50 administratie zelve eene lijst opgemaakt en overgelegd is. Voor eene onmiddellijke ordening is dus geen grond. Kapelie a/d. I) se 119 Juli 1922 werd het register van overledenen overgenomen. Krimpenerwaard, De inventaris van het omvangrijke archief is op fiches gebracht. Lei muiden. Het in 1921 geordende archief dezer ge meente vereischt nog eenige materieele zorg van binden enz., eer het teruggezonden kan worden. De stukken, die tot het archief der gemeente Kalslagen behooren, zullen met goedvinden van het gemeentebestuur daarheen overgebracht worden. Nieuwkoop en Noorden. Ook het archief van dezen polder berust nog, om dezelfde reden als dat van Leimuiden, op het Algemeen Rijksarchief. O verwaard. Aan het bestuur van dezen polder werd bericht, dat onder zekere voorwaarden zijn archief door het Rijk in bewaring kon worden genomen. Sedert is niets meer van de zaak vernomen. Reyerwaard (Oud en Nieuw). Het archief van dezen polder tot 1859 is in Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven, XL1, 1918, deel 1, blz. 130 en 563 vlg. behandeld en beschreven. Sedert zijn een aantal stukken teruggevonden en in de Verslagen enz. van 1922, zie bijlage XII, blz. 339 beschreven. Schoonhoven. Het in 1918 geordende archief der ge meente is, na behoorlijk verzorgd te zijn, teruggezonden. De nog op den zolder van het stadhuis gevonden en nagezonden stukken worden thans beschreven. Sliedrecht. Het polderbestuur heeft ordening van het archief met hulp der provincie aangevraagd en zijn archief naar het Algemeen Rijksarchief opgezonden. Stol wij k. Het in 1920 geordende archief berust nog te 's-Gravenhage, om verzorgd te worden. Tedingerbroek. De secretaris van dezen polder heeft eene voorloopige aanvrage tot regeling van zijn archief met hulp der provincie gedaan. Tonge (Oude). Het gemeentebestuur vroeg eveneens ordening aan. Vianen. Als bij Arkel. Wassenaar. De oude doop-, trouw- en begraafboeken, het register der overledenen en de gaardersarchieven werden bij proces-verbaal van 26 juni 1922 door het Rijk overgenomen. 51 Geïnspecteerd werden 120 archieven, te weten 41 gemeente en 79 waterschapsarchieven. De provinciale inspecteur klaagt over de weinige geneigd heid der gemeenten en waterschappen om uitgaven te doen ten behoeve van de verzorging hunner oude archieven. Brandvrijheid blijft eene hooge uitzondering. Met voldoening wordt echter melding gemaakt van het feit, dat het hoogheemraadschapsbestuur van Schieland op zijn verzoek heeft besloten, ter gelegenheid van de verhuizing der bureaux, niet slechts voor eene behoorlijke berging voor het eigen archief te zorgen, maar tevens een tweede bergplaats voor de archieven van de in Schieland gelegen polders in te richten. Deze kunnen, indien zij zulks verlangen, hunne archieven aldaar voortaan kosteloos bergen. Noord-Brabant. De provinciale Inspecteur deelt mede, dat hij in het tweede jaar zijner inspectie de archieven der gemeenten bezocht, ge ressorteerd hebbende onder het kwartier Kempenland der voor malige meierij van 's-Hertogenbosch, met dien verstande, dat Oost- en Middelbeers, thans gecombineerd met Westelbeers, reeds in 1921 bezocht is. Aalst. In het gemeentehuis, een gebouw van het jaar 1911, is een vertrekje tot archiefbewaarplaats ingericht. Men vindt hier de overblijfselen van het oud-archief en een niet omvangrijk nieuw-archief, alles zoo goed als ongeordend. Op den zolder •ligt het distributiearchief. Het geheel is niet brandvrij geborgen. De kluis ter secretarie, die behalve het archief van den Burger lijken Stand ledig staat, is min of meer vochtig. B e r g e y k. Het oud-archief, dateerend uit den tijd dat Bergeyk, Westerhoven, Riethoven, Borkel en Schaft te zamen ééne admi nistratie vormden en dus van tamelijk groote afmetingen en ook niet onbelangrijk is, berust ten Rijksarchieve, waar het in 1914 voorloopig geordend is. Het nieuw-archief is in het tegenwoordig raadhuis, gedeeltelijk in de raadzaal, gedeeltelijk in de secretarie, gedeeltelijk en voor de helft op den zolder op een grooten stommeknecht, vrij netjes en zooveel mogelijk stofvrij opgeborgen. Het archief van den Burgerlijken Stand, dat in eene kast ter secretarie bewaard wordt, behoort gebonden te worden. Best. De archiefbewaarplaats in het van het jaar 1903 dagteekenende raadhuis is niet brandvrij. Oud-archief bezit de

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 31