Het nieuw-archief, eenigermate in series gesteld, berust grootendeels in het genoemde archiefvertrek achter de secretarie, netjes opgeborgen in kasten, die veel te hoog en gedeeltelijk veel te diep zijn. Het nieuw-archief bevindt zich in de raadkamer in twee rekken met onderkasten, staande tegen den buitenmuur. Het is goed onderhouden en in series geplaatst, maar zonder bepaalde inventarisatie of nummering. Oud- en nieuw-archief zijn slechts gebrekkig geordend. Op den zolder werd in eene groote kist een gedeelte nieuw-archief aangetroffen. 52 gemeente niet, omdat zij eerst in 1821 van Oirschot afgescheiden en eene zelfstandige gemeente geworden is. Op zolder, onder de pannen en tegen den muur opgestapeld, lag niet alleen het distributiearchief, maar ook eene andere hoop bescheiden, hopeloos verwaarloosd. Dit gedeelte en een aantal bescheiden, aangetroffen in het veldwachterskamertje in het sousterrain, zullen na schifting in de bewaarplaats kunnen worden opgeborgen. Blad el. De archiefberging is niet voldoende. De begane grond bevat een ruim vertrek, dat voor militiekamer in gebruik is en tevens in eene kast het oud-archief herbergt, dat in 1898 door mr. A. C. Bondam geregeld is, schoon zonder bepaalden inventaris of nummering. Dit archief betreft ook Reusel, dat oudtijds met Bladel ééne regeering had. Thans is het nieuw-archief op de bovenverdieping, op velerlei plaatsen bewaard, in vrijwel ongeordenden toestand. Nog erger is het op den zoo goed als onbereikbaren zolder gesteld, waar bescheiden en armenrekeningen met bijlagen op verscheidene plaatsen uitgespreid liggen. Bij brand behoeft op redding van het nieuw-archief niet gerekend te worden. Borkel. Behalve een legger der verpondingen bezit Borkel geen oud-archief, daar het dorp oudtijds onder de administratie der vrijheid Bergeyk behoord heeft. Dommelen. In het raadhuis, dat in 1921 in gebruik ge nomen is, is een niet zeer ruim archiefvertrek, dat op de deur na brandvrij is. De kasten zijn niet zeer practisch ingericht. Duizel en Steensel. Het gemeente-archief is in eene kelderkamer en een keuken van een boerenhuis, dat tot raadhuis gebruikt wordt, opgeborgen, wat voor de stukken zelf onge- wenscht is. 53 Oud- zoowel als nieuw-archief zijn weinig aanzienlijk, voor een deel op eene lijst gebracht, voor een ander nog geheel ongeordend. Voor eene naar omstandigheden behoorlijke opberging zal te Eersel, waarmede deze gemeente met ingang van 1 Januari 1923 vereenigd is, gelegenheid zijn. Het archief van den Burgerlijken Stand is behoorlijk verzorgd, in eene brandkast ter secretarie opgeborgen. Eersel, Van het oud-archief is zoo goed als niets over: een paar geschonden charters en eenige 17e of 18e eeuwsche registers. In 1888 is dit alles door mr. A. C. Bondam in eene feitelijke orde geplaatst, terwijl hij de charters twee jaar later in extenso beschreef. Hoeveel van deze ordening bewaard ge bleven is, kon bij gebrek aan tijd niet nagegaan worden. Ook het nieuw-archief is zeer bescheiden. In het, op de balkenlaag gelegde, niet brandvrije archiefvertrekje zal het archief der gemeenten Duizel en Steensel, met ingang van 1 Januari 1923 met Eersel vereenigd, geplaatst kunnen worden. Eindhoven. Het oud-archief tot 1813 kan met eenig schikken geborgen worden in een brandkluis in het sousterrain van het raadhuis, waarin ook het oud-archief van den Burger lijken Stand bewaard wordt. De suite van het postkantoor, van het Rijk in huur, bevat het nieuw-archief. De zeer ruime, luchtige en lichte vertrekken zijn uitstekend ingericht, maar de bewaarplaats is niet brandvrij. De huur loopt spoedig af en het Rijk schijnt voornemens de localen zelf in gebruik te nemen. Over het ordenen worden besprekingen gevoerd. Hoogeloon, Hapert en Casteren. Het oud-archief berust in bruikleen ten rijksarchieve en is in 1914 in eene voor- loopige orde gebracht. Het nieuw-archief is ter plaatse in een vertrekje achter de secretarie opgeborgen; gedeeltelijk in eene kast, gedeeltelijk in rekken. De bewaarplaats is niet brandvrijde berging is zeer goed en ordelijk. Meerdere regeling der nieuwe stukken dan volgens eenige series viel niet te bespeuren. Luikgestel. Het dorp, dat onder het prinsbisdom Luik behoorde, is in 1807 bij Noord-Brabant gevoegd; deze daad is eerst in 1818 erkend. De berging laat zelfs bij dit bescheiden archief alles te wenschen over. De stukken berusten hoofd zakelijk ter secretarie. Vooreerst eenig 18e eeuwsch oud-archief, dat in een rek tegen den binnenmuur staat, vervolgens het nieuw- archief in eenige kastjes, alles ongeordend.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 32