34 Ik vraag mil af, of niet de eenvoudigste oplossing der moeilijkheid zou zijn het slot der paragraaf aldus te lezen„voor zoover die bescheiden onder dat bestuur of dien ambtenaar of hunne opvolgers berusten of behooren te berusten". Daarmede zou, dunkt mij, niet slechts de zoo even aangeroerde moeilijkheid ondervangen zijn, maar ook eene andere, waaraan ik mij bij het uitleggen der Handleiding meermalen gestooten heb. Volgens de thans geldende definitie van een archief behooren concepten, die niet tot minuten gecorrigeerd, maar door minuten vervangen zijn, niet tot het archief, waarin zij worden aangetroffenwant zij waren niet bestemd om er in te blijven berusten: zij hadden vernietigd moeten worden. Iets dergelijks is het geval met brieven, voor de verzending gereed gemaakt, maar niet verzonden, met door een college of ambtenaar opgemaakte, maar door den belanghebbende niet afgehaalde stukken, met beleenbrieven, bij het opmaken van nieuwe akten van beleening door den leenman ingediend, maar hem niet met den nieuwen beleenbrief teruggegeven, met eigendomsbewijzen van erven, die later zijn verkocht, etc. Al die stukken zijn niet „bestemd geweest om onder het bestuur of den ambtenaar te blijven gerusten. Alleen slordigheid is oorzaak, dat men ze in het archief aantreft. Toch kan men ze er bezwaarlijk uit verwijderen. Volgens de door mij voorgestelde wijziging kan men ze echter als deelen van het archief beschouwen en vervalt dus deze moeilijkheid. Maar misschien geeft mijne wijziging weer tot andere bezwaren aanleiding en brengt zij tot een archief stukken, die er geen deel van behooren uit te maken. Het is dan ook slechts salvo meliori, dat ik deze wijziging aan het oordeel mijner medeleden onderwerp. R. FRU1N. De Gemeente- en Waterschapsarchieven in 1922. Voor dit overzicht is de voor 1921 gemaakte indeeling wederom gevolgd, te weten A. Gemeente-archieven. B. Waterschaps-archieven. C. Verslagen aan Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën. De gemeente-archieven, welke eenen eigen archivaris bezitten, maar door de provinciale inspecteurs onder C ter sprake gebracht 35 worden, komen op twee verschillende plaatsen voor. Dubbele mede- deelingen zijn zooveel mogelijk vermeden. Nadat van de secretarissen van Gorinchem, Hoorn en Roermond bericht ontvangen was, dat voor hunne gemeenten geen verslag over den toestand van het archief uitgebracht werd, kwamen de archieven van veertig gemeenten in aanmerking, om in dit overzicht behandeld te worden. In den loop van het jaar mocht ik 28 verslagen over 1922 ontvangen. Op mijn verzoek aan de 12 overige gemeenten ontving ik nog 6 gedrukte verslagen of schriftelijke mededeelingen. Te Maastricht was geen verslag meer beschikbaar; vijf lieten mijne aanvraag onbeantwoord. Van zeven besturen van waterschappen zonden drie bericht, dat over de archieven geen mededeelingen in de verschenen verslagen voorkwamen. Drie stuurden een verslag, één verzoek bleef onbe antwoord. De rubriek B is over 1922 nog opgenomen, doch zóó onbelangrijk, dat zij in een volgend verslagjaar gerust vervallen kan. Merkwaardig is de benoeming van niet minder dan acht archi varissen en wel in de gemeenten Alkmaar, Amsterdam, 's-Gravenhage, Gorssel, St. Maartensdijk en Schiedamen in de waterschappen de Muyepolder en de Purmer. Te Amsterdam, Den Briel en 's-Gravenhage wordt over ruimtegebrek geklaagd. Ook te Nijmegen is de toestand onvoldoende; op de begrooting voor 1923 is een bedrag geplaatst, om tot verbetering te geraken. Het archief te Haarlem is niet brandvrij. Delft wacht op verbouwing. Poortvliet heeft geen verwarming, zoodat er 's winters niet gewerkt kan worden. Te Vlissingen is het gebouw van electrisch licht voorzien. In dit jaar slechts ééne verhuizing, n.l. te Vlaardingen. Aldaar zijn twee vertrekken, vroeger in gebruik voor kantoor van den gemeente-ontvanger, voor het archief ingericht. In het nieuwe gemeenelandshuis, Eendrachtsweg nos, 75 en 76 te Rotterdam, heeft het hoogheemraadschapsbestuur van Schieland twee bergplaatsen; de eerste voor het eigen archief, de tweede voor de archieven van de in Schieland gelegen polders, wier archieven aldaar kosteloos bewaard kunnen worden. Waar een nieuw gemeentehuis ingericht wordt, komt eene brand vrije archiefbewaarplaats. Ik noem slechts Dommelen, Helmond en Valkenswaard. Over het algemeen klagen de provinciale inspecteurs, dat de archiefvertrekken niet brandvrij zijn. Vooral in de provincie Limburg is de woning van het hoofd der school of van den veldwachter dikwijls in hetzelfde gebouw, waar de archieven ondergebracht zijn. Er zijn gunstige uitzonderingen, zooals te Brouwershaven, Drei- schor, Haamstede, Haarlemmermeer, Sas-van-Gent, Velsen en eenige andere plaatsen, waar de toestand uitstekend is. Onder die opvolgers zijn dan zoowel te verstaan de besturen en de ambte naren, die de functies der besturen en ambtenaren, van wie de archieven oorspronkelijk afkomstig zijn, hebben overgenomen, als de archivarissen, in wier bewaring de archieven zijn gesteld

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 23