren alle bescheiden van het oud-archief doorgezien en op fiches voorloop,g beschreven. De positie van den archivaris, den heer n. Leveli, is ook voor de toekomst verzekerd. Etten-en-Leur. De regeling en beschrijving van het oud en nieuw-archief zijn aan den heer J. H. L. D„kman, predikant der Ned. Hervormde gemeente aldaar, opgedragen. Het grootste deel is voorloopig beschreven. Helmond. Het oud-archief is sedert jaren in bewerking. De inventaris is ingeleverd, maar er is op nauwkeuriger behan deling aangedrongen. Het gemeentebestuur is bezig het kasteel van Helmond te restaureeren en voor gemeentehuis in te richten. Op sommige 57 gedeelten was reeds beslag gelegd, andere waren niet vocht en brandvrij, zoodat ten slotte de keus gevallen is op het sous- terrain van een nieuwen aanbouw op het binnenplein, een lange corridor in gewapend beton met aansluiting op de centrale ver warming en een branddeur. Aan de overzijde van het portaal zal een werkvertrek voor den archiefambtenaar in orde gebracht worden. De mogelijkheid blijft bestaan een vertrek boven of schuin boven de archiefbergplaats voor werkvertrek in te richten en beide door een eigen trap of lift te verbinden. Leende. Bij den brand van den 18en Mei werden in de kom der gemeente verschillende huizen door brand vernield en het gemeentehuis beschadigd. Blijkens inspectie heeft het gemeentearchief niet geleden, ook niet door het vervoer tijdens den brand. Dat het ongeval zoo goed is afgeloopen, moet worden toegeschreven aan den solieden bouw van het raadhuis, waarvan de zolder o.a. met tegels belegd is. Bovendien werden op dien zolder geen bescheiden bewaard. Uden. De meest belangrijke stukken zijn in de brandvrije kluis opgeborgen. Het nieuw-archief wordt door den heer DE Groot, hoofdonderwijzer, in orde gebracht. Vught. De ordening van het oud-archief ten rijksarchieve is op de nummering na voltooid, terwijl die van het nieuw-archief zeer ver gevorderd is. De bewaarplaats in het Vughtsche gemeentehuis is inmiddels in orde gebracht, met gebruik der oude en fraaie secretariekasten. 3. Gelderland. Het verslag is nog niet verschenen. Bennebroek. Het oud-archief is op rekken in een afzon derlijk archiefkamertje geplaatst. Dit archief is destijds beschreven en verzorgd door den heer van Doorninck. Het nieuw-archief wordt op de secretarie bewaard, alwaar in eene kleine kluis bevolkingsregisters e. d. geborgen zijn. Aan de beschrijving van het jongere archief wordt vrij goed de hand gehouden. Beverwijk. Een groot gedeelte van het oud-archief is opgeruimd en via Frederik Muller in het Rijksarchief beland. In de kluis is bij de bevolkingsregisters e. d. geborgen eene belangrijke verzameling charters, die indertijd door dr. Scheltema beschreven en later door den heer Gonnet aangevuld is. Verder 4, Noord-Holland.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 34