54 Op den zolder ligt eene tamelijke hoeveelheid archivalia, meest onbeteekenende stukken. Het archief van den Burgerlijken Stand, dat de eigenaardig heid vertoont, dat het in dit geval reeds in 1807 aanvangt, is bij de overige stukken geborgen. De registers dienen gebonden te worden. Oirschot. Het gemeentebestuur mocht wel wat meer voor zijn archief overhebben. Eene aanzienlijke hoeveelheid be scheiden, aan het einde der 18e eeuw uit het raadhuis verwijderd, is in een bijvertrek der kerk opgeborgen en wordt om deze reden thans als „kerk archief beschouwd. In 1904 werd deze misstand ontdekt; in 1915 werd verbetering beproefd, in 1917 werden de stukken geïnventariseerd, maar de definitieve regeling wordt van jaar tot jaar verschoven. Zoo iets maakt volledige ordening van het gemeentearchief onmogelijk. Het oud-archief is grootendeels opgeborgen in een zijvertrek der eerste verdieping, voor de rest in een rommelhokje daarachter. Het nieuw-archief is voor het meerendeel op dezelfde plaatsen opgeborgen en voor de rest in twee zeer diepe en groote mid- deleeuwsche wandkasten ter secretarie. Ook dit nieuw-archief is vrijwel ongeordend. Reus el. Veel oud-archief is niet aanwezig, hoewel er wel stukken uit de tweede helft der 17e eeuw aangetroffen worden. Dit weinige ligt voor een deel in eene te diepe bovenkast ter secretarie, gedeeltelijk in eene dergelijke kast in een rommelhokje achter de kamer van den burgemeester en gedeeltelijk ook op den zolder, het laatste verwaarloosd, vochtig en vuil, en, gelijk de burgemeester-secretaris mededeelde, uit den afgebroken kerk toren. Van eenige ordening is geen sprake. Het niet onaanzienlijk nieuw-archief is er beter aan toe, althans voor zooverre het niet voor een klein gedeelte mede op den zolder ligt uitgespreid. Het is eenigszins op orde gesteld. Het wordt op dezelfde plaatsen als het oud-archief en bovendien in twee rekken van de secretarie en het bergvertrekje bewaard. In de kasten in dit laatste vertrek zou ook het gedeelte, dat op den zolder ligt, gemakkelijk kunnen worden opgeborgen. Het archief van den Burgerlijken Stand berust, keurig ge bonden, in eene kast ter secretarie. Riethoven. Oud-archief bezit de gemeenteniet. De toe stand op den zolder is als te Westerhoven. De rest van het nieuw-archief, alleen in het ruwe geordend, is ter secretarie en in de raadzaal in kasten en rekken opgeborgen. 55 Valkenswaard. Het oud-archief, hetwelk in eene kamer bij eenen boer in de kom van het dorp, welke het gemeente bestuur gehuurd heeft, in eene zeer groote kist bewaard wordt, is naar het rijksarchief opgezonden. Het is een deel van een uiteengerukt geheel het archief der voormalige administratie Waalre en (Valkens) Weerde, waarvan de rest reeds sedert jaren door het Rijk bewaard wordt. Het nieuw-archief bevindt zich in ongeordenden staat in de wandkasten op den beganen grond van het kamertje van den burgemeester en een dergelijk van den veldwachter. De secretarie, tevens raadzaal, op de eerste verdieping gelegen, biedt geen plaats aan voor stukken buiten de loopende administratie. Wel bevindt zich achter de kamer van den burgemeester een smal berghokje van 1 bij 2 meter, dat men zich voorstelt in afwachting van het nieuw gemeentehuis, zooveel mogelijk brandvrij te maken, o.a. door het inhangen der kluisdeur, die reeds aangekocht is. De geprojecteerde brandvrije archiefkamer zal slechts 2.50 Meter breed worden, iets te smal om van de ruimte tot het uiterste te profiteeren. Veldhoven. Deze gemeente heeft met 1 januari 1921, toen de gemeenten Oerle of Oers en Zeelst erbij opgenomen zijn, eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Het gemeentehuis was op zulk een uitgebreid archief niet berekend. Het oud-archief van Oerle berust sedert vele jaren ten rijks- archieve. Het gezamenlijke oud-archief van Veldhoven en Zeelst is zeer klein dat van Veldhoven dagteekent uit de 2e helft der 18e eeuw. De archieven waren uiteengehouden en zindelijk opgeborgen, gedeeltelijk ter secretarie en gedeeltelijk in rekken op zolder. Overbrenging der beide oude /archieven, goed afgescheiden, naar de kluis werd aangeraden. Het nieuw-archief sedert 1921 is in de beide andere secre- tariekasten geborgen. De zolder is voor het overige niet gunstig zonder ingrijpende verbouwing zal geen behoorlijke bewaarplaats mogelijk zijn. Het archief van den Burgerlijken Stand is, wel verzorgd, in de kluis opgeborgen. V essem. Het archief verkeert in slechten staat, voor zoover het niet in het archiefvertrekje achter de secretarie berust. Dit gedeelte is goed verzorgd en geregeld. De rest ligt in trooste- loozen toestand op den zolder opgestapeld of verspreid, waar onder een niet onbelangrijk deel van het Oud-archief.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 33